27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Glosator 18.6.2009 17:40

Re: Pro několik NEDOVTIPNÝCH

Nemáte správné informace. Reaktory typu VVER (vodně-vodní energetický reaktor), odpovídající západnímu značení PWR (tlakovodní reaktor) jsou moderovány i chlazeny OBYČEJNOU vodou (v reálu je to roztok kyseliny borité a jejích solí, ale to bychom zabíhali do podrobností. Proto vyžadují použití palivových článků s uranem obohaceným na cca 3,5% U 235. Přírodní uran obsahuje 0,72 procenta uranu 235 a dá se použít jen v reaktorech, moderovaných grafitem, nebo těžkou vodou. Těžkou vodu používají v praxi reaktory typu CANDU, resp. obecně PHWR (tlakovodní těžkovofní reaktor).

Glosator 18.6.2009 17:25

Re: Pro několik NEDOVTIPNÝCH

Jak jste to mínil s tím "radioaktivní jod neodvanul?"  Radioaktivní jod 131 z Černobylu prakticky dávno NEEXISTUJE. Jeho poločas rozpadu je něco přes 8 dní, za deset poločasů klesá množství radionuklidu 1000x, za 20 poločasů milionkrát atd. Existují ale jiné nebezpečné radioizotopy z Černobylu, se kterými to tak není, např. cesium 137 má poločas rozpadu 30 let. To je ten radioizotop, který se koncentruje v houbách takže se houby z oblasti kolem Černobylu nemají jíst.

Vaše tvrzení o rozdílnosti přirozené a umělé radioaktivity se snad ani nedají komentovat, z hlediska biologického působení je to TOTÉŽ. Vnitřní kontaminace se od vnějšího ozáření liší jen tím, že se radioizotopy mohou v některých orgánech koncentrovat. Vůbec nejhorší je z tohoto hlediska přirozené radium 226, které je pro svou "jedovatost," zapsáno i do Guinessovy knihy rekordů. Před WW2, kdy se používalo do svítícíh barev bylo příčinou úmrtí v závodech, kde se ty barvy nanášely štětci, které dělnice naprosto neinstruované olizovaly, aby měly špičku (dost známý a často citovaný případ).

Pokud jde o ty děti a rodiče, pravdou je, že komunisté na Ukrajině udělali pro ochranu obyvatelstva, speciálně s ohleden na nebezpečné ač krátkodobé účinky jodu málo. Ona ta radioaktivita toho jodu totiž zpočátku daleko převyšuje radioaktivitu ostatních radionuklidů, ale v důsledku rozpadu klesá a po delší době je hlavním kritickým radioizotopem cesium 137 - to je ten problém v oblasti kolem Černobylu dnes. Komunistický dobytek v Bělorusku ale NEUDĚLAL NIC a dokonce dál nechal pást krávy na radioaktivních loukách a mléko od těch krav distribuoval dětem. Důsledkem bylo 1000 případů rakoviny štítné žlázy u dětí včetně několika úmrtí.

Podotýkám, že roku 1957 došlo k jaderné havárii více než 1000x menšího rozsahu v britském vojenském jaderném závodě ve Windscale (je to vůbec největší jaderná havárie mimo SSSR). Tehdy britská vláda okamžitě radioaktivní mléko zajistila a dala vylít do kanálu, aby se nedostalo do distribuce.

Jara London 18.6.2009 17:52

Re: Pro několik NEDOVTIPNÝCH

Sorry, Chrisi, s tím radonem jsem přestřelil, přiznávám. Moje odpověď patřila k jinému příspěvku - omylem jsem ji připsal Vám. Omlouvám se. K černobylské havárii - z příspěvku jednoznačně vyplynulo zaměření vůči mé reakci, ne vůči autorovi. Já osobně ji nezlehčuji - v roce 1999 jsem byl v Pripjati a stál jsem také přímo u "sarkofágu". Jinak velmi úzce spolupracuji s ÚJV v Řeži, takže o problémech, rizicích a přednostech jaderné energetiky rovněž vím své.

Chris Kelvin 19.6.2009 0:46

Re: Pro několik NEDOVTIPNÝCH

Bylo to trochu jinak:

Já jsem nesouhlasil s autorem, že zlehčuje Černobyl, a Vy jste napadl mne, že nesouhlasím s autorem. Ale jinak omluvu beru :-)

gnomon 18.6.2009 12:58

Breaken Arrow

Nebezpečí z havarií jaderných elektráren je minimální. Větší nebezpečí je z havarií dopravních prostředků (letadel, lodí), nosičů jaderných zbraní. O tom se vůbec nemluví, neprotestuje i když hrozí zamoření velkých území radioaktivitou (ne výbuchem).  Tyto havarie  se již staly ( např. na voj základně na Islandu) ale  se statistickou  určitostí také stanou.

honzak 18.6.2009 13:08

Re: Breaken Arrow

u Gibraltaru taky nevylovili všechny ztracené pumy. A co se skrývá kolem sovětských ponorkových základen na severu neví ani Putin!

Jara London 18.6.2009 13:26

Re: Breaken Arrow

honzaku, s tím "bordelem v Rusku" to zas až tak nepřehánějte. Nesmíte věřit všemu, co se ukazuje v amerických béčkových hororech. Odstavené ponorky s rezivějícími odstavenými jadernými reaktory jsou fakt. Druhý fakt ale je ten, že se k nim nikdo nedostane a každá z nich je mj. v evidenci MAAE a probíhají na nich pravidelné kontroly a měření. Stejně jako jsou v evidenci všechny "ztracené" jaderné zbraně.

honzak 18.6.2009 13:43

Re: Breaken Arrow

na americké béčkové horory se nedívám a to tak, že vůbec. Zato jsem kdesi zahlédl melounistický film o těch polárních základnách, kde se tvrdilo, že pár těch reaktorů je potopených a nějaké v evidenci jaxi úplně schází. Maje zkušenosti se socialistickou armádou (absík 1974/1975) a to i sovětskou tentokrát melounistům tak 75% informací věřím.

Glosator 18.6.2009 17:32

Pravdou je, že Rusové hodili do moře 6 havarovaných

jaderných reakrorů, včetně paliva. Jeden takový reaktor (z ponorky Sea Wolf) hodili do moře i Američané.

Je ovšem třeba vědět i to, že ve světových oceánech je rozpuštěno cca 450 tun radia 226, což je dceřiný radioizotop uranu, který je obsažen v mořské vodě.

VL 18.6.2009 17:32

Re: Breaken Arrow

Ostatně bývalý sovětský admirál, který měl na starosti technickou správu u ponorek popisuval klasickou sovětskou praxi, že při generální opravě z ponorky odebraný reaktor zaplnili hmotou nazývaný "furfural", přivařili plováky, odvlekli do vyhrazené oblasti na moře a potopili. V lepším případě otevřením ventilů v plovácích, pokud to nefungovalo, tak ostřelováním kulometem. Podobně prý skončily i titanové ponorky třídy "Alfa" s reaktorem chlazeným roztaveným sodíkem. Pro cenu jim prý v námořnictvu říkali "zolotyje lodky". Ponorka "Komsomolec" také pořád leží u norského pobřeží s náplní reaktorů i torpédy s nukleární hlavicí.

Glosator 18.6.2009 17:50

Re: Breaken Arrow

Ty pumy z B 52 se tehdy vylovily všechny, jsou ale tuším u Američanů dva dřívější případy, kdy se pumy nenašly.

Jura Jurax 18.6.2009 12:14

Souhlas

R^R^R^

Ovšem zeleně antijaderná blbost je obtížně vymýtitelná, jako vůbec jakákoliv blbost od globálního teplení po děs z GMO ... :-/

knihovnik 18.6.2009 12:11

no to ze jediny energeticky mnozivy reaktor

bezi v zemi sovetu spis hodne vypovida o duveryhodnosti a bezpecnosti teto technologie.

