6.12.2021 | Svátek má Mikuláš


SOUTĚŽ: Vidoucí 2008 - hlasování první kolo

14.5.2008 0:05

Vidoucí 2007 letošní podoba cenyTOPlistTrocha statistiky

Statistika nuda je, má však cenné údaje (vždycky jsem se divil, proč v té pohádce zpívají "nůdaje", to slovo mně nedávalo smysl). Letos se soutěže účastní 11 Slováků s 16 povídkami a 63 obyvatel České republiky s 88 pracemi. 34 ženy zaslalo dohromady 40 povídek. 40 mužů s 59 příspěvky se pokusí získat vavřín vítězství. V den uzávěrky přišlo 25 prací (větší čtvrtina), za poslední týden jich celkem přišlo 44 (o málo menší polovina).


Věci příští

V tuto chvíli už probíhá první vyřazovací kolo Vidoucího. Nezdolných porotců prvního kola je celkem 19. Tímto bych chtěl jmenovat každého z nich, protože si to zaslouží.
Letošními porotci jsou: Jarník, Merlin, Harv, Zdeněk, Martina, Ellie, Janka, Chalda, Misery, Majda, Tilio, Flad, Alexis, Cellindra, Majls, guru Pechy, Adelhaida, Elho_cid a Aldy.

Vidoucí se vydal nesnadnou cestou. Snažíme si vychovat autory. Toho docílíme nejen tím, že dbáme na formální stránku – aby zaslané příspěvky odpovídaly pravidlům soutěže, ale taky tím, že předáváme autorům slovní hodnocení od porotců, aby se z něj mohli poučit (a v extrémním případě třeba přestat psát). Každou povídku prvního kola, která bude splňovat pravidla soutěže, přečtou minimálně 4 porotci. Tím eliminujeme to, že by jeden porotce vyřadil nějakou kontroverzní, ale kvalitní povídku, protože by se mu nelíbila.

Letos budeme přísnější. Mám k tomu dobrý důvod. Loni do druhého kola postoupilo 55 povídek (z nichž některé si postup tak docela nezasloužily), což mělo za následek i to, že většina porotců prvního kola se druhého kola nezúčastnila (pouze dvanáct lidí se účastnilo obou kol). Nehledě na nechuť veřejnosti číst a hodnotit takový počet příspěvků ve veřejné volbě.

Nadměrnému počtu úspěšných povídek se budeme snažit zabránit osvětou porotců a zejména rozšířeným a jasněji definovaným hodnocením. Hodnocení jsme z Ano/Ne/Nevidoucí rozšířili na Rozhodně ano/Ano/Ne/Nevidoucí (anticena). Postoupí blíže nespecifikovaný počet povídek, které dostanou co možná nejlepší hodnocení. Takže autoři se nemusí bát, protože stějně postoupí ti nejlepší. Kromě toho chceme pozvednout úroveň soutěže.


Méně příspěvků

Jak již bylo řečeno, letošního ročníku se zúčastní 99 příspěvků. To je oproti loňskému roku (212) propad na polovinu. Příčiny je těžké určit kýmkoliv. Na druhou stranu těžko najít kompetentnějšího člověka než jsem já, který by měl říct, proč je povídek méně než loni. Takže jako náplast pro zvídavé předkládám sérii domněnek:

Loni byla ohromná konkurence. Autorům se možná nechtělo znovu poměřovat svou novou práci s více jak dvěma sty příspěvky.

Nasazení vyřazovacího systému jistě otrávilo některé autory, protože jasně definovalo hranici úspěchu a neúspěchu. Autor už nemůže říkat: Moje povídka dostala dvacet bodů (přitom skončila na šedesátém místě). Některým autorům se dostalo sebereflexe v podobě psaném hodnocení porotců. Autor tedy ví proč neuspěl a co by měl změnit, aby se to příště povedlo. Na stránkách jsme též spustili sérii článků, jak soutěž vyhrát. Je možné, že si z toho autoři vzali poučení.

Loňský ročník byl prvně spolupořádán Pevností jako její oficialní literární soutěž. Předtím byla dva nebo tři roky pauza (tehdy Pevnost vyhlásila tuším Kaleidoskop a předtím O Conanovu trofej), kdy Pevnost žádnou soutěž neměla. Spousta autorů byla natěšená na snadnou cestu jak se dostat do svého oblíbeného časopisu, měla své povídky pro tuhle příležitost uložené v šuplíku. Minulý rok schované rukopisy prostě vyčerpal.

Způsob hodnocení:

Letos budeme přísnější. Mám k tomu dobrý důvod. Loni do druhého kola postoupilo 55 povídek (z nichž některé si postup tak docela nezasloužily), což mělo za následek i to, že většina porotců prvního kola se druhého kola nezúčastnila (pouze dvanáct lidí se účastnilo obou kol). Nehledě na nechuť veřejnosti číst a hodnotit takový počet příspěvků ve veřejné volbě.

Nadměrnému počtu úspěšných povídek se budeme snažit zabránit osvětou porotců a zejména rozšířeným a jasněji definovaným hodnocením. Hodnocení jsme z Ano/Ne/Nevidoucí rozšířili na Rozhodně ano/Ano/Ne/Nevidoucí (anticena). Postoupí blíže nespecifikovaný počet povídek, které dostanou co možná nejlepší hodnocení.

