Pondělí 12. května 2025, svátek má Pankrác
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 99 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

RECENZE: Deborah Chester, Království světla - Rubínový trůn 3

Jan Pechanec
  0:10
diskuse (6)

TOPlistPřipomenout předcházející díly si můžete v těchto recenzích: Vláda stínů a Válka stínů. Ukázku z recenzované knihy naleznete zde.

Království světla Deborah Chester

Jedna z mála dobrých zpráv pro českého čtenáře je, že se během relativně krátké doby jednoho roku dočkal zakončení trilogie Rubínový trůn od americké autorky Deborah Chester. Poděkovat za kvalitní a hlavně rychlou práci můžeme nakladatelství Wales a za překlad Radku Mandovcovi. Každá dokončená série určitě potěší nejednoho z nedůvěřivých čtenářů, strachujícího se o vydání zbývajících dílů. Každý cyklus vyznívající jako celek kladně se však, stejně jako pomyslný řetěz, sestává z jednotlivých článků, jejichž kvalita může být různorodá a o vzestupné nebo setrvávající kvalitě jednotlivých knih si leckdy můžeme nechat pouze zdát (což se nestalo u tohoto).

Kaelana s Elandrou nalezneme přesně tam, kde jsme je, v závěru knihy předchozí, zanechali, tedy na úprku z hlavního města říše, které padlo po zradě korunního prince Tirhina, dychtícího po císařské koruně svého tisíciletého otce. Zběsilý útěk před barbarskými Madruny je, stejně jako císaře Kostilama, zavede do podsvětí, kam by noha smrtelníka neměla nikdy vkročit. Opět se začíná strhující putování vyvoleného páru po cestě plné nástrah a nebezpečenství, abychom v závěru nenechali ani jedno ze svých očí suché, protože klasického amerického happyendu nebudeme ušetřeni.

Vyzdvihnutí prokleslení charakterů ve Válce stínu trošičku podráží kniha závěrečná. Autorka s hrdiny udělala maximum a na povrch se dostávají jejich pochybnosti nejenom o sobě samých, smyslu boje za záchranu císařství, ale také o svém vzájemném vztahu. Dočkáte se proto i na nervy lezoucích dialogů, v nichž se střídá Kaelanova prchlivost s něžností (k Elandře) nebo výčitkami (k sobě samotnému a otcovi), Elandra naopak koliduje na ostří nože mezi chováním hysterické a uplakané dívky či tvrdé a rozhodné vládkyně, většinu času se jí chce brečet a na čtyř stech stranách vyroní potoky slz. Prostor pro Tirhina se scvrkl na minimum, takže rozvoj jeho duševních pochodů nemůžeme očekávat, ačkoliv měla paní Deborah rozumný důvod, proč tomu tak je. S několika dalšími "starými známými" se rozloučíme, nemálo se jich objeví na scéně, ať už nově nebo z dálek času minulého.

Nerad bych, aby si z tohoto lkaní nad rušivými elementy celého románu někdo vyvodil, že je vyprávění špatné a nečitelné. Království světla sice nepřináší dech vyrážející zvraty, ale klubko příběhu se spřádá a uzavírá doposud nezodpovězené otázky. Dokonce se dočkáme konce samotného Kostilama a vzpomeneme si, že zamilovaný párek byl už v prvním díle předurčen k boji s něčím daleko strašnějším, než kým byl mocichtivý císař. Kaelan svede nejstrašnější (vnitřní) boj se svou minulostí, aby se mohl vypořádat se skutečností, kým doopravdy je. Elandra se musí postavit celému světu, aby nepřišla o svou lásku.

Závěrečný díl lehce nadprůměrného cyklu měl rozhodně na vyšší příčky a lepší hodnocení čtenářů, bohužel se autorka nevyhnulala srdcebolnému přeslazení vyprávění, na druhou stranu dokázala, že sérii promyslela už na samotném začátku a nedopustila se zbytečných dějových kliček a nelogických zvratů. Nemálo originálních nápadů ukázalo, že i klasická fantasy může nabídnout daleko více než hromadu draků a magie. Komu by však tyto rekvizity chyběly, pak se nemusí strachovat - i tyto Rubínový trůn přináší.

Království světla
/Realm of Light/
Chester, Deborah

Nakladatel: Wales
Překladatel: Radek Mandovec
Obálka: Tomáš Polčic
Redakce: Robert Pilch
Rok vydání: 2007
Počet stran: 432
Rozměr: 115 x 165
Provedení: paperback

Závěrečná kniha trilogie Rubínový trůn.

Stanislav Křeček
12. 5. 2025

Demonstrativně slavíme v části republiky osvobození

Gita Zbavitelová
12. 5. 2025

Libanonské teroristické hnutí Hizballáh mělo složit zbraně.

Mawenzi
12. 5. 2025

DEN 3.

Jan Ferenc
12. 5. 2025

V Česku je přibližně 1,4 milionu chronických nevoličů.

Aston Ondřej Neff
12. 5. 2025

Jenom ANO a STAN jdou do voleb jako samostatné subjekty.

Aston Ondřej Neff
10. 5. 2025

Pamatujete na kampaň „stydím se za svého premiéra‟?

Aston Ondřej Neff
12. 5. 2025

Jenom ANO a STAN jdou do voleb jako samostatné subjekty.

Aston Ondřej Neff
9. 5. 2025

Evropa se rozdělila tak rozdělená, jak došly armády.

Chechtavej tygr
10. 5. 2025

Blondýna: „Už jsi to slyšela? Našeho kominíka srazilo auto!“

Václav Vlk st.
9. 5. 2025

Tou „černou labutí“ se staly jednotky ROA.

Lidovky.cz, ČTK
12. 5. 2025

Spor mezi Českou republikou a firmou Diag Human, který se táhne téměř 35 let, stále není u konce....

ČTK, ven Tomáš Ventura
12. 5. 2025

Předseda vlády Petr Fiala označil dopis místopředsedy Evropské komise Stéphane Séjourného, v němž...

Vojtěch Tůma
12. 5. 2025

Čeští hokejisté předvedli zatím nejsuverénnější výkon na turnaji. I po třech zápasech zůstávají...

Ondřej Neff
12. 5. 2025

Jsem notorický scifista. V americké popkultuře bývají lidé takto postižení zobrazováni jako brýlatí...

Lidovky.cz, ČTK
12. 5. 2025

Pondělní program stockholmské skupiny B na hokejovém mistrovství světa otevřel zápas Slovenska s...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz