8.12.2023 | Svátek má Květoslava


RECENZE: Suzanne Collins, Hunger Games – Aréna smrti

22.7.2010 9:05

Tento text naleznete i na www.sarden.cz, kde můžete bez registrace diskutovat a využívat mnoha dalších výhod.

TOPlistHunger Games - Hladové hry – každoroční "slavnostní sportovní událost", podivná reality show, při které 24 dětí bojuje v aréně na život a na smrt. Hry krutě připomínají obyvatelům dvanácti krajů, že jejich děti nebudou nikdy v bezpečí, že Temné dny vzpoury nesmí nikdy znovu nastat. Celá země je tyranskou rukou ovládána z Kapitolu, kde lidé žijí v blahobytu na úkor krajů, ze kterých čerpají nejen nerostné bohatství, ale i zemědělské plodiny. Vzbouřit se odhodlal jen Třináctý kraj a byl srovnán se zemí. A Hladové hry slouží k tomu, aby lidé nezapomněli. Jak by také mohli?

Šestnáctiletá Katniss z Dvanáctého kraje se účastní už popáté Dne sklizně – slavnosti, při které jsou z osudí losována za každý kraj jména jedné dívky a jednoho chlapce ve věku 12 – 18 let, kteří musí bojovat v hrách. Děti v některých bohatých krajích jsou na hry připravovány, učí se bojovat a zabíjet, mají dostatek jídla, aby byly silné a měly větší šanci přežít. Ale Dvanáctý kraj je chudý, jak říká Katniss, je to "místo, kde se dá bezpečně umřít hlady." Vylosování z osudí tak v podstatě znamená jistý rozsudek smrti. Když je vylosována dvanáctiletá Prim, Katniss neváhá a nabízí se za svou milovanou mladší sestru. Druhým vylosovaným je Katnissin spolužák Peeta, syn pekaře.

Z prvních stran příběhu jsem měla pocit, že se děj odehrává ve středověku, kde si lidé museli lovem zajišťovat potravu, sbírali kořínky a léčivé byliny či vyměňovali věci na jarmarku. Záhy se však ocitáme ve světle televizních kamer při Dni sklizně. Tohle není středověk, ale postkatastrofická budoucnost v Severní Americe, která se po přírodních katastrofách scvrkla na malé území zvané Panem. První třetina vyprávění má v sobě neuvěřitelnou mrazivost očekávání, přestože se v ní neděje nic akčního či překvapivého. Vlak, ve kterém cestují Katniss a Peeta do Kapitolu, by se přes svou přepychovost dal přirovnat k vlakům do koncentračních táborů. Na konci cesty vás čeká jistá smrt.

Oba hlavní hrdiny lépe poznáváme pomocí vzpomínek Katniss. Dívka se již od 11 let, kdy zemřel její otec a matka upadla do letargie, starala o obživu rodiny. Chodila lovit zvěr spolu s kamarádem Hurikánám, ačkoli jim za to hrozil trest smrti. Ale co jiného jí zbývalo, když chtěla přežít? Katniss je nezapomenutelná svou odvahou i obětavostí. Není to žádná akční hrdinka, ale vystrašená dívka odhodlaná porvat se s osudem, který jí hází klacky pod nohy. Prožíváte s ní strach (ale je to strach především o druhé, ne o svůj vlastní život), zranění, hlad a žízeň i drobná vítězství. Peeta naopak působí jako smířený s tím, co mu osud nadělil. Před počátkem her se snaží s Katniss sblížit, je do dívky zamilovaný, ona však jeho prohlášení považuje za herní strategii a bojí se mu důvěřovat.

Od líčení průběhu her se nedá odtrhnout, i když tak nějak tušíte, že Katniss jako vypravěčka musí vydržet až do konce knihy, jde jen o to, jaký konec to bude. Sledujete děti, které zabíjejí jedno druhé, intrikují či se jen snaží přežít v aréně smrti, z níž živý může vyjít pouze jeden. Přesto se však dočkáme projevů přátelství, slitování, ochoty riskovat pro druhé a lásky. Vyprávění působí obyčejně, nenajdete složitá souvětí, drsné, či vtipné hlášky. Je takové, jak se Katniss cítí – smutné a vystrašené, odhodlané, prostě nabité emocemi, které přitom z příběhu nerazí, jde především o probuzení pocitů ve čtenáři, jste vtaženi do děje, aniž postřehnete, kdy se to vlastně stalo.

Americká autorka knih pro děti Suzanne Collins nastavila zrcadlo dnešnímu světu, ať už se jedná o zdůraznění rozdílů mezi chudými a bohatými kraji či o současnou populárnost televizních reality show, na druhou stranu už gladiátorské hry ve starověku byly hojně navštěvované, takže se asi není čemu divit. Tady jsou však účastníky děti! Zdá se téměř neuvěřitelné, že v tomto pokřiveném světě proběhla jen jedna vzpoura. Opravdu jsem zvědavá, co si autorka přichystala do dalších dílů.

Pokud jste čekali teenagerskou love-story, jste vedle. Nejedná se o růžový příběh ani akční dobrodružství s neohroženými hrdiny. Tohle je drsné a děsivé svou jednoduchostí, mládím vraždících i umírajících, lhostejností bohatých a ustrašeností chudých. Tahle kniha se vám z paměti jen tak nevypaří, usadí se vám pod kůži a vyvolá otázky. Chceme však vůbec znát odpovědi?

Knihu si nenechte ujít a nedejte se odradit věkem hrdinů, jejich mládí je právě naopak důležitou osou příběhu.

Hodnocení: 100 %.

Suzanne Collins: Hunger Games - Aréna smrti
Originální název: Hunger Games
Nakladatelství: Fragment
Překlad: Zdík Dušek
Počet stran: 328
Rok vydání: 2010
Vazba: brožovaná
ISBN: 978-80-253-1012-0
Cena: 349 Kč

Renata Heitelová


Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více... 

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...