KOMIKS: Tmavé maso na knihkupeckých pultech
Po dvaceti letech existence se na českých pultech konečně objevil legendární Red Meat v knižní podobě. První ze tří zamýšlených sbírek, které seskládal sám autor Max Cannon, přináší přesně to, co od ní její zdaleka nejen komiksoví fanoušci očekávají: černý humor, bizarní situace, psychopatologické jedince, sadismus. Když před některými lidmi vyslovíte termín komiksový strip, představí si právě tohle… Cannon začal svůj seriál publikovat v roce 1989 ve studentském časopise Arizona Daily Wildcat, dnes vychází v několika desítkách nezávislých titulů po celém světě. A nepřeberné množství stripů je pochopitelně k vidění na internetu. První sbírku tištěných příběhů v Česku vydává s předmluvou Petra Čtvrtníčka nakladatelství Albatros.
Domácí komiksová tvorba je právě k vidění na pražském náměstí Republiky. Pravdivé příběhy o každodenním životě cizinců v Česku pod souhrnným názvem CzechMade? prezentují Lucie Lomová, Toy_Box, Jan Turnovec, Marek Pokorný a další. Seznámit se tak můžete s Mongoly pracujícími v továrně v Blansku, Alžířanem rozdávajícím letáky, Ukrajinkou, která peče koblihy, ale i se slovenskými Romy na stavbách, Brity v nadnárodních firmách či prostitutkami z východní Evropy. Až výstava v Praze 27. února skončí, přesune se do brněnského Domu pánů z Lipé (3. 3. - 20. 3.) a na ostravské nádraží Svinov (24. 3. - 17. 4.). A především – všechny komiksy najdete ve stejnojmenné publikaci, kterou můžete sehnat přímo u organizátora celého projektu Multikulturního centra v Praze nebo v knihkupectvích Kosmas.
David B., jedna z nejvýraznějších postav evropského komiksu, oslavil padesáté narozeniny. Zakladatel legendárního nakladatelství L'Association a autor kultovní autobiografické série Padoucnice byl už několikrát v Česku, naposledy před dvěma lety na KomiksFEST!u předával Lucii Lomové cenu Muriel za nejlepší komiksovou knihu a vystavoval ukázky z komiksu o českém husitství. V dech beroucí Padoucnici se nerozpakoval zveřejnit ani ty nejchoulostivější události ze života své volnomyšlenkářské rodiny poznamenané nemocí jeho staršího bratra.
Dalším čerstvým padesátníkem je Belgičan Vincent Deporter, který žil a tvořil své povětšinou humorné komiksy i v Kanadě, Francii a v USA. Z podobného těsta je i španělský komiksář Miquel Àngel Giner Bou, kterému je právě čtyřicet stejně jako Japonci Takeshimu Obatovi, vítězi Tezuka Award z roku 1985, úspěšnému tvůrci i komiksovému učiteli.
Ve spolupráci s Vhrstiho blogem.