12.7.2020 | Svátek má Bořek


FILM: Levná DVD na stáncích: thriller Auto zabiják

15.9.2009 0:05

Auto zabiják 1 GrindhouseTOPlistMike (hraje jej Kurt Russell) je zjizvený životem otlučený muž již dávno za zenitem, který vypadá, jako by si mu v dětství sedla na hlavičku kojná a dlouho si toho nevšimla. Ale za zchátralý stav jeho tělesné schránky nemůže ani nepozorná kojná, ani nezdravý způsob života, ale zvláštní koníček, jemuž se Mike oddává celým svým srdcem, a při němž tu a tam přijde k úrazu. Někdo sbírá známky, jiný motýly (jak už kdysi dávno zpíval Jiří Schelinger), někdo sbírá obnošené spodní prádlo, někdo sbírá body na silnici, někdo sbírá zážitky s G body – prostě jak kdo chce a jak je komu libo dle svého naturelu. Mike „sbírá“ životy ostatních lidí - jinak řečeno úmyslně zapříčiňuje havárie se smrtelnými následky pro jejich ostatní účastníky. A má už i docela slušnou „sbírku“, i když je pravdou, že se tento artikl s případnými dalšími sběrateli blbě vyměňuje.

Na rozdíl od jiných lidí, kteří jezdí jako kaskadéři, ač nikdy kaskadéry nebyli, Mike se dříve jako kaskadér živil, a tudíž jezdí jako kaskadér (tj. riskantně a neurvale) do jisté míry oprávněně. Za tím účelem je vybaven opancéřovaným a zpevněným autem, což mu při střetech s jinými auty dává nezaslouženou výhodu, kterou on však zúročuje právě v rozšiřování své „sbírky“.

Auto zabiják 2 Grindhouse Kurt RussellA s tímto autem si spokojeně jezdí po vlastech amerických, tu navštíví ten stát, tam navštíví onen stát, a v rámci této své spanilé jízdy tu sejme protijedoucí auto, tam nabere nějakého stopaře, s nímž pak schválně havaruje, a onde si se svými oběťmi pouze pohraje. Jeho specielně upravené auto totiž při haváriích podstatně více chrání řidiče než auta jiná, takže zatímco Mike z havárií vychází v zásadě v pořádku (odřeniny, šrámy, maximálně nějaká zlomená kost), pro ostatní účastníky mají fatální důsledky. Samozřejmě že při tomto svém koníčku se Mike dostane do nemocnice častěji než kdokoliv z nás, ale má zřejmě dobré zdravotní pojištění a asi neplatí poplatek za pobyt v nemocnici, takže mu to zase tak moc nevadí.

Auto zabiják 3 GrindhouseS Mikem se setkáváme právě v době, kdy v jednom baru láká svoji další oběť – jak jinak než mladou a krásnou dívku. Ona samozřejmě ví, že jemu jde především o „to jedno“, a ono mu také jenom „o to jedno“ jde – podstatné ale je, že každý z nich si pod „tím jedním“ představuje něco jiného. A nemusím snad dodávat, že Mike je znovu úspěšný (letitá praxe dělá divy) a dívčin život se stane další ozdobou jeho „sbírky“.

Ale i na Mika jednou dojde. To když špatně odhadne potencionální oběti, mezi nimiž jsou náhodou dvě kaskadérky. A tak se posledním exemplářem Mikovy „sbírky“ stane on sám.

Auto zabiják 5 GrindhouseFilm Auto zabiják je součástí společného projektu Quentina Tarantina a Roberta Rodrigueze Grindhouse. Oběma tvůrcům šlo o to vzdát hold brakovým filmům z 50.let minulého století. Bohužel Quentinu Tarantinovi, který Auto zabiják režíroval, se to moc nepovedlo. Stopáž filmu je 108 minut, z toho akce je na plátně minimum času a po zbytek filmu se v něm kafrá a kafrá a kafrá a….kafrá. Tarantino je sice znám svými leckdy dlouhými dialogy, jež používá k houstnutí atmosféry a k oddalování brutální scény, která když pak nastane, udeří na diváka s o to mocnější silou. Ale v tomto filmu se tento přístup Tarantinovi podle mě částečně vymkl z rukou. I když na druhé straně je pravdou, že ony „kafrací“ dlouhé sekvence jsou prokládány tu lechtivějšími záběry na vlnící se dívčí pozadí, tam na báječně zobrazené retro prostředí.

Přesto, že film je koukatelný a zkouknutelný, zůstala mi jako divákovi po jeho shlédnutí na patře pachuť nenaplněného očekávání.

Thriller Auto zabiják vyšel jako příbal deníku Aha a na stáncích se objevil ve čtvrtek dne 10.9.2009.

Auto zabiják (Death Proof); USA; 2007
režie: Quentin Tarantino
hrají: Kurt Russell, Zoe Bell, Rosario Dawson, Quentin Tarantino, Eli Roth

Jiří Halama


Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNOLOG - STROJÍRENSKÁ SPOLEČNOST

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihočeský kraj, Kraj Vysočina
nabízený plat: 26 000 - 30 000 Kč

Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...