7.12.2022 | Svátek má Ambrož, Benjamin


LIDÉ: Rozhovor s Jiřím W. Procházkou, čerstvým padesátníkem

18.8.2009

Jiří W. Procházka, křest JFKJiří W. je čerstvý padesátník. Kdo ho zná, ví, že je nejenom nerozměnitelný, ale také nezaměnitelný. Originál. svůj do posledního angströmu svých rozměrů, ba možná do posledního kvarku, ze kterého je vystavěn. Přinášíme vám rozhovor, který pro Sarden připravil Martin Stručovský.

1. Jaké své dílo (povídku či román) bys viděl nejraději na filmovém plátně?
Myslím, že jedna brutální antiutopie "…a odsuzuje se ke ztrátě rozměru" by byla pěkná v IMAXU ve 3D, už jen proto, že tam jako hlavní postavy vystupují placatí odsouzenci – samozřejmě ve formátu 2D.

2. Koho by sis představoval jako režiséra a proč?
Mluvil jsem s Ridleym Scottem, protože Blade Runnerem vytřel zrak všem režisérům na světě (a proto mi vyhovoval - já dělám totéž se spisovateli celého světa), jenže on se nyní nostalgicky vrací k Vetřelci. Tak to asi nechám na Štěpánovi Kopřivovi s Markem Dobešem. Když mě tam zas nechají hrát mé pověstné čtyři vteřiny, tak proč ne…

3. Neuvažoval jsi někdy o kariéře herce? Přeci jen v jednom filmu už sis zahrál…
Nu právě, ty čtyři vteřiny v Choking Hazardu zásadně změnily můj život. Tiskovky, rauty, červený koberce, nabídky do Ordinace v růžový márnici… Ale už na to všechno kašlu, chci mít klid. Zase budu jen ten skromný a tichý věhlasný spisovatel a žijící legenda. To mi stačí.

4. Za svůj život jsi stvořil spousty hrdinů. Já bych chtěl vědět, který z nich ti přirostl nejvíc k srdci. Máš mezi nimi favorita a nebo je máš rád všechny stejně?
K srdci mi nejvíc přirostl tělní tuk, který sebou tahám na všechny akce. Jinak mám rád jednoho mého hrdinu s dlouhým jménem. To celé zní: Ken Rolland Wood Francis Kovář. Já ho občas přejmenuji, aby to vypadalo, že jde o víc lidí, ale ve všech mých knížkách se chová stejně. A taky ještě můžu Andreu Rox Sooles, abych nezapomněl na holky.

5. Všechna tvoje díla obsahují velkou porci originálních nápadů. Zajímalo by mě, kam na ně chodíš? Míváš vize nebo se ti o tom zdá? A co nápady?
Nápady má každý, cožpak o to, těch se kolem válí spousty. Koukám na moře, vidím, že zpěněný vlny chodí jaksi pravidelně, a napíšu Konec Projektu příliv. Jedu po D1 do Brna a podjíždím už poněkolikáté vedení vysokého napětí, tak mě bleskne hlavou, co kdyby nahoře místo drátů byly řemeny a jen by tiše svištěly… A napíšu svět bez ohně, elektřiny, stvořím svět Transmise. Jak jsem říkal, nápady má každý, nejhorší je dostat ty záblesky z nitra mozku na papír. To je kámen úrazu.

Jiří W. Procházka, křest JFK

6. Schovává se ti pod postelí múza, která tě každý večer líbá na čelo?
Jeden čas tam dokonce byla, pěkná, nahatá, rozevlátá…. Ale pak ji objevila manželka. To se pak blbě vysvětluje, že máš pod postelí průsvitnou ženskou a že s ní řešíš nápady do sci-fi povídek. A od té doby si všechno musím vymýšlet sám, třeba ty transmise nebo bitvy terakotových válečníků proti hliněným golemům… Život spisovatele není zas tak jednoduchý, jak se o nás píše v bulvárních plátcích.

