22.10.2020 | Svátek má Sabina


KOMIKS: Někdy stačí i úplně pitomý nápad...

25.8.2008 0:05

Garfield bradami vzhůruTOPlist… aby se svět prohýbal smíchy. Naposledy se takový husarský kousek povedl Dubliňanovi Danu Walshovi, který se zamyslel nad zdánlivě nesmyslnou otázkou, jak by asi světoznámý komiks o kocourovi Garfieldovi vypadal bez Garfielda. A začal v počítači ze seriálu Jima Davise gumovat hlavního hrdinu i s jeho bublinami. Nejspíš ani sám netušil, jak legračních výsledků se dočká.

Spolu s ním se dnes na jeho stránkách baví zástupy návštěvníků nad neuvěřitelnými monology Garfieldova páníčka Jona Arbuckla, naznačujícími pokročilou duševní chorobu. Od letošního února, kdy Walsh se svým projektem začal, uběhlo pár měsíců a z jeho tvůrce už se stala internetová a komiksová celebrita první velikosti.

Čekali byste žaloby za porušení autorských práv? Za zneužití skvěle zavedené merchandisingové značky? Za parazitování na úspěšném komiksu? Ale kdepak, nejsme v Česku. Autor Garfielda Jim Davis veřejně Walshovi poděkoval za to, jaké skryté možnosti komiksu a jeho hrdinů objevil. A Davisův dvorní vydavatel se s Walshem dokonce dohodl na vydání speciálního alba pod všeříkajícím názvem Garfield Minus Garfield.

U nás se zatím taková sranda okolo komiksu nekoná, vždyť i dětinské vztekání pošetilého pražského politika nad jedním kolážovým pornokomiksem budilo spíše soucit, nicméně se můžeme aspoň letmo podívat, co nového v Česku vychází.

Usagi Yojimbo Spiknutí draka Stan SakaiNapříklad už osmá u nás vydaná kniha věnovaná králičímu samurajovi Usagimu Yojimbovi skrývá pod názvem Spiknutí draka ucelený stosedmdesátistránkový příběh, v němž se Usagi potká se slepým prasečím bojovníkem Zato-Inem, lovcem odměn Genem, ninjou Shingenem a především se zákeřným lordem Tamakurou. Český vydavatel už slibuje i deváté pokračování autorského projektu Stana Sakaie pod názvem Kozel samotář a dítě.

Čtrnáctého alba se u nás dočkal komiksový Lucky Luke René Goscinnyho a Morrise. V sešitu s názvem Císař Smith se potká s mužem, který se s vlastní armádou za zády začne prohlašovat za císaře Spojených států.

Lucky Luke Císař Smith MorrisPozoruhodným vydavatelským počinem jsou jistě Dveře Chaosu Ryoko Mitsuki stejně jako chystané povídkové Temné metro od Tokyo Callen. Oba první díly manga sérií totiž vychází ve skutečném japonském manga formátu záměrně neupraveném pro evropské či americké čtenáře tzn. čtou se zprava doleva.

A ještě na skok zpátky do světa. Padesátiny oslavil známý scénárista a redaktor nakladatelství DC Comics Andy Helfer. Podle jeho komiksů už byly natočeny dva filmy – Road to Perdition a History of Violence. Rovněž padesát je od 20. srpna Danielu Torresovi, pozoruhodnému španělskému scénáristovi a výtvarníkovi, který už dávno překročil hranice své země a vydává svá sólová alba u amerických Dark Horse. Naopak ve svých padesáti letech zemřel brilantní argentinský výtvarník Carlos Meglia, který mimo jiné pracoval na osobitých komiksech se Supermanem, Tarzanem i Star Wars pro nejvýznamnější americké vydavatele Dark Horse a DC Comics.

Na úplný závěr ještě perlička: Na plakátu nedávných Dnů francouzského komiksu v americkém Seattlu a velmi pravděpodobně i v programu samotném se objevila postava Jana Žižky z Trocnova. To proto, že se fenomenální komiksář David B. poté, co šestým dílem zakončil kultovní autobiografickou sérii Padoucnice, vrhl mimo jiné na českou historii.Hledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu
Hledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu

Když se řekne Sunar, co se vám jako první vybaví? Chutné sušené mléko? Není se čemu divit. Sunar a jeho kojenecká výživa tu je pro naše miminka už...

Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...