17.5.2024 | Svátek má Aneta






LITERATURA: Fantasy and Science Fiction CZ Léto 2008

2.9.2008 0:05

Fantasy and Science Fiction F&SF léto 2008TOPlist Článek původně vyšel na stránkách www.fandsf.cz. Publikován na Sardenu je se svolením autora i šéfredaktora magazínu Martina Šusta. Autorem recenze je ing. Jaroslav Pleva.

James Stoddard: Hvězdná hlídka

Fantasy příběh o hledání místa ve světě, kde platí zvláštní zákonitosti. Příjemný příběh, pro jehož četbu nebyla podrobnější znalost smyšleného světa nutná, přestože tento svět tam sám hrál důležitou roli. Zaujala mne i myšlenka jednoho z hrdinů o relativitě životních hodnot: "Děláš věci, kterými pohrdám, nicméně pro tebe znamenají všechno na světě."

Matthew Hughes: Therobarův případ

Další z oddechových až sebeparodujících případů záhadologa Hapthorna. Místy trochu zbytečně překombinované (viz přilákání hlavního hrdiny do sídla Therobara), leč jinak zábavné. Obzvlášť se mi líbilo vysvětlení, proč některým démonům nevadí nahlížet do našeho světa.

Albert E. Cowdrey: Vražda v Létajícím Vatikánu

Volné pokračování příběhu Kmeny z Běly. Z počáteční detektivky se vyklubala akční podívaná, kdy za sebou "plukovník Albatros" opět zanechal jen zkázu. Dobré počtení, podobná stavba děje jako u prvního příběhu, ale jeho kvalit nedosahoval. Oblíbená věta: "...on má citát na všechno. Jednoho dne možná začne mluvit sám za sebe."

James L. Cambias: Dluhy se mají platit

Když jsem začal číst tuto povídku a narazil jsem na slova jako submysl apod., začal jsem se obávat, že autor zabředne do frází typických pro kyberpunk, který moc v lásce nemám, a krom ohánění se rádoby zasvěcenými termíny bude povídka o ničem. Nicméně brzy na povrch vyplula hlavní dějová linie, hlavní hrdinka byla sympatická a získala i moje neměřitelná aktiva.

Laird Barron: Halucigénie

Vezmeme staré, rozpadající se sídlo, záhadné nápisy, přidáme hnilobu, lepkavost, vlhkost, rozklad, okořeníme tajným kultem, pořádně promícháme a máme tu další příběh Lairda Barrona. Chyběli snad už jen templáři a svatý grál. Jak vidno, příběh mne nikterak nezaujal, byla to pro mne jen další nezajímavá obměna hororového schématu. Propracovaná byla ovšem dobře a scény s výpadky paměti hlavního hrdiny byly napsané velmi působivě.

David D. Levine: Titanový Mike zachraňuje situaci

Odlehčený příběh o tom, jak vzniká jedna legenda, respektive jak se z velblouda udělá komár. Povídka měla příjemný humor a ač bylo jasné, jakým směrem se bude další děj ubírat, mile mne překvapil i lidský rozměr v závěru.

Chris Willrich: Zloděj se dvěma smrtmi

Fantasy povídka, ve které jsem se ze začátku orientoval poněkud stěží, ale jakmile jsem si ujasnil kdo je kdo, kdy je kdy a co je co, už se mi četla mnohem lépe. Zajímavě zpracované téma dvou soupeřících smrtí, jejichž výsledkem je stále oddalovaná smrt hlavního hrdiny. Inspirace Leiberem byla patrná, chvílemi jsem si opravdu připadal jako v Lankhmaru.

Pravidelné rubriky byly vhodným doplněním Magazínu. Pokračování příspěvku F. Novotného o Stanislavu Lemovi mne oslovilo víc než jeho předchozí část. Je zajímavé pozorovat teorie o původu děl i z jiných pohledů, autor sám nám to v tomto případě totiž už přímo neřekne. Doprovodné ilustrace v tomto čísle mne nezaujaly.

Celkově se mi číslo líbilo, jeho lehčí forma jako by ho předurčila ke čtení na dovolenou, čímž se taky v mém případě nakonec stalo.

Jaroslav Pleva










Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více... 

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...