7. Pro tvé příběhy jsou typické skvěle napsané dialogy, obsahující velkou dávku černého humoru. Dá ti hodně práce je vymyslet nebo tě napadají zcela automaticky?
Černý humor je nejlepší druh humoru, který si lidstvo vymyslelo. Je to spolehlivá obrana proti všemu zapšklému, zaprděnému a konvencemi sešněrovanému. Na vnímání tohohle typu humoru musíš mít samozřejmě podobnou krevní skupinu, ať jsi čtenář, autor nebo posluchač. Ale když se tohle všechno sejde, pak to je jízda pro všechny. Dialogy nevymýšlím, mám je v hlavě odposlechnuté z ulic, z hospod, z conů, z filmů, zafixované z knížek, jde o terabyty rozhovorů, útržků dialogů, hlášek.. A pak jde zas o to, o čem jsem mluvil: převést to z hlavy na papír.

7. A co akční scény? Jak ty vytváříš?
Ty opisuji z mých zážitků. Kdo mě zná déle, je postupně obeznámen s mými veselými příhodami s dvacetimetrovými tújemi, s opravou střechy garáže s kombinovaným mezipádem na hák štaflí, případně s mou manipulací s benzínem a otevřeným ohněm (kterou občas předvádějí historické skupiny pod coby fire show. Já to dělám zdarma). Zkrátka, s akčními scénami nemám problém. Pokud je ovšem všechny přežiji.

8. Nedávno se ti podařilo s novelou "Ken Wood a válečné zvony Rhótů" dostat dokonce na titul polské povídkové sbírky "Wojenne dzvony." S kterým dalším dílem bys rád zaútočil na jiné než české trhy?
"Wojenne dzvony" jsou vlastně naše Legendy české fantasy, takže doufám, že Poláci budou příjemně překvapeni. Ostatně, i předchozí česko-slovenská povídková sbírka "Zachowuj sie, jak porzadny trup" , kde jsem měl jednu věc, měla u našich severních přátel slušný ohlas. A když zůstanu v Polsku, v těchto měsících se překládá můj omnibus "Totální ztráta rozměru" a podepsal jsem smlouvu na prvního Kena Wooda. Tak uvidím. Také mám možnost publikovat jeden kratší text ve Francii, ale to je ve stadiu jednání. A taky mi kdysi vyšlo něco v Německu, někdy se prostě zadaří.

9. Nezatoužil jsi někdo po tom vytvořit nějaký komiks? Myslím, že jako scénáristovi by se ti dařilo…
Komiksy mohu ve všech podobách, od Asterixe přes Red Meat až k Millerovým temným vizím, ale myslím, že na tenhle žánr máme jiné žahavé odborníky. Já zůstanu u písmenek. I když… Nedávno mi jedna věrná čtenářka na netu vynadala, že v JFK 02 používám citoslovce "beng" a "whroummh" místo abych napsal (pro mě nudné spojení) "něco bouchlo" a "někdo vystřelil". Z tohohle je zřejmé, že komiksy píšu podvědomě celý život, jen k tomu nemám ty obrázky…

10. Jaký snímek tě v poslední době nejvíce dostal?
V tom nejlepším slova smyslu Strážci a Stáhni mě do pekla, v nejhorším slova smyslu nelogická náboženská agitka Proroctví a přeplácaná dvojka Transformerů.

11. A na který se v tomhle roce ještě těšíš?
Jednoznačně na "Ztrátu rozměru" od Kopřivy a Dobeše, jak jsem se o tom zmínil na začátku. Má to být po dlouhý době zase pořádnej českej biják, prostě typický vánoční blockbuster. Už jsem viděl trailer a pracovní záběry z Letné, z útoku placáků na budovu ministerstva vnitra, bude to síla.

12. Můžeš prozradit něco ze zákulisí Agenta JFK? Co našeho oblíbeného hrdinu čeká v nejbližších dnech? Slyšel jsem, že přicházejí těžké časy…
U Johna Francise Kováře je skvělé to, že on se do průšvihu dostal již v prvním díle a od té doby to s ním jde jen z kopce. Takže u něj těžké časy přicházejí od začátku, je to taková naše jistota. Dva aktuální díly Honzy Hlávky na optimismu také nikomu nepřidají, no a časem přijdu já a dorazím to všechno Dlouhým černým úsvitem. A pokud nás fanoušci JKF neubijí, tak se z toho snad JFK v dalších dílech (Mirek Žamboch a Tom Němec) dostane, i když Agentura…. Ale, nebudu spoilerovat.

