28.9.2021 | Den české státnosti


LITERATURA+AKCE: Vajgly jsou zrcadlem člověka

22.11.2009 12:05

Jakub D. Kočí Vajgly TOPlistNevelká knížečka, která na první pohled vypadá jako krabička „slim“ cigaret, vás jistě svým vzhledem upoutá, nese titul Vajgly. Varování na jejím obalu: „Obsahuje Špeky a Syrové maso, pročež není vhodné pro děti a vegetariány.“ napoví, že se při čtení jistě zasmějete. Sžíravý humor, který Jakub D. Kočí při psaní svých básní používá, je podtržen jeho specifickou poetikou. Najdete zde ale také vážnější texty. Celá kniha pak působí jako mozaika básníkových postřehů a reflexe jeho vnímání dnešního i včerejšího člověka, literatury a kultury, nebo spíše naší kulturnosti.

V knížce najdete nejeden vulgarizmus, reakce na agresivitu společnosti, nejednu narážku na tvorbu jiných autorů (například J. H. Krchovského, Egona Bondyho, Samuela Taylora Coleridge a dalších), ale i lyrické povzdechy. Jakub D. Kočí sám o sbírce říká: „Vajgly jsem nazval takto hanlivě, protože se mi líbí, jak to slovo vypadá napsané, i když sám jsem nekuřák. Navíc jde o básně odpadní – tedy takové, které od mého pera jen tak odpadly. Jejich kvalita je všelijaká, ale doufám, že si každý najde nějakou oblíbenou. Někdo se při čtení zasměje, někdo bude plakat. Je to sbírka, která odráží moje vnímání světa a událostí za posledních pár let. Vajgly jsou vlastně takové zrcadlo člověčenství.“

Jakub D. Kočí Vajgly Nezajímavé nejsou ani naivistické kresby dětské herečky a novinářky Míši Kudláčkové, které poukazují i na její talent kreslířský.

Máte-li rádi břitký až sžíravý humor a nebojíte-li se drsných narážek, nebo vám prostě jen chutná svébytná poetika Jakuba D. Kočího, pak by neměly Vajgly ve vaší knižní sbírce chybět.

Jakub D. Kočí bude podepisovat knihu například v neděli 23. listopadu od 15.00 hodin při Maxiautogramiádě v Paláci knih LUXOR, křest pak proběhne ve čtvrtek 26. listopadu v klubu nad knikupectvím Krakatit v Praze v Jungmannově ulici č. 14 od 17.30 hodin. Knihu pokřtí překladatel a básník Pavel Weigel, na křest dorazí pravděpodobně i autorka ilustrací Míša Kudláčková. Jste srdečně zváni!

Vydalo nakladatelství Straky na vrbě 18. listopadu 2009.

Straky na vrbě


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...