9.2.2023 | Svátek má Apolena


Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Anděl 25.1.2023 9:02

Já se tedy domnívám, že internetové diskuze jsou pro skutečnou diskuzi ztracené a předem odsouzené k neúspěchu, podobně jako selhal porevoluční pokus o Vox Populi budky. Existovat do nějaké míry nadále budou, ale diskutovat zde odlišné názory bude dávat smysl čím dál tím méně - a to už teď jsme pět stupňů pod "vůbec" v záporných číslech.

Ale pro trénink emoční otrlosti se použít dají, to asi jo.

P. Pepax 25.1.2023 10:03

Máte pravdu, internetové diskuze jsou většinou legrační, mají ale jeden velmi negativní účinek, posloužily vykládačům pravdy pro zavedení cenzury.

J. Anděl 25.1.2023 10:28

Dlouho jsem přesvědčen a i to píšu, že je to nevyhnutelný efekt vývoje technologie. To neznamená, že si myslím, že je ta cenzura "dobře". Ale když vyvinu něco, co má pacičky, tak ty pacičky bude někdo používat. Když má něco čudlík, někdo ten čudlík zmáčkne. Informace na internetu lze kontrolovat a tvořit nad nimi samoučící se algoritmy. Jsou vidět, jsou dohledatelné, jsou zablokovatelné.

Směřování k nějaké formě cenzury na internetu je, mám dojem, tudíž nevyhnutelně celoplanetární.

Je potřeba jí vzdorovat, kritizovat, odsuzovat, aby se co nejvíc v našem světě otupila. Ale tipuji, že není zcela odklonitelná. Přirovnávám si to ke konci volných časů divokého západu.

Jestli vás napadá, jak by mohla být zcela odklonitelná, napište. Netrvám na tom.

Ś. Svobodová 25.1.2023 12:49

Cenzura by nebyla nutná, pokud by přispěvatel do veřejné diskuze neměl možnost být anonymní. Pak by celkem slušně fungovala autocenzura. Např. by se přispívající uživatel mohl přihlásit jen přes ID, které by poskytovalo zpětnou informaci o jménu a adrese uživatele.

I. Lyčka 25.1.2023 13:04

Nebojte, všechno bude. Chystá se nutnost používat třeba bankovní identitu. Což o to, možná by ubylo neslušných příspěvků, ale na druhou stranu vidím servery a ta disková pole, na kterých se ukládají názory občana pro pozdější využití. Možná jako v Číně.

J. Jurax 25.1.2023 13:42

Ano, asi tak ...

J. Jurax 25.1.2023 13:46

No, ale zase diskuze jsou sice místy žumpoidní, ale jsou i zdrojem nefalšované srandy ... :-)

J. Jurax 25.1.2023 13:49

Sakra, zas to zablblo - patří jinam ... už by ti nixmochři z Lidovek mohli androidí verzi diskusního rozhraní konečně opravit ...

Ś. Svobodová 25.1.2023 20:35

Ty serverovny už existují roky a shromažďují všechny e-maily, SMS a telefonáty roky zpětně. Přístup do nich má PČR na vyžádání. Mimochodem, už předloni jsem si chtěla místo Firefoxu nainstalovat Tor. Ihned na mně vyskočilo okno s upozorněním, že instalací a používáním tohoto produktu se stanu zájmovou osobou pro bezpečnostní složky. Tak že přihlášením pod svým jménem do diskuze na veřejné stránce už příliš neztratím.

I. Lyčka 25.1.2023 22:34

Pravda pravdoucí.

J. Vintr 25.1.2023 14:06

A hlavně by se mělo zrušit anonymní hlasování u voleb. A zavést trestní odpovědnost za hlasování pro špatnou stranu a špatného kandidáta. To by byla teprve ta skutečná demogracie....

I. Širůček 25.1.2023 17:05

Inu, to už jsme tu měli, jsou tací, kterým se po těch časech stýská, protože sami si na dovolenou v zahraničí vydělat nedokážou, tak by byli rádi, kdyby si ji nemohl dopřát ani jejich soused.

P. Hák 25.1.2023 18:18

Tak ono stačí zavést povinné elektronické hlasování.

Ś. Svobodová 25.1.2023 20:38

Hlasování je soukromé rozhodnutí a nikomu do něj nic není. Ale pokud chci vystupovat veřejně, je slušnost také veřejně nést kůži na trh. Dělá to každý novinář.

Z. Lapil 25.1.2023 19:13

NÉÉÉ 8-o8-o8-o !!!

Proč? Protože ne všechno, co říkám, je pro všechny uši. Nic tajného, ale když se bavím s kamarádem, jaké má moje sousedka ohavné... Samozřejmě vlasy, ale že jste se nachytala :-)?, tak opravdu nechci, aby to věděla půlka vesnice.

Nebo viz Babiš: i kdyby si to včera s tou střelbou a rakovinou celé vymyslel, přesto i on má právo, aby mu nebylo vyhrožováno fyzickým násilím. Osobně jsem byl opakovaně fyzicky napaden víte proč? Protože se jistým chlapečkům nelíbil přístup mojí mámy - kantorky k jejich znalostem.

A víte proč vám to vůbec píšu? Přesně - protože není snadno přístupné moje jméno (Svobodům, Novákům a pár dalším to nakonec může být jedno, ale nás až tolik není) ani adresu, takže nejsem oněmi chlapečky identifikovatelný jako milá vzpomínka na čas malin nezralých.

Nakonec - když se bavím se spolucestují(m) ve vlaku, taky si nejdřív ze všeho neukážeme občanky. A žiju v obci tak malé, že když se podívám do výsledků voleb, klidně může dojít k něčemu takovému: Hele, voni tu "toho blba" volili dva. F. A. je jasnej, ale kdo je ten druhej? Ne, nenarážím na nikoho konkrétního, prostě "toho blba".

Mmch - redakce má moje telefonní číslo i můj mail, takže kdyby na to přišlo, policie mě najde jediným dotazem. Vlastně dvěma - v redakci a u operátora.

Ś. Svobodová 25.1.2023 20:26

Psala jsem o tom, když lidé píší na veřejné fórum. S kamarády můžete drbat na soukromé platformě. A ano, spolucestující ve vlaku si sice neukazují občanky, ale autocenzura tam vládne, neboť jsa osobně zastoupen, za sprosťárny můžete lehce dostat po čuni.

R. Langer 26.1.2023 5:28

Myslíte, že pak přestanu nadávat komoušům? No, asi ano, ti se už budou potom jenom moct chválit. :-P