18.9.2021 | Svátek má Kryštof


LITERATURA: Bleskovky 5

10.8.2007

TOPlistS novou a přívětivější tváří se setkáme, navštívíme-li stránky o ryze české sérii JFK (o Johnu Francisu Kovářovi). Kromě informací o plánovaných i stávajícíh dílech se stručně seznámíme také se samotnými autory nebo výtvarníky, k dispozici je blog o JFK a příjemný vzhled, který se s každým kliknutím decentně mění.

Mezi 2. až 6. říjnem 2007 na vás v Městské knihovně v Praze (MKP) čeká v rámci Týdne knihoven cyklus akcí zaměřený na literaturu science fiction a fantasy. Od úterý do soboty budou probíhat na různých pobočkách MKP po celé Praze besedy s autory, autogramiády, workshopy, hraní deskových her. To vše doplněné o soutěže on-line i off-line.
Celý maratón uzavře CONiáš - setkání všech příznivců fantastické literatury, těch skalních, i těch občasných - v sobotu 6. 10. v Ústřední knihovně MKP na Mariánském náměstí. Účast předběžně přislíbili například Martin D. Antonín, Jan Kantůrek, Lucie Lukačovičová, Leopard Medek, Vlado Ríša nebo Miroslav Žamboch; těšit se určitě máte na co.
Sledujte informace v pobočkách Městské knihovny v Praze nebo na internetových stránkách ...

Zatímco celovečerní snímek Fénixův řád dobyl kina po celém světě, literární sedmé pokračování atakuje první místa všech literárních serverů. Snahy o utajení tohoto díla prolomil šikula s fotoaparátem, což nijak nesnížilo útok na světová knihkupectví, ač se Američanům povedlo být zase první. Na českém internetu se všichni fanoušci mohou s chutí pustit do čtení amatérského překladu Deathly Hallows a to právě zde. V návalu neutuchající "potterománie" pak zapadají zmínky o úspěších domácích autorů. Miroslavu Žambochovi v Polsku vyjde pátá knížka v nakl. Fabryka słów, ve stejném nakl. domě se objeví také povídka Saši Pavelkové a celkově dobré vztahy se severními sousedy utvrzuje antologie: Antologia Czechów i Słowaków, nemluvě o plánovaném vydání Fabiánova Invocatia a Novotného série Valhala.

Rodina Pilchových oznamuje, že se rodičům Adéle a Robertovi dne 11. 7. 2007 narodil syn Přemysl. Na svět přišel v 6:58 ráno, měřil 50 centimetrů a vážil 4,11 kilo. Matka i syn jsou zdrávi, otec prodělává lehkou chřipku, a proto zůstává i nadále střízliv :)))
Robert a Adéla Pilchovi

Milovníci Neila Gaimana mohli nedávno zajásat nad českým vydáním Křehkých věcí a už jsou tu další vydání knih tohoto oblíbeného autora. Za vodou pravě vyšla sbírka deseti povídek s názvem M Is for Magic (inspirace Bradburyho R Is for Rocket a S Is for Space).

Ve spolupráci s M. Reavesem "young adult" román InterWorld (o chlapci, který se učí procházet dimenzemi, kde ho pronásledují armády magie a vědy). Uvidíme, kdy se vydání těchto knih ujme některé z našich nakl. (např. Polaris, Talpress nebo Argo).

Nejnovější kniha Richarda Šusty s názvem Vlákna hyperčasu vyjde s největší pravděpodobností v nakl. Poutník již v září. Sám autor si dovolil poznamenat, že se jedná o zcela samostatný román, přesto si z nostalgie dovolil ponechat hrdiny právě z předchozích knih. Vlákna hyperčasu si vytvářejí nové, zcela originální prostředí a mají i svůj vlastní, nezávislý příběh. Úvod začíná na Zemi v Čechách, ale tady se čtenáři zdrží jen velmi krátce. Děj se brzy přesune na Trečku, jedinou obydlenou planetu v soustavě Stephan Trekins, uvádí Šusta. Komu se líbil Dotek nulačasu nebo Narka nebude váhat ani s tímto románem. Jeho další kniha plánovaná na rok 2008 se bude jmenovat Ztroskotaný čas.

Nakladatelství Laser chystá na srpen další román z edice New Weird pod názvem Květinová zkouška. Tentokrát od spisovatele Jaye Lakea, kterého jsme v českém překladu mohli poznat pouze dvakrát (v Pevnosti v povídce Láhve duší nebo v TDK 2 s prací V Zahradách vlahé noci).
Tato městská fantasy navazuje na snahy o proměnu žánru, jež lze vypozorovat v dílech Chiny Miévilla, Jeffa VanderMeera či K. J. Bishopové. Trojice hlavních hrdinů musí zabránit zničení všeho co v životě znají, kypícímu městu hrozí zkáza, rozkládá se zevnitř, zatímco za branami číhají armády nepřítele. Politické intriky, zmizelí bohové, pozůstatky kdysi mocné říše, protichůdné požadavky bezpočtu zájmových skupin, to vše dává vyniknout živoucí fresce metropole, která v pozadí bohatého, proměnlivého a překvapivého příběhu žije a dýchá...

Do vydání knihy Harry Potter and the Deathly Hallows, posledního dílu série Joanne K. Rowlingové, zbývají pouhé tři dny. Ovšem na internetu se už objevila pirátská verze, kterou znalci neochvějně považují za pravou. Zajisté zajímavá zpráva pro nemálo nedočkavců z řad fanoušků tohoto cyklu. V českých vodách však vlnu nevole vydalo prohlášení nakl. Albatros, tedy jeho ředitele Ondřeje Müllera, který oznámil odsunutí českého vydání až na leden 2008 (viz ČT). Co si o tomto ekonomickém rozhodnutí myslí samotní čtenáři, si můžete najít v této diskuzi.

Díky snaze Jamese & Kathryn Morrowových se několik předních evropských spisovatelů fantastiky dostalo do podvědomí amerických čtenářů. Zmínění editoři po dvou letech spáchali antologii The SFWA European Hall of Fame, kde se objevila také povídka The Fourth Day to Eternity. Skutečně se jedná o povídku Ondřeje Neffa Čtvrtý den až navěky. Blahopřejeme.

O tom, že Ondřej Neff má svoje osobní stránky (a nemyslíme tím Psa nebo Hyenu), jsme nedávno informovali, nově jsou však v přehlednějším a líbivějším kabátu.

Kolektiv


Testujeme: Jak vybrat správné čočky pro astigmatismus?
Testujeme: Jak vybrat správné čočky pro astigmatismus?

Nosíte čočky a máte astigmatismus očí? Víte, kde nakoupit ty správné, které vám rozhodně nebudou dráždit oči? Redakce testovala za vás! Chcete...

Nerous Leopard Medek 13:41 10.8.2007
Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...