25.6.2022 | Svátek má Ivan


LITERATURA: Československá knižní kuchyně 2/2010

19.3.2010 9:05

TOPlistArgo:

JAN POLÁČEK: Spěšný vlak CH.24.12 (přesunuto na podzim roku 2010)

Čechy jsou součástí tisícileté říše a německé Fleischer zní v dané situaci lépe, než obyčejné Řezníček. Spěšný vlak CH.24.12 je mrazivým příběhem poněmčené rodiny významného úředníka komisariátu, pro něhož rozkaz nadřízených stojí nade vším. Důsledně koná svou děsivou práci a pro přesvědčení je ochoten obětovat i své blízké. Sledujeme příběh jeho mladšího syna Waltra, jenž je svým otcem a okolnostmi přinucen stát se hrdinou. Volí nejmenší ze všech nabízených zel, ale pouze tím oddálí své osobní „konečné řešení“. Trochu jiná realita? Píše se rok 1953, od vítězství uplynuly dva roky a Češi si začínají uvědomovat, že výhodné spojenectví nepřineslo to, co od něj na počátku očekávali. Válka skončila, ale smrtící stroj v setrvačnosti zabíjí dál. Včerejší hrdinové jsou dnes zločinci a obyčejný člověk netuší, jaký bude zítřek. Jen Walter Řezníček je se svou budoucností smířený, těžko si ale představit, že by mu ji někdo záviděl.

Po dvoch zbierkach kyberpunkových poviedok a fantasy V těch temných dobách (Winston Smith, 1994) Jan Poláček prináša alternatívnu minulosť Čiech. Vojna ničí ľudské životy aj dva roky po svojom skončení v knihe Spěšný vlak CH.24.12.

Labyrint skica 1 Pavel RenčínPAVEL RENČÍN: Labyrint (přesunuto na podzim roku 2010)

Začiatok legendy, ktorá pokračuje v Městských válkach (Argo, 2008 a 2009). Český spisovateľ zožal úspech využitím talentu pre vystihnutie poetiky mesta a jeho mýtov na stránkach časopisu Pevnosť. Koncom jari čitateľom ponúka možnosťou dať do poličky so Zlatým křížem a Runovým mečem aj Labyrint. Na nalákanie možných neznalých záujemcov použijem ukážku z úvodu knihy.

Ukážka z úvodu knihy:

Město je labyrint. Je labyrintem domů, silnic, chodníků a kolejí. Některé ulice jsou jednosměrné, některé slepé, dočasně uzavřené, dočasně protisměrné, některé víceproudé, některé neustále ucpané a do jiných celý rok nikdo nepřijde. Město jsou nadúrovňové křižovatky, podzemní garáže, nadjezdy, dopravní uzly, podchody i visuté můstky. Je provrtané milionem kilometrů potrubí, kabelů, drátů, je prožrané jak nebožtík. Je plné značek, které vám nedovolí uhnout, plné semaforů, které nám všem rozkazují. Stále jsme se ale neprokousali ani první vrstvou. Město nejsou jen cihly a asfalt.


Brokilon:

Kámen a krev Juraj Červenák pracovníJuraj Červenák: Kámen a krev (apríl 2010)

Hrdinové Juraje Červenáka

Průřezová sbírka povídek, v které se setkáte s hrdiny světů, zemí a historických epoch, do nichž autor zasadil své příběhy. Většina povídek v knize prošla podstatným přepracováním a bonusem je nová, dosud nepublikovaná povídka s Roganem a Goryvladem o jejich setkání s Cyrilem a Metodějem, pojmenovaná "Věrozvěstové".

Kniha obsahuje tyto povídky:

  • Vládce stříbrného šípu (Bivoj)
  • Kapka krve (Mirena, svět Černokněžníka)
  • Věrozvěstové (Rogan a Goryvlad)
  • Strážce hvozdu (kníže Vladrag, okrajově svět Bohatýra)
  • Černé srdce (Ilja Muromec)
  • Doupě řvoucí smrti (Ilja Muromec)
  • Kámen a krev (Slavoboj, člen varjažské gardy v Konstantinopoli)
  • Pekelníci (kapitán Báthory)

Nakladateľstvo Brokilon v apríli poteší labužníkov historickej fantasy od Juraja Červenáka. Na Brány Irkally (vyjdú v období Euroconu 2010) si ešte počkáme, no toto obdobie môžete stráviť pri zbierke Kámen a krev, ktorá obsahuje príbehy z obdobia starých Slovanov, Kyjevskej Rusi a vojen s Turkami. Tejto kulinárskej špecialite je veľmi ťažké odolať...

Nevermore Baltiomore Petr HetešaPetr Heteša: Nevermore Baltimore (apríl/máj 2010)

Když Jerry Linden přiletěl z Paříže do Baltimore převzít tělo své sestry (včetně devítimilimetrových projektilů v něm), ani v nejmenším netušil, v čem to jeho drahá sestřička vlastně jela. Až na místě zjistil, že kromě poměrně rozsáhlé sítě místních nevěstinců zdědil také vstupenku do pekla.

