2.7.2022 | Svátek má Patricie


PR: Festival Night Side počtvrté přiveze do Prahy přední evropské gotické kapely

7.9.2010 0:05

Tento text naleznete i na www.sarden.cz, kde můžete bez registrace diskutovat a využívat mnoha dalších výhod.TOPlist

Pořadatelé největšího tuzemského gothic festivalu Night Side přichystali na 10. září 2010 do pražského klubu Exit již čtvrté pokračování akce. Jako hlavní hvězdy letos vystoupí holandští kralevicové darkwave Clan of Xymox a gothic rocková stálice Two Witches z Finska, doplněna dalšími zajímavými interprety mezinárodní gotické scény.

Již od roku 2007 platí Night Side za nedílnou součást a živoucí soundtrack zářijového období nastupující melancholie podzimu. Eklektický hudebně ztemnělý večírek už do Prahy přivezl taková jména jako Expretus či Garden of Delight z Německa, japonské The Royal Dead, polskou formaci Deathcamp Project a mnoho dalších. I letošní pokračování festu na tradici účasti významných zahraničních hostů úspěšně navazuje a v mnoha ohledech jí i překračuje. Pro velký zájem umělců ze všech koutů Evropy se totiž do soupisky čtvrté Night Side nedostalo jediné české jméno. V Exitu tak budeme moci vidět kapely zvučných jmen z Nizozemí, Finska, Polska a Slovenska.

Program načne již v půl osmé večer finská dvojice Jyrki Witch & Zynthexia. Jak už samotný název napovídá, jedná se o sólový projekt frontmana Two Witches a DJane Zynthexie, která je zároveň Jyrkiho kolegyní z electro-fetish skupiny Sinmasters. Právě s tímto spolkem má Jyrki Witch & Zynthexia i nejvíce styčných ploch – taneční beaty, dráždivou syntetizátorovou melodiku a texty oslavující odvrácenou tvář života a sexuality.

Ještě dál a hlouběji jde svým téměř rituálním pojetím fetišismu kultovní slovenská darkwave formace L’ahká Múza. Ta, ve složení Gudrun Snake (zpěv, vizualizace) a 677 (nástroje, kompozice), loni oslavila v Praze již pětadvacet let působení na scéně. Čtvrtstoletí fungování, semknuté především osobitostí a naprostou hudební upřímností, vysloužila dvojici pověst jednoho z nejoriginálnějších uskupení ve střední a východní Evropě. Živé koncerty pak připomínají ze všeho nejvíce temné liturgické rituály, oslavující posvátnost hudby jako prostředku k sebevyjádření. Hypnotický hlas Gudrun, mystické linky 677, jedinečný pohled na melodie a téměř okultní slovenské texty, spojené s působivou vizuální složkou tak vytváří neobyčejně silný celek, který vnímavé posluchače doslova pohltí.

Další hudební duo zamíří do Prahy až ze vzdáleného polského Bialystoku. Projekt Red Emprez, který od roku 2004 tvoří Adam (zpěv) a Mike (klávesy, samply), stylově protíná odkazy electronic body music s lehkým gothic nádechem 80. let a občasnými zvukovými industriálními výlety. Výsledkem soustředěné snahy obou umělců jsou nejen desky "Clubgirls and Poofs" a "On the Leash", ale i stále sílící dobrá pověst souboru, který je tak čím dál častěji k zastižení na stylových mezinárodních festivalech i za hranicemi rodné vlasti. Příznivci klidnější, kvalitní elektroniky s atmosférou si tak určitě přijdou na své - stejně, jako před třemi lety, kdy jsme u nás mohli Red Emprez vidět na šestém Electro Prague Festivalu.

