28.4.2024 | Svátek má Vlastislav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
delfin 18.6.2009 12:20

Re: Takové nehody by se neměly stávat

Ale jiste, v tom s Vami souhlasim, ale na dozor nad JE tu nemame Zelene, ale SUJB pripadne MAAE.

Romanl 18.6.2009 14:04

Re: Takové nehody by se neměly stávat

Představte si, že jistota, že u reaktorů VVR nevznikne jaderný výbuch je 100%!

Ludva 18.6.2009 11:47

Re: Takové nehody by se neměly stávat

Z grafitu a vodní páry vniká za vyšší teploty směs vodíku a oxidu uhelnatého. Ta rozmetala černobylský reaktor, když praskly chladicí trubky s vodou vedenou grafitem. U nás grafit v reaktorech nenajdete ani baterkou.

VL 18.6.2009 17:36

Re: Takové nehody by se neměly stávat

Najdete, v Řeži u Prahy a v bývalé elektrárně A1 v Jaslovských Bohunicích.

Brtník 18.6.2009 18:41

Re: Takové nehody by se neměly stávat

Nevím jak v Řeži, ale ani A1 neměla grafitový reaktor. To nám Rusové nedovolili.. RBMK  (Reaktor Bolšoj Mošnosti Kanálnyj), je totiž reaktor původně vojenský pro produkci plutonia

Glosator 18.6.2009 12:18

Pane bože, vy o tom víte howno, v Černobylské

elektrárně k ŽÁDNÉMU JADERNÉMU VÝBUCHU NEDOŠLO a ani dojít NEMOHLO. Došlo k prudkému přehřátí reaktoru vinou obsluhy a také riskantní koncepci, v Temelíně není z fyzikálních důvodů možné ani toto. Reaktor vybuchl jako přetopený kotel, a protože byl moderován hořlavým grafitem (Temelín je moderován vodou), došlo následně k požáru a rozptýlení velkého množství radioaktivity.

Ono sestrojit atomovou bombu je drobet složitější, než se celá desetiletí psalo v populárním tisku.

 

Jara London 18.6.2009 12:19

Ranbowe

chtip tkví v tom, že vedení jaderných elektráren briskně řeší i "drobné" nehody - musí, plyne mu to ze zákona a z mezinárodních úmluv o sledování poruch a nehod v AJ. Primitivní hulákání zelených nad "vybranými" nehodami věci nepomáhá, v naprosté většině případů se navíc jedná o lidi bez vzdělání v oblasti fyziky a jaderné energetiky, bez znalosti tzv. "atomového zákona", bez znalostí systému a obsahu mezinárodních úmluv, cílů a závěrů inspekcí MAAE, inspekcí bezpečnosti práce, ekologických a bezpečnostních auditů atd. Tady nejde o nějaký "občanský dohled", v jaderné energetice nemají "nevládní organizace" co dělat. Je příliš profesionální a příliš sofistikovaná na neprofesionální nedouky z Greenpeace, Rainbow a jiných "nezávislých" (tj. ničemu nerozumějících a za nic neodpovídajících) občanských združení.

Jura Jurax 18.6.2009 12:39

Re: Takové nehody by se neměly stávat

To máte těžké, milý ranbowe (neměl byste se psát rainbow, tedy duha, pošetilost Vašich názorů je duhatcům z hnutí Duha podobná)?

O třeskuté blbosti obav z jaderného výbuchu atomové elektrárny zde již bylo pojednáno, nebudu to dál rozvádět. A porucha typu přepálených pojistek na toaletě JE hystericky medializovaná protijadernými blby jen ukazuje, jakých výšin blbosti je homo sapiens schopen dosíci. Stejná porucha řekněme v rafinerii v Kralupech projde bez povšimnutí hlupců - i když by mohli šířit apokalyptické vize explozí rafinerie zničených Kralup ve stylu hodně béčkových amerických thrillerů. Ale zatím tohle žádného zeleného hňupa nenapadlo, aspoň doufám.