To v tomto případě představuje podivná hra v totálně zdevastované čtvrti, kde kromě ztracených lidských existencí přežívá ještě něco, čemu místní říkají vyvřeliny a co je stejně nepochopitelné, jako vlastní příčina omezené destrukce této části města.

Jerry se neuváženě rozhodne dohrát tu šílenou hru rozehranou jeho sestrou a brzy mu dojde, že kromě jejího mobilu, jehož prostřednictvím jsou mu postupně sdělovány propozice, potřebuje ještě pistoli – nejlépe co největší ráže. Opatří si ji hned po druhém kole. Po tom třetím pak pochopí, že zde někdo šeredně podvádí. A to ještě netuší, jakým způsobem jsou do celé věci zapojeny záhadné postavy vyvřelin, o nichž oficiální místa zarytě mlčí – zato má o ně velký zájem místní novinářka.

Jak tohle asi může dopadnout? Prostě jízda ve stylu americké drsné školy, jak už je u Petra Heteši obvyklé.

... a inak tomu nie je ani u Petra Hetešu. Prestrelky a zbesilé naháňačky, silný (fajčiar) hlavný hrdina, možno aj krásna femme fatale a samozrejme diabolsky svižné dialógy nájdete v Nevermore Baltimore. Ako napovedá samotný názov, jedná sa o samostatnú knihu. Viac netreba dodávať, len dni v kalendári odškrtávať.


Triton-books:

Miroslav Žamboch: Čas žít, čas zabíjet (apríl 2010)

Sborník příběhů o Baklym, který bude obsahovat tyto povídky: Pasák; V temnotě, Hon za Rudou hvězdou; Do morku kostí; Zabiják čarodějů.

Není tajemstvím, že autor název pro svůj sborník vybral na základě ankety, kterou na svých stránkách mz-fans.cz vyhlásili autorovi fanoušci.

Autor dobrodružných fantasy zakrvaví jar zbierkou Čas žit, čas zabíjet. To sú obdobia, ktoré sa v živote zabijakov striedajú ako deň s nocou. Fanúšikovia Koniáša sa dočkali v minulom roku, teraz je čas Baklyho. čas vydania je apríl 2010.


Jan Č. Galeta Lvi LucemburštíJan Č. Galeta: Lvi Lucemburští

Osudy prostého vojáka Ondřeje a vladyky Jakuba Štěněte z Bělin se proplétají a uzlují v místě tajemného jihomoravského rybníka.
Oba muži si razí cestu složitým světem na přelomu 14. a 15. století. Morava je zmítána neustálými válkami mezi markraběcími bratry Joštem a Prokopem a jejich bratranci, královskými sourozenci Zikmundem a Václavem. Tito lvi z rodu Lucemburků si nemohou přijít na jméno a kují proti sobě jednu pikli za druhou, spojenectví mezi nimi se neustále mění a Jakub, Ondřej i další poddaní slouží vznešeným panovníkům coby pěšáci na šachovnici.
Navíc se do všeho míchají i síly, které dnes nazýváme nadpřirozené, ačkoliv pro středověkého člověka byly každodenní realitou.
Historický román s nezanedbatelnými prvky fantastiky sleduje životní peripetie smyšlených i historicky skutečných Moravanů pozdního středověku.

Knihu chystá k vydání nakladatelství Zoner Press v edici Zoner Fantazie na přelomu března a dubna 2010.

Ukázka:

Brno, duben 1400

„Ondřeji, řekni mi, jak je to možné, že jsou brněnské holky statečnější než zdejší chlapi?“ ptal se Matěj drze. Sliny mu létaly od úst, křivé zkažené zuby vystavoval na odiv v širokém úsměvu a korbelem piva máchal tak divoce, jako by to byla zbraň.
„Drž hubu,“ ohradil se Ondřej, vstal a přes stůl do Matěje strčil. Opilý kumpán zavrávoral na lavici a rozhodil rukama. Rovnováhu udržel, ale pivo mu vyšplíchlo z korbele. Vyletělo k očouzenému stropu a zlatavým obloukem chrstlo přímo na hlavu dalšími hostu u vedlejšího stolu.
„Kurva! Co to…“ ozval se hluboký hlas. Jeho majitel s postavou medvěda se zvedl od stolu. Ze zplihlých vlasů mu po tváři stékalo pivo a z vousů kapalo na zem. (pokračování ukázky naleznete zde)

Michal Pavlič


Hledáte čtení na léto? Sáhněte po vtipném cestovním deníku (nejen) pro rodiče
Hledáte čtení na léto? Sáhněte po vtipném cestovním deníku (nejen) pro rodiče

Známá moderátorka Tereza Tobiášová miluje cestování, a proto její první kniha Terezina dobrodružství obsahuje historky o cestování, její zážitky i...

Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více... 

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...