9.5.2024 | Svátek má Ctibor






KOMIKS: Lajka, Che Guevara a Krakatit

26.2.2009 0:05

Lajka Nick AbadzisTOPlistPozoruhodnou směsici témat přináší nové tituly v českých knihkupectvích a komiksových speciálkách. Grafický román Nicka Abadzise Lajka oceněný vloni nejprestižnější komiksovou cenou světa Will Eisner Award jako nejlepší komiks pro mládež vypráví pozoruhodný příběh toulavého psa, který byl zbytečně obětován ve vesmírných závodech jako první živé zvíře v kosmu. A sleduje pochopitelně i osudy lidí, kteří se na projektu podíleli, včetně legendárního konstruktéra Koroljova. Zkušený britský autor Abadzis staví před mladé čtenáře nečekaně emocionálně silné dílo o zdánlivě bezvýznamných životech v soukolí šílených mocenských bojů.

Che životopisný komiks RodriguezNázev alba Che: Životopisný komiks (Che: A Graphic Biography) v podstatě nepotřebuje další komentář. Nezávislý newyorský komiksář Manuel Spain Rodriguez se v něm zabývá osudy slavného revolucionáře od jeho dětství v Argentině a cest po Jižní Americe, přes působení na Kubě a boje v Africe až po jeho smrt v Bolívii.

Krakatit Karel Čapek Jan BažantAž po nedávném vypršení dědických práv k Čapkovým dílům mohlo dojít na vydání komiksové adaptace Jana Bažanta Krakatit. Slavná třaskavina vynálezce Prokopa z roku 1924 tak poprvé ožívá na dvaapadesáti stránkách v dynamické kresbě mladého komiksáře a scénografa s notoricky známým rozuzlením v podobě poselství o vynálezech sloužících lidem a dobru.

Další výrazná komiksová osobnost Toy_Box zabývající se podobně jako Bažant také scénografií, ilustrací či street artem vystavuje právě v pražském Experimentálním prostoru Roxy/NoD. Pod názvem Heartcore představuje autorka výběr ze své dosavadní komiksové tvorby, stěžejní část výstavy však tvoří komiks A1ONE – příběh íránského graffiti writera.

Požehnané devadesátky se v Belgii dožil mimořádně pracovitý, u nás však prakticky neznámý komiksový kreslíř Leo de Budt, který svá díla obvykle signoval jako Buth. Další devadesátiny oslavil klasik amerického komiksu Pete Hoffman. Šedesátiny si užil Američan Bill Messner-Loebs, který sice začínal jako undergroundový kreslíř a scénárista, v 80. letech se však úspěšně etabloval jako autor mnoha úspěšných příběhů a sérií. Messner má od útlého dětství amputovanou pravou ruku, a když přišel před pár lety o práci i domov, jeho fanoušci mu pomohli nejen morálně ale i finančně. Šedesát bylo i kreslíři, malíři, ilustrátorovi a animátorovi Franku Brunnerovi. Padesátiny oslavil Ital Germano Bonazzi, který pracoval mimo jiné i na v Česku známé sci-fi sérii Nathan Never. Čerstvým padesátníkem je i Holanďan Hans van Oudenaarden, vystudovaný environmentální biolog, který občas tvoří i pod pseudonymy Vano nebo El Gringo. Začínal jako kreslíř Kačera Donalda, ale je i autorem vlastních komiksových stripů či erotického komiksu De Kleine Dood. Teprve třicet bylo Bryanovi Lee O'Malleymu, veleúspěšnému kanadskému kreslíři a muzikantovi, autorovi populární série Scott Pilgrim.

Ve spolupráci s Vhrstiho blogem.

Vhrsti










Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více... 

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...