Ono každé technické zařízení pochopitelně může selhat; za tím účelem je patřičně jištěno úměrně následkům selhání. Platí od zásuvky v koupelně přes brzdy v autě či naftovou rafinerii až po jadernou elektrárnu.

Mimochodem - chodíte na zimní stadion? V chladicím okruhu tam bývá čpavek a je ho tam dost - přečtěte si někde, co udělá prasklá cisterna s čpavkem; není to nic veselého. Jestli bydlíte u silnice, občas Vám nějaká cisterna s čpavkem či jiným chemickým sajrajtem zdraví hrubě neprospívajícím projede pod okny. Děsíte se? Měl byste, pravděpodobnost takové nehody je řádově vyšší než pravděpodobnost nehody jaderného reaktoru s únikem radioaktivity takovým, aby byl zaznamenán i mimo území elektrárny byť i hodně citlivými přístroji.

ZdeněkF 18.6.2009 12:56

Re: Takové nehody by se neměly stávat

V Černobylu nešlo o jaderný výbuch, ale o výbuch přetopeného kotle v důsledku nezvládnutí regulace "topení" jadernou reakcí. Následoval požár grafitového moderátoru, který způsobil silný vzestupný proud vzduchu. Hlavní průšvih byl tedy v tom, že se do okolí (a hodně daleko) rozptýlily produkty rozpadu, které měly být uzavřeny v kontejnmentu (který ovšem Černobyl neměl). Ve srovnání s tím podobný malér na Three Miles Island nezpůsobil podstatnější zamoření, protože měl kontejnment a nebyl moderován grafitem.

Josef 18.6.2009 11:24

Přesně!

Strašíme se nesmysly a skutečná rizika nám utíkají! Uhelné elektrárny mnohem více zamořují (i při odsíření), ale my se mysteriózně bojíme ne kouře, ale jádra, které nic nevypouští. A těch pár kubíků vyhořelého paliva, které lze dobře uskladnit, je horší stovek a tisíců tun popela.

Taky by někdo mohl myslet ekonomicky, jádro je nejlevnější zdroj byť s velkými počátečními investicemi. Ptám se o kolik by mohla klesnout cena elektrické energie, kdyby do Evropy přibylo cca 50 dalších jaderek? A uranu narozdíl od uhlí máme dost, zejména u nás doma. 

Suma sumárum kdybychom neblbli, mohlo by být k dispozici víc než dostatek levné elektrické energie. Kdy konečně někdo odpovědný bude mít odvahu říkat a ne se lacině pro sebe (a pro nás draze v cenách elektřiny) vést na modní vlně hysterického strachu z katastrof. Připomínám, že za Černobyl nemůže jádro, ale ruský (pověstný) šlendrián. Katastrof s obdobným (i s větším) dopadem než Černobyl můžeme totiž najít více než dost  - nejen zmíněné silniční nehody, ale i jiné průmyslové nehody, nebo přírodní katostrofy. Prostě svět (bohužel) není bezpečným místem k žití.  Jde jen o hledání nižších rizik a víc neuděláme.

Chris Kelvin 18.6.2009 11:41

Re: Přesně!

Ano, ty uhelné elektrárny potvrzuji. Zažil jsem bohužel na vlastní plíce.....

Problém jsou jak složiště popílku, tak velkoplošná těžba uhlí, kdy vždycky dochází k oxidaci za studena za vzniku karcinogenních organických sloučenin.

karel 18.6.2009 10:54

Demagogie

Obzvláště dva poslední odstavce, jsou špičkovou ukázkou demagogie,lži a falše.Nejsem žádný greenpeasista, ale tohle je opravdu síla.

honzak 18.6.2009 11:43

Re: Demagogie

a to jako proč? Nějaký ergumentík (stačí malý) by nebyl?

Jura Jurax 18.6.2009 12:42

Re: Demagogie

8-o8-o8-o

že byste svou štěpnou myšlénku trochu rozvedl, aby i ostatní tu sílu pochopili ... ;-)

Dolly 18.6.2009 10:27

Děkuji za připomenutí

neboť je obrovské nebezpečí ta politická statistika.

hlava22 18.6.2009 10:10

Občanská statečnost a angažovanost.

