30.11.2023 | Svátek má Ondřej


RECENZE: Ondřej Neff, JFK 10 - Jeruzalémský masakr motorovou pilou

17.7.2007

Jeruzalémský masakr NeffTOPlistJFK s Andreou de Villefort si udělají malý dovolenkový výlet - do Jeruzaléma. Jak už ale tomu bývá, když tihle dva jsou spolu, není to ani malý, ani dovolenkový, ani výlet - stanou se svědky atentátu na papeže. Atentátu úspěšného, neboť provedeného s pomocí technologie Agentury. JFK s grácií sobě vlastní se do tohohle maglajzu vetře s razancí (a taktem) Terminátora.

JFK se ovšem díky tomu stane hlavním podezřelým - a i díky tomu nemůže dokázat, že pravým pachatelem je univerzální padouch X-Hawk. Papež má být nahrazen Ježíšem, uneseným z kříže, čímž by X-Hawk rozebral kontinuitu světů a zařídil si svět ke svému obrazu. James Bond, JFK a - světe div se - Otto Skorzeny se setkávají v biblické Palestině, a centrem jejich pozornosti je Syn Boží, mág jaksepatří. Do toho se připlete také vatikánská tajná služba, římští legionáři, Kaifáš a Pilát, takže výsledkem je guláš z příliš mnoha druhů masa.

Ondřej Neff tu rozehrál dvě linie příběhu - zápletku o zradě v agentuře a linii Ježíšova ukřižování. Připomněl mi tím Michaila Bulgakova, i když oba příběhy jsou v jiné váhové kategorii a mají velmi odlišný motivační rámec. Ondřej Neff nefilozofuje, ale roztáčí kola akce a ty v jeho rukou ztrácejí svoji setrvačnou hmotnost, aby měnily směr svého otáčení v jediném mžiku oka stejně jako směr, kterým se pohybují skrz biblický příběh.

Ježíš v jeho podání je nikoliv pouhý Syn Boží, ale velký mág, který toho o světě ví hodně - i o tom světě, který je mimo jeho čas a prostor. Je to příjemné občerstvení po mnoha a mnoha příbězích, které buď mechanicky kráčejí ve stopách Bible, nebo naopak ukazují Ježíše jako sice neobyčejného, ale přesto obyčejného člověka. Neffův Ježíš nemluví o vykoupení, o oběti, o ničem takovém, čeho jsou plné jiné příběhy. Prostě dělá svoji práci mága, a dělá ji znamenitě.

V celém příběhu cítím ironický nadhled autora - nadhled nad Agenturou i jejími cíli, nad JFK, nad X-Hawkem, nad Ottou Skorzenym, nad Jamesem Bondem i nad Synem Božím. Ondřej Neff tu ironii nerozsypává na postavy, jen do svých slov vždy přidává mírný nezřetelný přídech. Opravuji: ne vždy, v úvodní scéně v Jeruzalémě to je velmi otevřeně řečeno, pak už to ale zůstává jen naznačeno. 

Zatímco první dvě třetiny příběhu jsou dobře poskládané, poslední část je poznamenána jakýmsi vnitřním zmatkem. Představa Ježíše jako mága je zajímavá, ale měl jsem pocit, že Ondřej Neff si na rozuzlení příběhu nechal příliš málo prostoru a tak musel sáhnout po něčem, co by čtenáře šokovalo. Celkově jsem měl z Jeruzalémského masakru spíše smíšený pocit, tento díl JFK se nad průměr série nevyšvihl. 

Ondřej Neff: Jeruzalémský masakr motorovou pilou - JFK 10
obálka: Jan Doležálek
E.F. a Triton, 2007
152 stran, 99 Kč (členové klubu Trifid 79 Kč), brožované
ISBN 80-7254-933-2

pagi


Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více... 

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...