13.7.2020 | Svátek má Markéta


KŘEST: Autogramiáda V. Tomana s uvedením knihy Třetí výprava

22.4.2009 12:05

TOPlistTřetí výprava Vlastislav Toman autogramiáda 

ceny ASFFH za rok 2007 - Vlastislav TomanSlovo autora

- jak to bylo a proč jsem tak psal

Asi to ode mne byla troufalost napsat v roce 1958 povídku Interview, čili fiktivní rozhovor mladého novináře s prvním člověkem, který vzlétl do vesmíru. Kosmonautovi jsem dal jméno Kir Svan a naznačil tak, že asi startoval na sovětské raketě. Všechno tomu tehdy naznačovalo, a také se tak o tři roky později stalo - 12. dubna 1961 vzlétl Jurij Gagarin na Vostoku. To už nebyla fantazie, ale realita.

Odjakživa jsem se zajímal o fantastické příběhy, v nichž se lidé pokoušeli proniknout do vesmíru, nebo tam už létali a prožívali neuvěřitelná dobrodružství na blízkých i vzdálených planetách. Očaroval mě proto český Verne, J. M. Troska, který své hrdiny vybavil Nemovým kosmickým Nautilem - "elektrickým" Aeronautilem. Dokonce natolik, že jsem začal studovat na vyšší průmyslové škole elektrotechnické v Plzni, mém rodišti.

Poznal jsem však, že k letům do vesmíru člověk potřebuje něco reálnějšího - raketovou techniku, aspoň pro začátek. S příchodem do redakce časopisu ABC mladých techniků a přírodovědců (1956) jsem získal možnost podělit se o své nadšení pro lety do vesmíru s tisícovkami kluků a děvčat, ale i dospělých, kteří si ábíčko oblíbili právě pro jeho zpravodajství o vývoji kosmické techniky a letech do vesmíru.

Měl jsem před sebou nejrůznější zprávy a zajímavosti o tom, jak se obě kosmické velmoci, Sovětský svaz a Spojené státy americké, připravují na lety prvních lidí do vesmíru. Zatím zřejmě jen na nízké oběžné dráhy a kratší lety či skoky, možná i kolem naší planety. Zbývalo jediné - pokusit se dát tomu všemu literární podobu. Tak se zrodilo Interview, dílko jistě ne vynikající, jako spíš zajímavé tím, jak dost věrně zachytilo to, co budoucí kosmonauti a astronauti opravdu prožili. Byl to i můj první krok na dráhu spisovatele sci-fi, a podle dnešních měřítek i fantasy.

(více v knize :-)

Třetí výprava Vlastislav TomanPublicista a spisovatel Vlastislav Toman (*1929) je nerozlučně spjat s časopisem ABC mladých techniků a přírodovědců, kde pracoval od jeho vzniku (1956) jako redaktor a později třicet dva roky jako šéfredaktor (1959-92). Tady začal i svoji dráhu spisovatele scifi příběhů a komiksů. První výbor jeho povídek vyšel v roce 1966 pod názvem Příchod bohů ve Státním nakladatelství dětské knihy v neuvěřitelném nákladu 33 000 výtisků a dodnes je po antikvariátech hledaným titulem. Obsahuje i dvě povídky, které Vlastislav Toman v roce 1973 použil jako námět pro svůj dnes už kultovní komiks Pod paprsky Zářícího-Kruanova dobrodružství.

I když v dalších letech psal především náměty a scénáře pro komiksy, nejen scifi, fantasy a dobrodružné, nezapomněl ani na beletrii. Dokladem jeho tvůrčí píle je kniha Třetí výprava, kterou tvoří dva celky - Vesmír a Země. Soustředil v nich svoji literární tvorbu od roku 1959 až do současnosti (na dvacet povídek a novel), takže vznikla zajímavá ukázka tvůrčího vývoje jednoho z českých autorů a průkopníků scifi a fantasy v průběhu padesáti let. Kniha rovněž obsahuje autorův retropohled na vlastní tvorbu, kdy publikoval nejen na stránkách ABC, ale také v řadě českých a zahraničních časopisů.

Kniha Třetí výprava má šanci uspokojit čtenáře nejrůznějšího věku i zaměření.

Dlouholetá tvůrčí a organizátorská činnost Vlastislava Tomana byla v roce 2007 oceněna v anketě Aeronautilus titulem Velmistr žánru (Festival fantazie, Chotěboř), v roce 2008 Cenou Akademie scifi, fantasy a hororu a na 3. komiksfestu uvedením do Síně slávy a cenou Muriel.

Zdeněk Rampas


SNAŽÍTE SE O MIMINKO? Funkce vaječníků s věkem klesá, pomoci může asistovaná reprodukce
SNAŽÍTE SE O MIMINKO? Funkce vaječníků s věkem klesá, pomoci může asistovaná reprodukce

S prodlužujícím se věkem a poněkud hektickým způsobem života přibývá žen, které mateřství odkládají. Těhotenství po čtyřicítce dnes proto není výjimkou. Vaječníky ale obelstít nejde, na řadu pak přicházejí reprodukční kliniky, které mají řešení.

Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...