27.7.2021 | Svátek má Věroslav


RECENZE: antologie 2006: Česká sci-fi

27.3.2006

 

2006: Česká sci-fiAntologie MF svým titulem trochu předbíhá - 2006 označuje rok vydání, jednotlivé povídky vznikaly dlouho a dříve. Jaroslav Jiran připravil reprezentativní výběr z prací autorů, spjatých s časopisem Ikarie.

Kniha obsahuje pestrý festival SF motivů i stylů. Hned první povídka - Unionis - se odehrává v hlubokém Vesmíru a autor se vůči budoucnosti lidstva chová velkoryse, je však napsaná v reynoldsovském stylu a srovnání se současnou světovou špičkou tak vede k poměrně vlažnému dojmu. Následující Supertajný večírek je naproti tomu ryze tuzemský - jak prostředím, tak stylem vyprávění, a ten vytahuje povídku o kousek výš, než kam by ji zařadil samotný námět.

Psychedelický příběh Pavla Řihoška o neúspěšné invazi a o tom, co z toho vzešlo, zase navazuje na dobrodružství Bernharda Rordina, či spíše obrací je na ruby. Pokud na takový styl nejste navyklí, chvíli vám bude trvat, než se do povídky začtete, ale pak tam najdete docela slušnou várku humoru. Poslední opravdové dobrodružství (od) Jaroslava Petra je mistrovským kouskem tohoto zkušeného autora a vrcholným kouskem této antologie. Dramatický děj, pořádná porce hard SF a svižné vyprávění - výsledkem je lahůdka.

Borgové v povídce Jana Hlávky vystoupili ze svého rodného prostředí Star Treku. Osudy osamělého bojovníka, který obětoval svůj život, se tu kříží s osudy jeho rodiny, robinzonáda je zakončena otevřenou psychologickou pointou, a i přes trochu zdlouhavé pasáže v prvních dvou třetinách je to zajímavé počtení. Martin Gilar se pustil do dramatického příběhu, během kterého se jeho hrdinové přemisťují vesmírem sem a tam, jsou pronásledováni i sami hledají. Trochu space opera, hodně hard SF, nějaké ty mezilidské vztahy, to vše zabalené do čtivě psaného příběhu - a máme tu druhou nadprůměrnou povídku.

David Šenk vytěžuje časté téma hledání mimozemské rasy, krátká povídka je spíše anekdotou, k tématu však nepřináší příliš nových prvků a tak se jeho práce pohybuje pod průměrem antologie. Následující příběh patří Janě Rečkové - a je pozoruhodné, jak do smogem zničeného světa dokázala vdechnout poetiku v míře nadprůměrné. Jemně psané vyprávění považuji za třetí ze špiček této knihy.

Lukáš Hrdlička ve svém příběhu nedokázal inovovat klasickou podobu jednoho z obvyklých témat SF - a kdybych řekl, jaké téma to je, prozradil bych vám pointu, i když si myslím, že jen o chvíli dřív, než byste na ni přišli sami. Výsledkem je podprůměrný příběh. Závěrečná povídka Stanislava Ertla mladšího, upletená z tajemství a bizarního světa, se nakonec vrací k dalšímu ze standardních témat SF - ale na rozdíl od některých jeho předchůdců je použil jako kulisu, důvod pro to, co a jak se s hlavním hrdinou děje, a dokázal se oprostit od jeho samoúčelného použití.

To, že antologie je reprezentativním výběrem autorů časopisu Ikarie, je její silnou i slabou stránkou zároveň, je to trochu jako fotbal hraný týmem oblečeným do jednoho dresu. Několik autorů se již vypsalo na velmi dobrou úroveň nebo k ní postupně směřují, ale na druhém konci jsou povídky, které mechanicky používají nebo napodobují klasická schémata SF a jejich řešení z pera světových špiček žánru. Čtenáři, kteří formují obsah Ikarie, určitě budou spokojeni, že se tu potkávají se starými známými, a i ti ostatní si určitě pochutnají na větší polovině výběru. .

  • Pavel Urban: Unionis
  • Ondřej S. Nečas: Supertajný večírek
  • Pavel Řihošek: Invaze
  • Jaroslav Petr: Poslední opravdové dobrodružství
  • Jan Hlávka: Sršeň
  • Martin Gilar: Do žádného vesmíru nevedou jen jedny dveře
  • David Šenk: Hledání jinoplanetníků
  • Jana Rečková: Pouti na hory
  • Lukáš Hrdlička: Deník Johna Parkera
  • Stanislav Ertl, ml.: Závrať z úspěchu

2006: Česká sci-fi
ed: Jaroslav Jiran
obálka: Martin Zhouf
Mladá Fronta, 2006
371 stran, 219 Kč, brožované
ISBN 80-206-1369-3

pagi


Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...