28.1.2020 | Svátek má Otýlie


ÚVAHA: recenzování Zeměplochy

31.8.2005 15:33

Prostředí je tu známé, stejně tak i dějová a pointační schémata má Terry Pratchett pod kůží a s ním i jeho čtenářové. Postavy se mírně obměňují, ale každým dílem se mihne několik starých známých, nebo dokonce to mihnutí přeroste v hlavní úlohu.

Nápady autor sype z rukávu, jednotlivé díly se díky tomu přece jenom liší - buď jsou paralelami některého společenského jevu, či se v nich rozebírá některá typická lidská vlastnost, nebo si na mušku bere povolání zpravidla obecně známé, nebo se chytne námětu z oboru etiky, případně "jenom" produkuje srandu - kvalitní, samozřejmě. Nebo si vezme několik nebo téměř všechny tyhle nápady a smíchá z nich long drink.

Většina dílů tak recenzování vzdoruje - těžko napsat o nich něco nového, co ještě nezaznělo v některé z předchozích recenzí. Tady už pak jenom zbývá prostor na názor a pocit - líbilo se, nelíbilo, či od každého trochu.

A při psaní textu, který tak skutečnou recenzi spíše připomíná, než aby jí doopravdy byl, váhám. Jako každý fenomén, i Zeměplocha má své skalní příznivce i neméně skalní odpůrce. Těch druhých si jako autor posudku (což je v takovém případě myslím lepší název, než recenze) všímat nemusím. Co s těmi prvními?

Upřímně řečeno, ani těm taková recenze určená není - další díl si koupí bez ohledu na to, co se o něm dočtou, nebo co si o recenzi myslí, stejně, jako si koupili ty tři desítky dílů předchozích. Tyhle recenze jsou tak ze všeho nejvíc určeny pro čtenáře ze šedé zóny, takové, kteří si vybírají, jestli si zrovna tuhle zeměplošskou knížku koupí nebo aspoň přečtou. Když si příběh vynutí od recenzenta nadprůměrný výkon, pravděpodobně to bude příběh nadprůměrný. V opačném případě to je nejspíš jen "průměrná" Zeměplocha.

Ale myslím si, že pokud recenzovat nějakou sérii vytrvale, tak Zeměplocha jako asi nejlepší ze všech takových neverending stories si to zaslouží. Vždyť i jen "průměrná" knížka ze světa neseného Vesmírem na hřbetě želvy A'Tuin je pořád ještě dost vysoko nad velkou většinou podobné produkce...Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...