28.9.2021 | Den české státnosti


FILM: Wanted

7.7.2008 0:05

Wanted posterTOPlistTimur Bekmambetov nás v posledních letech oslovil nejenom Noční a Denní hlídkou, tedy filmy, které světu ukázaly, že ruští filmaři dokáží natočit podmanivá a originální díla, která si v ničem nezadají s hollywoodskými akčními trháky. Pravděpodobně se jeho um zalíbil i na Západě, a tak dostal nabídku, která se neodmítá - natočit akční podívanou Wanted, inspirovanou stejnojmenným komiksem.

Obligátní dějová vsuvka nenaznačuje, že by se jednalo o jeden z nejsvěžejších akčních snímků tohoto roku. Wesley (James McAvoy) pracuje v administrativě a dostává se do stavu, kdy už je mu všechno úplně jedno, zjišťuje, že život stojí za starou bačkoru a nezbývá mu, než si o všem a o každém myslet svoje a nějak se protloukat dál. Jenže to by nesměl být synem nejlepšího zabijáka z moravské sekty nazvané Bratrstvo, která ovlivňuje chod světa.

Jednoho dne se zaplete do přestřelky a záhy zjišťuje, že ho chce odpadlík Bratrstva sejmout, naštěstí ho zachrání drsná Angelina Jolie a nabídne mu pomyslné "lentilky - modrou a červenou". Wesley se dozví něco o svých neuvěřitelných zděděných schopnostech, během několika dní se je naučí ovládat a stane se tak nejnebezpečnějším zabijákem současnosti, aby naplnil poslání a zbavil svět vraha svého otce. Střih.

Wanted poster 2Samozřejmě zápletka snímku v sobě obsahuje několik málo překvapení na závěr, ale u akčních filmů a komiksových adaptací člověk neočekává příliš složité a zamotané dějové zvraty a jejich rozuzlení. Wanted je svěží jako mojito a neotřele surový jako krvavý biftek. Timur opět předvedl, že mu nechybí fantazie a pomocí digitálních efektů ji dokázal přetavit na stříbrné plátno. Neviděné pohledy a střihy, sympatická nula, která se bolestivější cestou zbaví svých nočních můr, ale nezmutuje v ohavnou matku Terezu jako Superman, to vše a ještě mnohem více naleznete ve snímku Wanted. Adrenalin do žil nám Timur nevhání pouze brutálními honičkami, rvačkami a přestřelkami, ale také nezvyklými pohledy kamery a následnými flashbacky scén, vše okořeněné cynickými hláškami a drsnými vtípky, které jsou více než pouhou třešničkou na dortu - zvláště pro českého diváka.

Ano, je to tak, nemálo scén se natáčelo také v České republice a našinec si tak obzvláště druhou polovinu filmu nadmíru užije. Zuřivá honička žigulíka s pendolinem je vrcholem celé řady detailů, které vás nutí k cukání koutků rtů a upřímnému smíchu (pakliže jste adolescent, nejspíš se příliš smát nebudete - asi už stárnu, nebo se děcka v kině zabývala jinými věcmi než sledováním historických vozidel na plátně). Prezident Klaus na plakátě a historický vznik sekty vrahů na Moravě jsou jen dalšími humornými "bonusy" na jinak skvěle odsýpajícím akčňáku.

Wanted Herecké výkony nikoho neurazí, protože je ani neočekáváte a kdo by očekával, že filmové star první velikosti by hráli jinak než fajnově. Jak by také ne, když šéfa padouchů ztělesňuje Morgan Freeman, Angelina Jolie se díky kosmetickým transplantátům úspěšně vyhýbá stáří a McAvoy vypadá dostatečně nevinně, abychom jeho přeměnu z nicky na sarkastického vrahouna sežrali i s navijákem. Jedinou drobností tak zůstává přílišná imaginace režiséra - anotace by měla být obohacena doplňkem, že se jedná o adrenalinovou fantasy! Všechny protifyzikální úlety jsem dokázal vstřebat a bavit se, ale kulka, která po vystřelu obepíše kružnici s poloměrem pěti metrů byla trochu moc i přes shovívavost k jinak povedenému snímku.

Za předpokladu, že komiks Wanted u nás ještě nedávno neznal téměř nikdo (on totiž vyšel první grafický román ze šesti), že jsem si vychutnal spoustu zábavy a napětí a po letech cítil ve svých žilách adrenalin vybuzený pouhým sledováním pohyblivých obrázků, musím hodnotit tento film velmi vysoko, pokud si ho však chcete užít o stupínek výše, vězte, že se musíte oprostit od toho, co vás o letících kulkách naučili při hodinách fyziky.

Hodnocení: 80 %.

Wanted
Akční
USA, 2008, 110 min
Režie: Timur Bekmambetov
Hrají: James McAvoy, Angelina Jolie, Morgan Freeman, Common, David O'Hara, Chris Pratt, Terence Stamp, Thomas Kretschmann, Marc Warren, Konstantin Chabenskij

Po titulcích se určitě necháte inspirovat a možná se vám zalíbí také podoba komiksové předlohy:

Jan Pechanec


Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...