Zda se, ze s mnozivymi reaktory nechce mit zadna soukroma prumyslova korporace moc co do cineni.

francouzsti soudruzi superphenix zavreli tak brzo, ze elektrina jim vyrobena byla drazsi nez z lithoivych tuzkovych clanku a japonskym soudruhum zbyla akorat hala plna sodiku, ktery jim jaksi chybi v primarnim okruhu. A Phenix provozuji pro technologicky vyzkum.

Stoura 18.6.2009 12:18

Re: no to ze jediny energeticky mnozivy reaktor

Vzhledem k tomu, že Zelení přesvědčovali veřejnost o nebezpečnosti Suoperphenixu pomocí ruských raket, bylo zavření spíše politickou zíležitostí. Navíc přírodní uran bude ještě pár let (než Čína dostaví svou stovku reaktorů) levnější než palivo z množivého reaktoru.

Glosator 18.6.2009 12:19

Re: no to ze jediny energeticky mnozivy reaktor

Zcela správně.

Jara London 18.6.2009 12:57

Re: no to ze jediny energeticky mnozivy reaktor

Hele, knihovníku, nevěřte všemu, co se píše ve Wikipedii. Reaktory množivého typu běží i v USA, Číně a Indii. Nejsem si jist, jestli jeden nemají i v Izraeli. Jeden měl běžet i v ČSSR, konkrétně v Ústavu jaderného výzkumu v Řeži. Tento program byl ale ukončen ještě před zaplněním reaktoru jaderným palivem a chladicího systému sodíkem a celá stavba byla rozebrána.

Glosator 18.6.2009 17:47

V Řeži se nikdy nebudoval reaktor, chlazený sodíkem

Pouze se testovaly možnosti chlazení sodíkem v "sodíkové smyčce," šlo o výzkum.

 

Glosator 18.6.2009 12:06

Autor má samozřejmě plnou pravdu

V čínských uhelných dolech zaryne podle oficiálních údajů 7000 lidí ROČNĚ.

knihovnik 18.6.2009 12:00

ano v bhopalu zarvalo par tisic lidi

ale maly rozdil v tom je. Stacilo poradne vyvetrat a v Bhopalu muzete zase klidne, jak jen to v tretim svete jde, existovat.

Bezte si na houby k Pripjati autore...

Glosator 18.6.2009 12:10

Re: ano v bhopalu zarvalo par tisic lidi

Lidé v 30 km zóně kolem Černobylské elektrárny (původně imeni V. I. Lenina) žijí a dokonce i ty houby jedí. Ač bych ty houby rozhodně nedoporučoval, existují na světě mnohé oblasti, kde jsou lidé vystavení vyšším dávkám z přírodních zdrojů, než byla v Pripjati dokonce pouhý rok po havárii.

knihovnik 18.6.2009 12:14

Re: ano v bhopalu zarvalo par tisic lidi

samozrejme zamenujete zatez gama irradiaci z podlozi, pripadne pochazejici z radonu s interni kontaminaci radioaktivnimi stepnymi prudukty, kterou si uzivaji konzumenti pripjatskych michanic.

ze na ukrajine v kontaminovane oblasti ziji lide je stezi dukaz bezpecnosti jaderne energetiky, ja to povazuji spise za dukaz ekonomickeho zoufalstvi a postsbolsevicke bidy.

Jura Jurax 18.6.2009 12:18

Re: ano v bhopalu zarvalo par tisic lidi

Hm ... ono lidé taky žijou v Hirošimě a Nagasaki. Soudíte, že je to rovněž důkazem ekonomického zoufalství a bídy - v Japonsku ovšem nikoliv postbolševické?

honzak 18.6.2009 13:40

Re: ano v bhopalu zarvalo par tisic lidi

doplnil bych i mediálně známý atol Bikini - tam snad bouchla dokonce bomba vodíková (jejíž roznětkou byla bomba atomová - uranová). Rostlinstvo i živočišstvo, nevědouc o zamoření se vrátilo a zdárně přežívá. Tím nechci ani náhodou propagovat zkoušky jaderných zbraní!

