8.12.2023 | Svátek má Květoslava


RECENZE: Juraj Červenák, Bohatýr - Dračí carevna

11.7.2007 6:00

Bohatýr Dračí carevna Juraj ČervenákTOPlistPouhého půl roku museli fanoušci Juraje Červenáka čekat na jeho novou knihu – pokračování epické trilogie Bohatýr odehrávající se za vlády knížete Svatoslava.

Bohatýrskou družinu zastihneme s Iljou Muromcem dva měsíce po bitvě o město Suwar, při které zahynul vůdce bohatýrské družiny. Bohatýři netouží po ničem jiném, než potom, aby se mohli vydat za Tugarinem Dragovičem, který má jejich vůdce na svědomí a skoncovat s ním jednou pro vždy.

Brzy se objeví zprávy, že se Tugarin Dragovič zdržuje u kmene Čeremisů na severu a plánuje se brzy vydat k Půlnočním horám, kde žije tajemná Baba Jaga – matka hadů. Kníže Svatoslav vydá rozkaz, aby se družina bohatýrů, společně s varjagy, vydala okamžitě na cestu.

Během cesty zažijí mnoho dobrodružství a pobijí mnoho nepřátel, přitom netuší, s kým se setkají v čeremisské temnici, ani to kam se podívají na konci své výpravy….

Červenák nám opět předkládá dobrodružný příběh plný akce, pokud však čekáte něco ve stylu Černokněžníka, tak jste na velkém omylu. Autor skvěle propracoval všechny své postavy a družina kyjevských bohatýrů doopravdy funguje, tak jak má. Příběh dokresluje autorův vtip a skvělé popisy. Z románu je jasně vidět, kolik historických reálií musel autor nastudovat, přitom však nepřišli nazmar, neboť nejenom v bohatýrské trilogii, ale v celé Červenákově tvorbě vůbec, hrají zásadní roli.

Dračí carevna má stejně jako Ocelové žezlo luxusní pevnou vazbu, obsahuje historicky věrnou mapu oblasti dosahu Kyjeva a o obálku se opět postaral Červenákův dvorní malíř – Mišo Ivan, kterému držím palce, aby konečně získal cenu Akademie sci-fi, fantasy a hororu pro nejlepšího ilustrátora. Samotná Dračí carevna disponuje kvalitami, které ji mohou dopomoci k zisku alespoň nominace na cenu Akademie.

Podle nejnovějších zpráv autor pracuje na dokončení třetího dílu trilogie s názvem Bílá věž, který má mít šest set stran. Takže doufejme, že se díky Walesu dočkáme dokončení na sklonku tohoto roku (dokonce už by měly být přeložené první kapitoly).

Dračí carevna je báječná kniha, která potěší nejenom všechny fanoušky Juraje Červenáka, ale i milovníky kvalitní a neotřelé fantasy vůbec. Vysoké hodnocení si kniha právem zaslouží.

Hodnocení: 80%

UKÁZKA z románu.

Juraj Červenák: Bohatýr II.: Dračí carevna
Vydal: Wales v roce 2007
Obálka: Mišo Ivan
Překlad: Robert Pilch
Cena: 299 Kč

Martin Stručovský


Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více... 

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...