7.7.2020 | Svátek má Bohuslava


LITERATURA: Bleskovky 25

5.4.2009 9:35

TOPlistPíše se rok 2808 a tři velmi chytří zločinci se stávají členy policejní jednotky. Díky zvláštnímu obleku začíná trojice bojovat s technologicky vyspělými zločinci, na které jsou normální policejní složky krátké...
Společnost MIDO Film Brno, spol. s r. o. vydalo klasické Anime Cyber City OEDO (všechny tři díly na jednom DVD) na novinové stánky od 18. do 31. března 2009 za cenu pouhých 49 Kč.

13. – 14. marca 2009 sa v DK Dúbravka v Bratislave uskutočnila AnimeSHOW 2009, ktorá sa po roku opäť vracia s rozšírením časovým – na dva dni a aj priestorovým – o ďalšie miestnosti v DK Dúbravka, kde vám ponúkneme ešte viac zaujímavého programu a hlavne po novom aj scifi a fantasy vrátane najnovšieho, úplne horúceho, čísla časopisu Fantázia. A práve milovníci fantastiky sa budú môcť stretnúť s našimi hosťami: Andrzejom Sapkowským, Františkou Vrbenskou, Ondrejom Hercom, Jurajom Malíčkom, Milošom Ferkom a ďalšími členmi redakčného tímu Fantázie

Na fanouškovském webu knižní série o agentu JFK se kromě povídek rozšiřujících paralelní světy a ilustrovaných amaterskými fanoušky rozjela dlouho slibovaná soutěž o ceny. Na to, že se jedná o neziskový web jsou více než zajímavé: 1. cena: Nokia 5310 Xpress music, 2. a 3. cena: Sborník svůj svět si musíme zasloužit s podpisy autorů. A to už by mohlo stát za odpovězení na několik otázek, nemyslíte? 

Myslím, že nejlepší bude seznámit vás s textem dvojice Ann a Jeffa VanderMeerových o Praze jejich úvodem v originálu: To us, there may be no more fantastical city than Prague, the capital of the Czech Republic, situated on the banks of the Vltava River. Its roots in fantasy go much deeper than Franz Kafka, who once lived in a room in the city''s walls. They also go deeper than the tale of the Golem, one of Prague''s most famous fictitious exports.
Článek publikovaný na webu prestižního periodika Locus s názvem Prague: City of Fantasy se stručně zmiňuje o našich literátech a atmosféře, kterou může Praze závidět nejedna metropole.

Robert Silverberg: Umírat v nitru - Vyšlo jako jednadvacátá kniha z řady Mistrovská díla science fiction v překladu Petra Kotrleho a s obálkou Dominica Harmana Robert Silverberg, neobyčejně plodný a talentovaný autor science fiction, vytvořil v této knize postavu telepata, jenž dokáže proniknout do nitra každého čtenáře a navždy ho změnit.
David Selig se narodil se schopností nahlížet do lidské mysli i srdce. S bezohlednou nenuceností využívá talent pro vlastní potěšení. A pak, jednoho dne, jeho síla začne pomalu odumírat...
Román, všeobecně uznávaný jako zásadní dílo s motivem telepatie, je živý a bez přehánění úchvatný portrét člověka, jenž si nevážil pozoruhodného daru. Díky trýznivé ztrátě nadlidského nadání je však nucen naučit se žít jako obyčejný člověk a paradoxně tak porozumět lidem kolem sebe mnohem lépe, než tomu bylo kdykoli dříve.
Cena: 179 Kč.

Dialógy o fantastike - Juraj Červenák. Další rozsáhlý rozhovor se objevil na blogu Anety Čižmárikové. Renomovaný recenzent Miloš Ferko o ňom vo Fantázii č. 42 napísal: "Červenák vo svojej momentálnej forme je schopný napísať kvalitný a čítavý epos aj o zlomenej zápalke." Dnes sa teda porozprávame s Jurajom alias Ďurom Červenákom o jeho tvorbe, o písaní, fantastike a trošku aj o súkromí ;-). Neváhejte a poznejte lépe Ďura. Rozhovor s autorem z minulého roku naleznete zde

