18.10.2021 | Svátek má Lukáš


RECENZE: Henry Kuttner, Elak z Atlantidy

5.6.2009 0:05

Elak z Atlantidy Henry KuttnerTOPlistU nás spíše méně známý spisovatel Henry Kuttner (1915 – 1958) patří, podle mého názoru, mezi nejkvalitnější a nejzábavnější autory minulého století, zejména co se týče kratších prací – důkazem pro toto tvrzení je většina povídek, které se objevily v různých sbornících i na našem trhu. Nejen pod vlastním jménem ale i pod různými pseudonymy (často spolu se svou manželkou C. L. Moore) vyprodukoval velké množství výborných povídek – určitě stačí jmenovat Chrudošiví jsou borolové (pod pseudonymem Lewis Padgett).

Po vydaných souborech povídek Past v čase (Epocha 2008) a Čarovný svět Henryho Kuttnera (Albatros 2001), které by oba měly patřit mezi základní kameny knihoven všech fanoušků fantastické literaturu spolu s dalšími klasiky povídkářského řemesla jako jsou Bradbury, Dick, Heinlen, Sheckley, Zelazny a mnoho dalších, dorazilo ke čtenářům další autorovo dílo – sborník fantasy povídek spojených titulní postavou Elaka z Atlantidy.

Hrdinské příběhy Elaka z Atlantidy byly napsány na přelomu 30. a 40. let minulého století (jedná se tedy o souputníka Howardova Conana) a tím také zřejmě mohou způsobit nejednomu fanouškovi fantasy literatury jisté problémy ohledně čtivosti a následného hodnocení díla.

Z pohledu dnešní žánrové literatury by se totiž Elakova dobrodružství mohlo zdát velice jednoduchá a jednorozměrná – Elak a jeho kumpán Lykon pobývají v některém z měst Atlantidy a poté jsou, buď náhodně, nebo díky Elakovu královskému původu, zataženi do boje proti silám zla a po jistých obtížích zmiňovaný boj vyhrají. Elak je totiž ve skutečnosti princ Zeulas z Cyreny, jednoho z malých království na severu Atlantidy a jeho život je tímto faktem totálně determinován, což může čtenáře, který je zvyklý na vnitřně rozervané hrdiny a komplikované záplatky současné literatury, do jisté míry odradit. A to jsem ještě nezmínil hypertrofovaného „deus ex machina“ v podobě druida Dalana, který na straně dobra řeší kritické situace svými mocnými magickými i fyzickými dispozicemi.

Ale… nevšímejte si toho, co jsem napsal na předchozích řádcích… „Elak“ je prostě klasika, kterou by si všichni zájemci o fantastickou literaturu měli povinně přečíst, protože patří mezi ta díla, která v první polovině minulého století stavěla základy pro všechny současné fantasy příběhy. První povídka Hromy za rozbřesku přivádí Elaka a Lykona na pomoc Cyrenskému království a jeho bratru Oranderovi. Zlo v podobě čaroděje Elfa usiluje o nadvládu nad kontinentem a teprve Elakovi, za nemalé pomoci Dalana, se podaří hrozbu zastavit. Následující Plémě Dagonovo je kratší hříčkou na téma „cesta do pekel je dlážděna dobrými úmysly“, neboť hrdinové se nechají najmout tou zlou stranou – málem s fatálními následky pro celou civilizaci. V textu je zřetelně vidět Kuttnerův talent pro netradiční nápady a dějové zlomy, který potom dále skvěle rozvinul ve svých pozdějších povídkách, jež máme k dispozici například ve výše zmíněných sbírkách povídek. V třetí povídce pod názvem Za Fénixem se setkáváme s klasicky vystavěným fantasy příběhem, který od Elakova příchodu do království Sarhaddonu a jeho služby v královském paláci králi graduje až do závěrečné bitvy mezi dobrem a zlem za účasti tamních bohů. Knihu uzavírá (i chronologicky) příběh nazvaný Dračí měsíc. V něm opět na Elaka dolehne jeho královský původ i zodpovědnost za osudy Cyreny a jejích obyvatel – po smrti svého bratra Orandera musí, opět po boku Dalana a Lykona, čelit nezemskému zlu a po jeho porážce přijmout zodpovědnost za celou zemi.

Kromě jisté spřízněnosti, zejména žánrové a dobové, s postavou Conana od R. E. Howarda pozorný čtenář jistě také nemine odkazy na svět H. P. Lovecrafta – Dagonovo plémě či zlo v podobě Baal –Yagotha v Za Fénixem jsou významnými prvky děje.

Hodnocení: 55 % z hlediska současné fantasy produkce, 75 % z hlediska mého, velmi subjektivního… a navíc pro dobrý poměr cena/výkon.

Elak z Atlantidy
/The Elak of Atlantis/
Kuttner, Henry

Nakladatel: Laser-books
Překladatel: Roman Tilcer
Obálka: C. W. Kelly
Redakce: Tomáš Jirkovský, Helena Šebestová
Rok vydání: 2009
Počet stran: 192
Rozměr: 110 x 165
Provedení: paperback
Cena: 159 Kč

Dalmatin


Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...