Ani Two Witches z finského Tampere, jedna z nejstarších a nejdůležitějších skupin severského gothic rocku vůbec, nejsou v Praze nováčky. Vystoupili zde totiž mimo jiné i jako headliner vůbec prvního ročníku festivalu Night Side před třemi roky. Kapelu Two Witches založili roku 1987 Anne Nurmi (klávesy – v současné době i zpěvačka veleúspěšné Lacrimosy) a Jyrki Witch (zpěv) po zjištění, že ve Finsku chybí pořádná gothic rocková skupina. Původní název "Noidat" (finsky "čarodějnice") vydržel kapele pouze rok, než začal Jyrki zpívat anglicky. Roku 1988 došlo nejen ke změně názvu na Two Witches, ale i k prvnímu koncertu a vydání singlu "Pimeyden Jousi". Dalších pět let zkušeností z živého hraní a nahrávání se zúročilo na průlomové desce "The Vampire's Kiss", která přitáhla pozornost zahraničí a dostala kapelu do víru evropské gothic rockové scény.

Částečně díky hudbě a částečně díky fetish/upírské koncertní image si Two Witches postupně našli příznivce po celém starém kontinentu a dozráli do role gothic rockové klasiky. Aktuální sestava Jyrki Witch (zpěv), Marko (kytara), Zyntexia (show) a HayDee (kytara – současně i koncertní kytaristka německé hvězdy In Strict Confidence) tak na Night Side festu předvede to vůbec nejlepší, co za třiadvacet let "čarodějky" navařily ve svém tajuplném kotlíku.

I přes nespornou kvalitu a vytrvalost Two Witches však na vrchol pomyslného festivalového žebříčku jednoznačně patří holandská legenda gothic rockem ovlivněného darkwave Clan of Xymox. Její historie se píše již od roku 1983, kdy zpěvák a skladatel Ronny Moorings začal pod názvem "Xymox" tvořit hudbu. Ta zaujala jak gotické posluchače, tak slovutné vydavatelství 4AD, které mělo ve své "stáji" takové hvězdy jako Cocteau Twins, The Birthday Party, Dead Can Dance nebo Bauhaus. Právě v této společnosti mohlo roku 1985 vyjít eponymní album tehdy již regulérní skupiny Clan of Xymox (obsahující budoucí hit "A Day"), následované další zásadní deskou "Medusa" o rok později. Atmosférické nahrávky, mísící v sobě odkazy gothic rocku, soudobých moderních technologií, uhrančivé ponuré melodiky a podmanivého vokálu, šířily slávu formace po celé temné scéně napříč kontinenty.

Po několika letech žánrových úkroků směrem k chmurnější tanečnější elektronice pod hlavičkou "Xymox" (například deska "Metamorphosis"), kdy se Ronny věnoval i psaní hudby pro počítačové hry, kapela opět navázala na svou předchozí kytarovější cestu. Novým nahrávkám pomohli na svět zkušení producenti Dave M. Allen (The Cure, Sisters Of Mercy) a John A. Rivers (Dead Can Dance) a další vlna zdaru na sebe nenechala dlouho čekat (především vynikající album "Creatures" z roku 1999). Velmi úspěšná a energická vystoupení v našlapaných klubech na celosvětovém turné navíc jasně potvrdila, že skupina netruchlí nad starými časy, ale posouvá svůj vlastní žánr stále dál.

Zatím nejnovějším přírůstkem do poměrně rozsáhlé diskografie souboru (čítající 9 alb, 14 krátkostopých nosičů apod.) je osobité, kritikou i fanoušky skvěle přijaté album "In Love We Trust" z loňského roku, zachycující Clan of Xymox ve vynikající autorské i instrumentální formě. Tu ostatně formace letos potvrdila na pódiích snad všech zásadních evropských gotických festivalů po Evropě. Je proto opravdovým hudebním svátkem, že jednou z akcí, které mají tu čest Ronnyho Mooringse s doprovodem uvítat ve svém městě, je právě i pražský Night Side.

Po skončení hudební produkce bude připravena tombola o zajímavé ceny a následně afterparty v režii DJe Fakíra, Cassiela a MXL až do pozdních hodin.

Silver


Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více... 

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...