26.4.2024 | Svátek má Oto






LITERATURA: Nejdražší knižní kousky minulého roku

13.2.2007

TOPlistNěkdo má rád holky, jiný zase vdolky. Někteří z nás dokonce trpí neodbytným nutkáním shromažďovat různé zvláštnosti a zbytečnosti, zejména v mládí nás dokáže pohltit kouzlo originálních a neotřelých sbírek. Za mého dětství to byly nejčastěji známky, mince nebo krabičky od zápalek, případně obaly od žvýkaček. Fantazii se meze nekradou a mnohdy se z dětského koníčku stane posedlost, která může vyvrcholit vlastněním obrazů za milióny. Pojďme se podívat, jak si může stát sběratel původních vydání SF knih.

Server AbeBooks.com se kromě prodávání současných bestsellerů a jakéhosi second-handu zabývá také nejdražšími literárními kousky fantastických žánrů, takže pokud vás zajímá za kolik se dá pořídit Kulhánkova prvotina Vládci strachu nebo následující Cesta krve, pak vás možná zklamu (počítejte s cenami dosahující až na tři tisícovky) - na servu je nenaleznete, ale to, co se na něm nabízí, může šokovat nejednoho z vás.

1984V absolutní špičce se minulý rok drželo první vydání Orwellovy dystopie 1984, která se v červené edici vyšplhala na šokujících 8258 dolarů a 40 centů. Našinec se musí nejdříve naučit obstojně anglicky a pak se modlit za posilování koruny vůči dolaru. Samozřejmě nemusí být člověk troškařem a rovnou si může koupit edici Orwellových klasik, v devítidílné edici, za necelých dvacet tisíc doláčů ($ 19564,54).

Pokud vás zaujal spíše zakladatel kyberpunku a jeho Neuromancer, tak si připravte 7500 mrtvých prezidentů, tato první edice, v pevné vazbě, je navíc podepsaná samotným autorem. Minulý rok se však za stejnou cenu prodala také Kingova Temná věž (The Dark Tower: The Gunslinger), podepsaná nejenom autorem, ale také tvůrcem obálky - Michaelem Whelanem.

I, robotČtvrté a páté místo vůbec není k zahození. Začneme Asimovovou klasikou Já, robot, prodávanou v padesátých letech za nějakých šest padesát a teď za 4500 babek. To není vše, pokud byste chtěli přidat dvakrát tolik, pak máte šanci. Za devět tisíc je na skladě kopie v pevné vazbě s podpisem autora. O pět stovek dražší je čtyřdolarová verze, kterou už může vlastnit opravdu jen pár vyvolených. Společně s Robotem se umístila, Nebulou oceněná, Léčitelka (The Healer´s War) Elizabeth Scarborought, která u nás vyšla v roce 2003 (Laser). Tato kniha dostala Nebulu v roce 1989 a její cena se dá vysvětlit tak, že byl prodán originální manuscript autorky s jejími korekturami, ostatní originální edice se pohybují v rozmezí jedné stovky dolarů.

Brave New WorldŠesté místo obsadil Huxleyho dystopický Konec světa za 4025 jednodolarových bankovek. Několik dalších edicí, tedy alespoň některých výtisků z roku 1932, se ocitlo až na ceně 9531,44 dolars. Sedmý skončil román u nás neznámého Williama Timlina s názvem The Ship That Sailed to Mars s cenou o třicet dolarů nižší než předchozí Brave New World. Zde stojí za zmínku, že příběh popisuje skupinku elfů a trpaslíků, kteří staví loď pro cestu na Mars. Uvedená částka za knihu z roku 1923 se zdá směšnou v porovnání s vydáním z Jižní Afriky z roku 1917, které se honosí cenou 26000 Georgů Washingtonů.

Where LAte the Sweet Birds SangDo první desítky se umístil ještě jednou Konec civilizace ($ 3250, 9. místo) v číslované edici (čítající 324 svazků podepsaných autorem). Devátým byl Tolkienův Hobit za tři litry. Zde se jedná o svazek z vydání, které v roce 1940 přežilo bombardování Londýna. Osmý pak za 3975 dolarů skončil román Kate Wilhelmové Where Late the Sweet Birds Sang. Román získal Huga v roce 1977 a obsahuje poznámky a podpis autorky.

Jak vidíte, tak také romány fantastiky mohou být cenné jako poštovní známky nebo originály předních výtvarníků - alespoň v zahraničí. Pro mladé čtenáře mi pak zůstává rada, aby své originální výtisky pečlivě uchovávali v knihovně a po pár desítkách let je třeba budou moci výhodně zpeněžit, vždyť česká vydání současnosti se vesměs pohybují v mizivých několikatisícových nákladech (2000-4000). Návštěvník conů pak může zadarmo získat také podpis autora. Nemyslíte si, že se to vyplatí?

Jan Pechanec










Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více... 

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...