20.9.2021 | Svátek má Oleg


FILM: Halloween

21.1.2008 0:05

HalloweenTOPlistRobertovi Cummingsovi se bezesporu podařilo jít za svým cílem již od dětství, stal se ikonou nejenom metalové hudby, ale také originálním muzikantem a v neposlední řadě neotřelým a kontroverzním tvůrcem hororů, jehož snímky dokaží jak silně zapůsobit, šokovat a znechutit, tak také donutit diváky k zamyšlení (pokud se dokáží přenést přes hromadu nechutenství). Tolik ve zkratce o Robu Zombiem, režisérovi 4 hororů, z čehož jeden brázdí v současnosti česká kina a se svou premiérou se chystá vtrhnout také do slovenských kinosálů.

Už je tomu pět let, kdy jsem poprvé shlédl na první pohled ničím neotřelou vyvražďovačku Dům tisíci mrtvol a o dva roky později filmově vyspělejší, přesto zdánlivě jinak pojaté, volné pokračování Vyvrženci pekla. Jasně si vybavuji, že žádný z mých přátel nedokázal tyto krvavé a děsivé záležitosti shlédnout. Snímky jsem zhltnul - ne s potěšením a klidem, rozhodně však s fascinací a tušením, že tyto sondy do lidského násílí konfrontované s fungujícími rodinnými vztahy Fireflyových jen tak neuvidím. Měl jsem pravdu. Rob Zombie se vrátil a nabídl další pohled na lidskou brutalitu, tentokrát ale v hávu čisté nelidskosti. Dušičkám předchází slavnosti Všech svatých a ty následují po Halloweenu...

Obyvatelé Haddonfieldu ještě netuší, že roztomilý, jedenáctiletý, maličko tělnatý, blonďák Michael Meyers (Daeg Faerch) se stane jejich nejstrašnější noční můrou. Po brutálních vraždách v řadách členů své rodiny se dostane na "věčné časy" do psychiatrické léčebny pod zkoumavým pohledem dětského psychiatra. Lidský faktor však způsobí, že se splní Michaelovo bezbožné přání opustit patnáctileté vězení i s výhodami doživotní plné penze. Samozřejmě vyrazí navštívit ty, kteří už ani netuší, že před patnácti lety poskvrnil bělobu na zdech příjemného maloměsta.

Zombie připomenul nové generaci mladistvých dávnou kultovní sérii Halloween s ústředním zabijákem Michaelem Meyersem a svým filmem stvořil něco mezi remakem, prequelem a naprosto vlastním pohledem na původní Carpenterův "majstrštyk". Bohužel se kontroverznímu režisérovi nepodařilo stvořit nový kult, ale pouze velice dobrý horor, alespoň z jedné půlky.

Nejsilnější část a zároveň první polovina filmu, se snaží vysvětlit, jak se z obyčejného kluka stal masový vrah neschopný jakkékoli empatie a citů, pomineme-li ne zcela jasné motivy vůči Lyndě. Dvouhodinový snímek vás v první polovině dostane takovým způsobem, že se opravdu nevyhnete patrnému zklamání, když se psychologická sonda doktora Samuela Loomise (Malcolm McDowell) do duše rodícího se zabijáka změní v něco, co už jsme milionkrát viděli. Doktor se snaží odvrátit Michaela od vstupu do nejtemnější propasti vlastního nitra, ale celkem logická změna v klasickou vyvražďovačku s nic netušícími a houfně umírajícími obyvateli Haddonfieldu, spoustou ječících a prchajících blondýnek/roztleskávaček/žen, neschopných policistů, nezničitelného monstra Meyerse (Tyler Mane) a několika spíše úsměvných neuvěřitelností, vám zkazí celkový dojem.

Rukopis Roba Zombieho neváhá ukazovat lidskou brutalitu ve všech formách, dokáže zachytit bezmocnost obětí a mnohé z nechutných scén dokáže před kamerou skrýt, což v člověku vyvolá velice nepříjemné pocity, na druhou stranu se anatomických drobnohledů dočkáte také. Jednu věc však dokázal dokonale - jako hudebník by to dokázat měl - doprovodit film perfektním hudebním výběrem a všechny scény podbarvit sugestivními melodiemi. Pokud si film pustíte bez obrazu a necháte se unášet pouze hudbou, pak si uvědomíte, proč na vás všechny klíčové scény tolik zapůsobily.

Halloween funguje, děsí a odpuzuje, člověk by se však měl ptát, proč. Ve zprávách tolik nepřivíráme oči před realitou našich všedních dní, kdy jsme masírovaní statistikami o nehodách, informacemi o vraždách, zneužíváním a ubližováním pro potěšení. Když už nic jiného, tak Michaelovo řádění bylo dokonale odlidštěno a to je to, co by nás mělo děsit nejvíce, jak málo by mohlo stačit, abychom podobného zabijáka nepotkali ve své ulici. Ač má film několik slabších míst, najdete v něm to, co od hororů chcete: pohromadě držící děj, napětí, strach, lekačky a nechutenství - víc bychom snad ani očekávat neměli.

Hodnocení: 60 %.

Halloween (Halloween)
Horor
USA, 2007, 109 min
Režie:
Rob Zombie
Hrají: Malcolm McDowell, Scout Taylor-Compton, Danielle Harris, Daeg Faerch, Sheri Moon, Dee Wallace, Udo Kier, William Forsythe, Danny Trejo, Richard Lynch, Sybil Danning, Clint Howard, Courtney Gains, Tyler Mane, Daniel Roebuck, Ezra Buzzington, Sid Haig, Hanna Hall, Brad Dourif, Lew Temple, Daryl Sabara, Leslie Easterbrook, Bill Moseley, Tom Towles, Ken Foree

Jan Pechanec


Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...