Neuvěřitelné se stává skutečností. Amber R. Zelaznyho a Zaklínač A. Sapkowského – dvě nesmrtelné fantasy ságy – by se měly objevit na stříbrném plátně. Režie Devíti princů Amberu (1. díl série) se ujme Russ Mulcahy, hlavní roli prince Corwina ztvární Keanu Reeves; ve filmu by se měl mimo jiné objevit i Sean Connery, který si zahraje postavu Oberona. Natáčení je teprve na samotném začátku, snímek by se měl v kinech objevit nejdříve na jaře příštího roku. Pokud bude úspěšný, počítá se s natočením dalších dílů. To u filmové verze Zaklínače panuje daleko víc nejasností. Jisté je jen to, že práva na natáčení zakoupil v naprosté tichosti Miramax, který se rozhodl využít úspěchu PC hry The Witcher. U snímku, na jehož scénáři se (prý) podílí i Sapkowski, zatím není jasné ani jméno režiséra (vypadá to na Rennyho Harlina) a herců. Doufejme, že film dopadne lépe, než dosavadní pokusy polských filmařů. (Vyšlo na Fantasy Planet 1. dubna 2009)

Čeští a slovenští autoři fantastiky úspěšně pokračují v okupování světa. Ne, opravdu se nejedná o válečnou zprávu, jak vyplývá z nadpisu. Jedná se o úžasnou informaci, kterou se nám právě podařilo získat. Je nám ctí, že legenda české fantasy a člověk, kterého si dovoluji pokládat za svého učitele a přítele – Jiří W. Procházka právě prodal do francouzského časopisu Galaxies povídku „Když jsem ve službě, nevraždím.
To je rozhodně dobrá zpráva, protože po USA, Německu a Polsku se jedná již o čtvrtou zemi, kam se podařilo protlačit naší fantastiku z poslední doby. Čas ukáže, zda Francii začnou okupovat další borci a zda Jirka k frantíkům protlačí Kena Wooda a další své hrdiny. (Martin Stručovský)

Na uzávěrku soutěže O stříbřitělesklý halmochron jsme upozorňovali takto:

Milí autoři, nezapomeňte, že zítra je poslední den, abyste mohli odeslat své práce do již dvacátého ročníku pomalu kultovní soutěže O Stříbřitělesklý halmochron!
Soutěž se vyhlašuje pro práce všech žánrů, ale porotci upřednostňují práce, které se zabývají cestováním v čase. Vyhlášení výsledků proběhne na
Parconu v Plzni, kde se také rozdají ceny pro vítěze, přičemž nejcennější je funkční maketa halmochronu! Své příspěvky zasílejte na adresu: Ľubomír ZÁBORSKÝ; Rabštejnská 32; 323 32 PLZEŇ nebo email: lzaborsky@quick.cz. 

Na přelomu března a dubna tohoto roku se konečně dočkají čtenáři, kteří si oblíbili draka Jeho veličenstva. Nakl. Triton a Argo společně vydají 3. díl trilogie americké autorky Naomi Novikové.
Ve třetím dílu kapitánu Laurencovi a draku Temerairovi zkříží cestu posel přinášející nové rozkazy z Británie. Británie koupila od osmanské říše tři dračí vejce a oba hrdinové je musí v Istanbulu vyzvednout a dopravit do Anglie, a to dřív, než se draci vylíhnou. Čínská dračice Lien, která viní Temeraira ze smrti svého pána a chce se spojit s Napoleonem, aby se mu pomstila, je však stíhá na každém kroku. Dvojici ale z nečekaného směru zasáhne zničující zrada, a tak musí i se svou jednotkou přistoupit k odvetě. Jakou však mají naději proti Bonapartovu vojsku? Vychází ve spolupráci s nakladatelstvím Triton. (anotace)

Na otázku "Jde o předtuchu nebo halucinace?" vám odpoví C. J. Cherryh v cenou Hugo odměněné povídce Kassandra. Astolfo, proslulý odborník na stíny, řeší v povídce F. Chappella problém se Stínem v diamantu. Twilla přijede v povídce T. Reamyho do ospalého městečka, kam ji následuje spousta neobvyklých potíží. M. Rosenblumová nás v povídce S větrem v zádech seznámí s vesmírnými cikány, nositeli vyspělých technologií. V magazínu F&SF Jaro 2009 autorů a jejich prací najdete více. Novelou čísla je Konec okruhu z pera C. I. Gilmanové, strhující prohlídka tajuplného mořského dna jedné lidmi kolonizované planety. V povídce F. S. Durbina vás vyděsí Kostlivec, halloweenská atrakce amerického městečka. Chybět však samozřejmě nebudou ani recenze, tentokrát se jich zhostili spisovatelé F. Novotný a E. Handová. Jarní číslo bude obsahovat výtvarnou galerii J. P. Krásného. Vyjde v dubnu 2009. 

Jan Pechanec


Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?
Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?

Skladba jídelníčku batolete je důležitější, než by se nám mohlo zdát. Právě v rané fázi života vznikají stravovací návyky, které budou dítě provázet do dospělosti.

Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...