Chceme pozvednout úroveň soutěže a toho nedocílíme tím, že postoupit do druhého kola bude moci každá lepší povídka. Zkusme proměnit účast ve druhém kole soutěže Vidoucí v synonymum pro literární úspěch. Doufám, že mi v tomhle snažení pomůžete, protože i vy pak budete bráni jako porotci s vysokými nároky a budete se moct chlubit tím, k jak výbornému týmu patříte.

Popis hodnocení:

Orientace pro všechny:

 • Rozhodně ano: Výborná, velmi kvalitní povídka, srovnatelná s českou nebo dokonce světovou špičkou. Povídka, nad kterou se rozplýváte blahem.
 • Ano: Dobrá povídka, bez zvláštních chyb, která je něčím zajímavá, originální.
 • Ne: Průměrná až podprůměrná povídka, která sice nemusí vykazovat žádné chyby, ale není ničím zajímavá (neurazí, ale to je tak všechno) a za chvíli ji zapomenete; a samozřejmě všechny horší, které nespadnou do Nevidoucího
 • Nevidoucí: Výrazně špatná povídka, která ale musí mít něco navíc, co z ní činí odstrašující případ

Slovní hodnocení, výchova autorů

Vidoucí se vydal nesnadnou cestou. Snažíme si vychovat autory. Toho docílíme nejen tím, že dbáme na formální stránku – aby zaslané příspěvky odpovídaly pravidlům soutěže, ale taky tím, že předáváme autorům slovní hodnocení od porotců, aby se z něj mohli poučit (a v extrémním případě třeba přestat psát).

Prosím všechny porotce, aby si psali poznámky k předkládaným povídkám, a to nejlépe tak, aby je byl autor schopen bez pomoci dešifrovat.


Doporučení:

Doporučujeme, abyste si vedli nějaký systém pomocných faktorů, podle kterých se budete lépe rozhodovat i po delší době. Přečíst sadu povídek chvíli trvá a porovnávat první a poslední povídku v pořadí po paměti je trochu zavádějící. Navrhujeme určit si kritéria, ve kterých povídku například oznámkujete 1 až 5 body.

Námi doporučovaný systém 4 kritérií:

 1. Jazyk/gramatika – jazykové schopnosti autora, slovní zásoba, návaznost vět, pravopis
 2. Originalita/nápad – neotřelé či ohrané téma, nový či obvyklý úhel pohledu autora, originální či známé prvky
 3. Čtivost/zpracování – tempo povídky, hluchá místa, výstavba textu – gradace směrem k pointě či plochost po celou dobu, charaktery postav
 4. Příběh/pointa – smysluplnost a logičnost příběhu, uvěřitelné jednání postav a jejich role v příběhu, zvraty v ději, překvapivost či očekávatelnost pointy

Pouze povídky, které vás uspokojí ve všech kategoriích, si zaslouží postup do druhého kola. Výjimečně lze autorovi odpustit, že například neumí čárky, i když jinak píše skvěle – v tom případě je mu to ale třeba napsat do hodnocení.

Vylepšení:

V brzké době vám bude dán k dispozici program, který vám umožní vkládat vaše hodnocení rovnou do databáze umístěné na internetu a různé jiné libůstky (např. zařazování povídek do žánrů, statistické vyhodnocování dat). Pokud budete chtít, můžete zůstat u excelovské tabulky, ale věřím, že s programem bude daleko lepší komunikace.

Povídka na vyřazení:

Pokud objevíte povídku, která neobsahuje prvky fantastiky, tak to prosím nahlašte. Povídku po přezkoumání vyhodíme a autorovi vyčiníme.

Hlašte také pokusy o plagiát či zjištění dřívější publikace povídky.

Může se objevit i přesáhnutí nebo nedosažení znakového limitu, v tom případě také hlásit.

Kdyby u povídky bylo uvedeno jméno autora, tak to také nezapomeňte nahlásit.

Pravidla pro hlasující:

 • První kolo probíhá neveřejně. Část odborné poroty vybírá z příchozích příspěvků nejlepší, které postoupí do druhého kola. Text bude porotě předkládán ve formě, jak přišla od autora. První kolo se uskuteční v mezidobí 1.5. - 31.7.
 • Druhé kolo probíhá na stránkách pořádajícího klubu, kde jsou zveřejněny všechny postupující povídky. Text povídek bude převeden do HTML a do společného dokumentu s jednotným formátem. Hodnocení se dělí na dvě části: „odbornou“, kde porotu budou tvořit redaktoři Pevnosti, Scifiworldu, Kultu Fantazie, členové klubů Palantír a Syndrid a pozvaní externí porotci; a „veřejnou“, kde porotou budou čtenáři a návštěvníci webových stránek. Hlasování bude probíhat mezi daty 1. 8. – 31. 12.
 • Každý člověk má pouze jeden hlas. Pokud ve vaší rodině/domácnosti hlasuje více jedinců, podepište se prosím do mailu svým občanským jménem a vyzvěte k tomu i ostatní členy rodiny/domácnosti. Ochráníte tak svůj hlas před škrtem. K výsledkům můžete přidat i slovní hodnocení. Autoři jistě uvítají hodnotnou kritiku.

Organizátoři si vyhrazují možnost změnit podmínky soutěže, jméno soutěže, při nedostatku porotců sloučit obě kategorie v jednu nebo neudělit hlavní cenu, nebo zrušit celou soutěž pro nedostatek příspěvků.

Více informací naleznete na www.sfkpalantir.net.

Jan Harvalík


Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...