26.10.2020 | Svátek má Erik


KOMIKS: Rudý zajíc a zlobivá krysa

13.11.2008 0:05

Donžon Dračí hřbitov Sear Trondheim KomiksFESTTOPlistNa KomiksFEST!u odprezentovali autoři a vydavatelé spoustu nových knížek a sborníků. Z těch, které jsem tu ještě nepředstavil, to jsou především Donžon a Pohádka o zlobivé kryse. Moje postřehy z KomiksFEST!u včetně výsledků udílení cen Muriel pro nejlepší české komiksy uplynulého roku najdete zde.

Parodický epos Donžon u nás dospěl ke svému pátému dílu Dračí hřbitov díky nakladatelství Argo, které sérii převzalo po skončivším Motu. Jde o první díl z epochy Soumrak, která zachycuje fantastickou zemi Terra Amata ve velmi neutěšeném stavu. V tom se nacházejí i populární hrdinové známí z epochy Zenit. Marvin odchází jako slepý Král Prach na poslední cestu a na Herberta se raději ani neptejte. Ani Donžonu se už neříká Donžon… Ty tam jsou desítky gagů z předchozích dílů, kterým jste se smáli nahlas. Změnila se i kresba, na které se tu s Trondheimem podílí spoluscénárista Joann Sfar. Dračí hřbitov je i přes všudypřítomný humor nečekaně temné čtení zejména pro ty, kteří si své hrdiny opravdu zamilovali. Marvin a Herbert tu však vystupují hlavně proto, aby uvedli nového hrdinu – rudého zajíce Marvina Destruktora. S ním by snad mohla být v příštích dílech přece jen větší legrace.

Bryan Talbot zase na KomiksFEST!u osobně představil Pohádku o zlobivé kryse. Jde zčásti o poctu pohádkové autorce Beatrix Potterové, hlavně však sledujeme příběh nešťastné Heleny, která je dlouhodobě zneužívána vlastním otcem. Emocionálně silné, autentické, citlivé a do nejmenších detailů propracované dílo dnes využívá řada odborníků pracujících s podobně postiženými dětmi po celém světě.

Mechanická Maggie RocketsTaky další novinka si rozhodně zaslouží pozornost. Mechanická Maggie je první sebranou knihou komiksových povídek ze slavné série Love and Rockets. Jaime Hernandez v nich vychází z punkové vlny počátku osmdesátých let a do komiksové historie zapisuje nepřehlédnutelné hrdinky Maggie a Hopey alias Las Locas. Kniha chronologicky zachycuje více než dvacítku jejich příběhů z prvních pěti let.

Českou komiksovou líheň představuje sborník Bunkr, o který se nejvýraznější měrou zasloužil mladý autor tvořící pod pseudonymem Nikkarin podporovaný vydavatelem a poradcem v jedné osobě Tomášem Hibim Matějíčkem. Sympatická retro obálka skrývá desítku komiksů od debutujících autorů, ale i známých komiksových „firem“, jako jsou Andraste, Jaromír 99 nebo Tomáš Prokůpek.

Crew 24 HellblazerDruhým, poněkud překvapivým sborníkem, který byl představen na KomiksFEST!u, je Psí knížka. Čtrnáct zdaleka nejen komiksových tvůrců se zde pokusilo obrazově zpracovat čtrnáct písňových textů Ondřeje Hejmy, a to u příležitosti třicátých narozenin Hejmovy kapely Žlutý pes. Najdete zde třeba komiksy Luďka Bárty, Michaely Pavlátové, Pavla Koutského, Tomáše Chluda nebo Jiřího Slívy, který mi ještě před rokem tvrdil, že ho komiks nezajímá…

Také třiadvacáté číslo časopisu Crew2 zaměřujícího se především na americký komiks stihlo vyjít ještě před KomiksFEST!em. Hlavním lákadlem pro fanoušky je Hellblazer, dalšími komiksy jsou Flinch: Temné vědění, Smrťák junior a Hladové přízraky. Publicistické příspěvky se věnují Batmanovi, Simpsonovým nebo Tedu McKeeverovi.

Manga série Upíří polibky – Pokrevní příbuzní pokračuje druhým dílem. Dekadentní dívka Raven Madisonová pokračuje ve svém vztahu s upírem Alexandrem a do cesty se jí staví více komplikací, než si dokázala představit.

A to je konečně vše. Další novinky si nechám raději až napříště.

Ve spolupráci s Vhrstiho blogem.Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...