17.10.2021 | Svátek má Hedvika


MEJLEM: Koncert pro Wakitaku

6.2.2011

Tento text naleznete i na www.sarden.cz, kde můžete bez registrace diskutovat a využívat mnoha dalších výhod.TOPlist

Na počátku února (7.2.2011 od 19:30) se v pražské čajovně Rybanaruby [www.rybanaruby.net] potkají Jana Šouflová [www.maffet.cz] a duo Druga [www.bandzone.cz/druga], aby společným benefičním koncertem podpořili o. s. Wakitaka [www.wakitaka.com] a tím i vzdělávání ve stejnojmenné základní škole uprostřed afrického státu Uganda.

O. s. Wakitaka vzniklo za účelem podpory dětí studujících ve stejnojmenné základní škole v Ugandě. Ve sdružení neexistují žádné administrativní poplatky či placené funkce a odměnou všech, kteří jsou jakýmkoli způsobem součástí, je hřejivý pocit smysluplné činnosti. Cílem občanského sdružení Wakitaka je umožnit co nejvíce dětem dosáhnout co nejkvalitnějšího a úplného základního vzdělání.

Vesnice Wakitaka se nachází ve východní části afrického státu Uganda, 85 km od hlavního města Kampala a 5 km od města Jinja. Je známá pro svou krásnou přírodu s kopci, které vesnici obklopují. Nachází se kousek od Viktoriina jezera, 10 km od prameniště Nilu a v blízkosti Bujagali vodopádů. Význam slova Wakitaka v jazyce "Lusoga” znamená zemina a oblast dostala toto jméno proto, že se při dešti místní půda mění ve všudypřítomné lepkavé bahno, které vás doslova přilepí k zemi.

Koncert v čajovně Rybanaruby pořádá duo Druga, kterou tvoří kytarista a zpěvák Lukáš "Vořech" Pokorný společně se zpěvačkou a flétnistkou Anetou "Arakangou" Ransdorfovou. Slovo "druga" pochází ze staroslověnštiny a je duem velmi volně překládáno jako "přátelství". V autorsky vlastních písních se vrací do pohanských časů nebo vypráví příběhy starých pověstí. Projekt se narodil v roce 2010 a benefiční koncerty tvoří část základní myšlenky, v níž se oba hudebníci snaží spojovat hudbou diváky i uměním přinášet pomoc tam, kde je zrovna potřeba.

Svůj recitál si pro koncert připravuje i harfenistka Jana Šouflová, která patří k průkopnicím znovu objevujícím folkovou harfu. Svou snahu vrátit tento tradiční nástroj bardů a trubadúrů zpět k lidové písni započala s Harfovou společností, která se po řadě koncertních let přerodila v kapelu Harpa Vieja!, s níž hraje dodnes. Na svých autorských sólových recitálech vybírá nejen z tradičního harfového repertoáru z Bretaně nebo Skotska, ale i z českých a moravských lidových písní. Nově se obrací i k japonskému nebo čínskému folklóru.

V rámci obou recitálů proběhne burza i povídání se zástupci o. s. Wakitaka. Vše se odehraje v útulném prostředí čajovny Rybanaruby (Mánesova 87, Praha 2) a celý výtěžek vybíraný formou veřejné sbírky bude poslán do školy ve vesnici Wakitaka. Všichni účastníci koncertu se na vás těší.

  • www.bandzone.cz/druga
  • www.wakitaka.com
  • www.maffet.cz
  • www.rybanaruby.net
Jana Šouflová


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...