9.5.2024 | Svátek má Ctibor






PR+KOMIKS: Tintin – Chrám Slunce

14.3.2009 0:05

Tintinova dobrodružství Chrám slunce HergéTOPlistChrám Slunce bezprostředně navazuje na Sedm křišťálových koulí. Během dvou let, které uplynuly, od chvíle, kdy bylo vydávání předchozího příběhu nečekaně přerušeno, přepracoval Hergé spolu se svým kolegou a asistentem Edgarem Pierrem Jacobsem několik starších komiksů z třicátých let Tintin v Americe, Tintin v Kongu, Modrý lotos a Žezlo krále Ottokara (v tomto pořadí). Antifašistický bojovník Raymond Leblanc se Hergého zastal a definitivně ho zprostil obvinění ze spolupráce s fašisty. Hergé mohl od září 1946 vydávat vlastní týdeník Tintin. Celou jeho střední část v plné barevnosti a na kvalitním papíře zaujímala Hergého tvorba. Úspěch na sebe nenechal dlouho čekat.

Hergého líčení Peru a Inků jsou díky jeho předchozí přípravě v muzeu Cinquantenaire v Bruselu a studiu příslušné literatury na toto téma velmi přesvědčivá. Všechny kusy oblečení a peruánské předměty jsou kresleny podle skutečných předloh. Navzdory výzkumům však došlo k několika omylům v souvislosti se zatměním Slunce. To například začínalo na špatné straně slunečního kotouče, protože dobrodružství se odehrává jižně od rovníku. Hergé to v následujícím albu okamžitě napravil. Zatmění Slunce též trvá mnohem déle, než jak je tomu v příběhu. Navíc je dosti nepravděpodobné, že by Inkové znalí nebeské mechaniky nevěděli o zatmění předem. Samotný motiv zatmění Slunce Hergé zřejmě převzal z líčení Kryštofa Kolumba, který vyděsil obyvatele Jamajky tím, že 29. února 1504 „způsobil“ úplné zatmění Měsíce (o kterém samozřejmě věděl předem).

Pokud jde o techniku vyprávění, vrátil se Hergé ke struktuře předchozího dvojdobrodružství o pokladu Rudého Rackhama. V první části se luští hádanka, v druhé probíhá dobrodružná výprava. Chybí tu sice T-Kadlecové, kteří se s kyvadlem toulají po celém světě, ale kapitán Haddock je neustále konfrontován s jihoamerickou faunou, což dodává napínavému příběhu uvolňující humor. Scéna s vagonem je v rámci komiksu jednou z nejlepších díky zběsilému tempu a dokonalému souladu jednotlivých obrázků.

Roku 1969 měl premiéru první kreslený film s Tintinem: Tintin v Chrámu Slunce. Hergé se do projektu téměř nezapojoval a výsledkem byl značně zklamán. Ve filmu však vyniknou dvě krásné písně Jacquese Brela. Roku 2001 měla premiéru nákladná muzikálová verze tohoto dobrodružství. Náš komiks nejprve vycházel barevně na pokračování v časopise Tintin (1946 – 1948). Hergé příběh přetvořil v komiksové album v roce 1949 a tuto verzi o 62 stranách vám předkládáme.

V sérii Tintinova dobrodružství již vyšly tyto příběhy: Tintin v Americe, Faraonovy doutníky, Modrý lotos, Ulomené ucho, Černý ostrov, Žezlo krále Ottokara, Krab se zlatými klepety, Záhadná hvězda, Tajemství Jednorožce a 7 křišťálových koulí.

Anotace Tintin – Chrám Slunce

Chrám Slunce bezprostředně navazuje na příběh 7 křišťálových koulí. Pátrání po zmizelé incké mumii vrcholí a Tintin se neváhá vydat za ní až do Jižní Ameriky. Pronásleduje též únosce profesora Hluchavky a po mnoha dobrodružstvích se dostane až do chrámu samotného velkého Inky. Kniha obsahuje jednu z nejslavnějších sekvencí v historii komiksu, tzv. vlakovou scénu. Dokončení příběhu 7 křišťálových koulí.

64 stran, 220 × 295 mm, brož., 1. vydání, 149 Kč

Radovan Suk










Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více... 

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...