13. Co Ken Wood? Kdy se čtenáři dočkají závěrečného dílu? A uzavřou se tím skutečně osudy planety Gameb? Nebo máš v plánu něco dalšího z tohoto fascinujícího prostředí?
Třetí díl Kena Wooda – Prsten chána El-Abíla - by měl vyjít koncem roku 2010 (pokud se objeví múza pod postelí, haló!) Bude to sice díl uzavírající celou stávající trilogii, ale potom plánuji další dva kousky. První bude vycházet z Válečných zvonů Rhótů, které se odehrávají, jak známo, mezi prvním a druhým dílem. A ten druhý je zatím ve hvězdách, lépe řečeno, v několikastránkové synopsi. Což u mě nakonec vyjde nastejno…

14. Na co se mohou těšit návštěvníci tvých webových stránek www.jwp-procházka.cz pokud na ně zavítají? Připravuješ na nich něco nového?
Pro všechny nadšence původní dobrodružné tvorby jsem domluvil opravdovou lahůdku: já tam totiž už nějakou dobu zveřejňuji nezkrácený a nezcenzurovaný text 63. dílu Marka Stonea Jablka z Beltamoru. A protože návštěvnost webu mě fakticky překvapila, ostatně, nejen mě, ale i redaktory velkých webů jako je Sarden J nebo Fantasy planet, tak jsem se rozhodl, že budu s Markem Stonem pokračovat. Domluvil jsem s Vladem Ríšou na zveřejnění jeho Charlungských obrů a s Mirkem Žambochem zase na jeho příběhu Meč proti sekeře. Texty budou ke stažení zdarma ve formátu pdf. A chystám další překvápka – ale nechci to zakřiknout. Prostě, u mě se nudit nebudete. A k oblíbeným komentovaným fotogaleriím – ty se jednoznačně ukázaly jako jedny z nosných věcí, takže budou samozřejmě pokračovat. Bulvár je nesmrtelný!

Jiří W. Procházka, křest Ken Wooda, Fénixcon 200815. Kde se s tebou mohou setkat tvoji čtenáři?
Do konce roku bude pár akcí, kde budu hučet a dupat a mávat rukama (tedy mít přednášky) – podzimní Festival fantazie Speciál v Chotěboři, říjnový CONiáš v knihovně na Praze 5 a nebo prosincový brněnský FénixCon (tam bude scénické čtení dvou kapitol z JFK – Dlouhého černého úsvitu – s hudbou, s krví, střelbou a zmlácenými redaktory Pevnosti a Ikarie, což si logicky nemůžete nechat ujít!).

16. Na závěr tradiční otázka – co ti vyjde do konce tohoto roku?
Po letech obžerství a hojnosti přichází rok půstu. Letos mám venku jen dvě povídky (Crash test v Robotech a lidech, Příliš mnoho lilií ve sborníku JFK – Svůj svět si musíme zasloužit) a zatím to vypadá na konečnou. Chystá se Jirešův projekt Hvězdy české sci-fi, kam jsem odevzdal stostránkovou kyberpunkovou novelu Rudý úsvit aneb Rox’n‘Roll in Red, ale kdy přesně to vyjde, nevím. Stejně tak mám napsanou povídku do sborníku povídek pro děti. Tohle celé pro změnu vymyslela Petra Neomillnerová a jsem tam s tak vynikajícími lidičkami, jako je Petra samotná, Františka Vrbenská, Pavel Renčín, Leonard Medek nebo Martina Šrámková. Tak na tohle se taky moc těším. Ale opět to vypadá spíš na příští rok. Takže letos bude klid, aspoň teda od mě – což možná pár lidí s úlevou přivítá.
Ale nebojte se, I’ll be back!

Wojenne dzvony (Válečné zvony)
http://ksiazki.polter.pl/Wojenne-dzwony-n18094
http://www.gandalf.com.pl/b/wojenne-dzwony/

Zachowuj sie jak porzadny trup (Chovej se jak řádná mrtvola)
http://www.gandalf.com.pl/b/zachowuj-sie-jak-porzadny-trup/
http://solarisnet.pl/oferta/zachowuj_sie__jak_porzadny_trup/

(foto: Pagi)

Martin Stručovský


Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více... 

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...