Velmi se mi líbí, když se protijaderní aktivisté uvazují u plotu nebo u brány jaderné elektrárny. Jsou to stateční lidé a jejich občanský postoj by měla společnost ocenit e ne se jim posmívat nebo je hanlivě titulovat jako jeden degenerovaný aristokrat. Doufám, že co nejdříve vyjádří své přesvědčení u jaderné elektrárny Bušehr. Rád jim na cestu tam přispěji.

Stoura 18.6.2009 10:18

Re: Občanská statečnost a angažovanost.

A co takhle elektrárny Šimpo a Tacheon ? Nebo je tam podle Greenpeace všechno vpořádku?;-P

hlava22 18.6.2009 10:48

Re: Občanská statečnost a angažovanost.

tak tyhle neznám, to je v KLDR, že. No i tam by mohli projevit svou občanskou statečnost. Rád jim i na tuhle cestu tam přispěji.

Pešek 18.6.2009 10:54

Re: Občanská statečnost a angažovanost.

Výborně hlavo! Když už sám hanlivě titulujete aristokrata, nezapomeňte taky přispět těm statečným lidem na horolezecká lana, která používají k lezení na elektrárenské komíny, aby ukázali svůj postoj. Postoj podle mě hloupý, protože neguje onen pokrok, díky němuž se sami svolávají, komunikují a cestují po celém světě a sami konzumují, proti čemu brojí.

hlava22 18.6.2009 11:09

Re: Občanská statečnost a angažovanost.

jo pochopit přečtené - na lana nepřispívám, i když pro mne za mne ať si lezou kam chtějí - bohužel nespadnou. Jinak jsem ochoten přispět jen na cestu tam.

Pešek 18.6.2009 11:14

Re: Občanská statečnost a angažovanost.

Přehlédl jsem umně skrytou myšlénku.  ;-)

hlava22 18.6.2009 11:18

Re: Občanská statečnost a angažovanost.

kdyby se jich po každé jejich monstrakci lidé ptali, kdy se budou uvazovat u Bušehru a jestli to bude v televizi, třeba by byl od nich chvilku pokoj.

Jenda 18.6.2009 13:21

Re: Občanská statečnost a angažovanost.

Ano, zadne posmivani! Pomoci bychom jim meli. Kazdemu pripoutanemu darujte jeste jeden retez s poradnym zamkem!

Albireo666 18.6.2009 9:19

Skvělý článek

R^

Ludva 18.6.2009 8:45

Reaktory čtvrté generace

jsou zatím jedinou nadějí pro budoucnost. Běžné štěpné materiály se vyčerpají rychleji než ropa během pár desítek let. Zajímavé, že jediný prakticky využívaný množivý reaktor běží v Rusku už téměř 30 let a následovníci nejsou.

Stoura 18.6.2009 8:56

Re: Reaktory čtvrté generace

Pokud bychom se spokojili s cenou, za jakou dodávají elektřinu větrníky, je uranu na několik staletí. Jen v mořích je ho asi 4 miliardy tun. 1 kilogram uranu na asi 300 kubíků mořské vody.

Nemo 18.6.2009 9:34

Re: Reaktory čtvrté generace

Jeden kilogram uranu na 300 kubíků mořské vody? Můžete dát odkaz? Co si představujete pod pojmem kubík?

delfin 18.6.2009 9:52

Re: Reaktory čtvrté generace

Ja se dopocital 1kgU/300.000.000 litru tedy 300.000 "kubiku" (m3) pri obsahu uranu v morske vode 3.3mikrogramu/litr ... snad jsem se nelajzl ;-)

Stoura 18.6.2009 9:56

Re: Reaktory čtvrté generace

Moje chyba. Máte to samozřejmě správně. Měl to být jeden gram na 300 kubických metrů, nikoliv kilogram.

Stoura 18.6.2009 9:57

Re: Reaktory čtvrté generace

Moje chyba. Správně je jeden gram.