25.10.2020 | Svátek má Beáta


KOMIKS: Komiksové sympózium a dvě kreativní soutěže

5.11.2008 0:05

KomiksFEST! 2008TOPlistNejen v Praze je v plném proudu KomiksFEST!, k němuž se určitě ještě nejednou vrátím. Teď bych jen zmínil pár dalších novinek. Scott McCloud, o jehož pozoruhodném díle Jak rozumět komiksu jsem se tu nedávno rozepsal, přednášel na komiksové konferenci v americkém Ohiu u příležitosti 70. narozenin Supermana. Mluvil především o změnách, které se v komiksovém umění odehrály a o kterých jsme si ještě před několika lety mohli nechat jenom zdát. Za největší událost považuje vznik webkomiksu, který se svými specifiky postupně vytvoří jasně vymezený komiksový směr. Sympózium obohatili svými projevy i kreslíř Jamal Igle na téma černá v čtyřbarevném světě nebo univerzitní profesorka Amy Kiste Nyberg (Konec komiksových pravidel). V místním Fine Arts Center pak otevřeli výstavu Graphic Language: The Art of the 'Comic' Book.

Prestižní komiksový festival Fumetto ve švýcarském Luzernu vyhlásil komiksovou soutěž na téma "virus" ve třech věkových kategoriích včetně dětských. Komiksy je třeba vytvořit a poslat do 5. ledna, slavnostní vyhlášení, rozdání cen a výstava se uskuteční v březnu na samotném festivalu. Pokud by měl někdo zájem o bližší informace, rád je poskytnu.

Komiksová soutěž z poněkud jiného soudku byla vyhlášena v rámci kampaně Česko proti chudobě. Vytvořit můžete nejen komiks, ale i počítačovou hru, natočit krátký film nebo napsat esej. Soutěž je otevřená pro účastníky z Česka, Polska, Maďarska a Kypru a hlavní cenou je možnost podívat se do některých mimořádně chudých oblastí Afriky, Asie nebo Jižní Ameriky. Podmínky soutěže najdete zde.

Ve Velké Británii zemřel ve věku 91 let komiksový tvůrce Ken Hunter. Dlouholetý spolupracovník časopisů DC Thompson, Topper nebo The Beano, kam přispíval svými komiksy třicet let, byl autorem řady dlouhých a úspěšných historických, sci-fi i fantasy sérií. Do komiksového důchodu odešel tento nesmírně pracovitý autor až začátkem devadesátých let.

Šedesátku oslavil známý tvůrce hororových komiksů Berni Wrightson. Dálkově vystudoval výtvarnou školu v Connecticutu a svoji kariéru začal jako novinový karikaturista. Vzápětí se však přestěhoval do New Yorku a začal pracovat pro DC Comics. Vytvořil zde komiksy House of Mystery a Chamber of Darkness, především však i u nás známého Bažináče (Swamp Thing). Klasickými se staly jeho komiksové adaptace Edgara Allana Poa nebo Stephena Kinga, pracoval i na Batmanovi či Punisherovi.

Ve spolupráci s Vhrstiho blogem.Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...