Chris Kelvin 18.6.2009 12:18

Re: ano v bhopalu zarvalo par tisic lidi

"...zamenujete zatez gama irradiaci z podlozi, pripadne pochazejici z radonu s interni kontaminaci radioaktivnimi stepnymi prudukty, kterou si uzivaji konzumenti pripjatskych michanic..."

Souhlasím, to autoři jako je tento nebo spřízněný Brezina často (a těžko z neznalosti, ale rádi) opomíjejí.

Jara London 18.6.2009 12:42

Re: ano v bhopalu zarvalo par tisic lidi

Chrisi, jen pro úplnost - radon je radioaktivní plyn. Má tenedenci se z podloží uvolňovat do vzduchu (včetně vzduchu v domech na tomto podloží postavených). Ergo dlouhodobé dýchání vzduchu s radonem vede k čemu? Přece k INTERNÍ kontaminaci! Nota bene nebezpečnější, než občasné "natucnutí se" smaženicí z hub. Jak vidím, Vaše vzdělání v oblasti fyziky a chemie je skutečně pronikavé.

Jara London 18.6.2009 12:53

Re: ano v bhopalu zarvalo par tisic lidi

PS Chrisi, ještě maličkost. Daleko nebezpečnější než vyšší gama záření pozadí je dýchání nebo jiná forma přijímání alfa zářiče, kterým je právě radon. Jeho rozpad v plicích, kam se dostane dýcháním, je doprovázen uvolňováním částic alfa. Ty mohou při dlouhodobé expozici vyššími dávkami radonu způsobit rakovinné bujení. Jinak celková kontaminace organismu alfa zářičem s delší dobou rozpadu (20 - 30 dnů) např. v potravě nebo tekutině je prakticky vždy smrtelná - narušení vodíkových vazeb organických složek tělesných tkání vede k celkové dezintegraci a rozpadu životních pochodů a smrti napadeného organismu. 

honzak 18.6.2009 12:19

Re: ano v bhopalu zarvalo par tisic lidi

já bych ty houby taky nejedl, ale srovnávací měření okolí Černobylské elektrárny a okolí dejme tomu Prunéřova (nevím přesně kde skladují popílek) by taky bylo dost zajímavé, že?

Nebo uhelné hospodářství Chvaletické elektrárny....

Stoura 18.6.2009 12:20

Re: ano v bhopalu zarvalo par tisic lidi

Důkazem budiž tedy lékařské statistiky. Máte nějaký odkaz?

A radon podle Vás nekontaminuje interně?

Glosator 18.6.2009 12:30

Re: ano v bhopalu zarvalo par tisic lidi

Milý pane, já nic nemíchám, jíst houby z Pripjati je blbost (houby obrovsky koncentrují cesium z půdy) ale žít tam nijak nebezpečné není. A měl byste vědět, že není ŽÁDNÝ rozdíl mezi ozářením z vnitřních a vnějších zdrojů, ač zvláště u těch vnitřních se musí počítat s kumulací určitých radioizotopů v některých orgánech, kakže přepočet není nijak jednoduchou záležitostí.

Pokud si vezmete normy na ochranu před ionizujícím zářením, všechno to tam najdete. Mimochodem, v případě radonu jde rovněž o vnitřní kontaminaci radioaktivním zplodinami jeho rozpadu.

Jara London 18.6.2009 13:10

Re: ano v bhopalu zarvalo par tisic lidi

Glosatore, tušíte vůbec, kolik hloupostí se Vám podařilo vtěsnat do těch pár řádků Vašeho příspěvku?  Viditelně nemáte ani potuchy o tom, co se označuje pojmem "ionizující záření", o typech zářičů a vyzařovaných částic, poločasech rozpadu a dalších pojmech z fyziky záření?? Viditelně nemáte ani potuchy o tom, jak vlastně působí radon v organismu, o působení kosmického záření, gama záření nebo alfa částic. Proboha, co s těmito totálními neznalostmi chcete glosovat?? Ale na druhou stranu - můžete si zfleku podat ruku s Kačkou Jaques! Její "pravda o biomase" je plně v souladu s Vaší "pravdou o ionizujícím záření".