20.9.2021 | Svátek má Oleg


FILM+DVD: Svět zítřka

5.9.2007 0:05

Svět zítřka 2TOPlistKomiks, pocta kinematografii i zlaté éře SF první poloviny 20. století, film plný příjemných klasických klišé, retro vytvořené digitální technologií, vynikající žánrová zábava, která pobaví každého ctitele dobrodružných příběhů, svět jasně odlišitelného dobra a zla – Svět zítřka, vynikající počin amerického režiséra a scénáristy Kerry Conrana, je fanouškům k dispozici jako kvalitní dvoudisková DVD edice.

V alternativním světě přelomu 30. a 40. let minulého století se New York stal (stejně jako mnohá další světová města) cílem útoku armády obřích robotů, kteří při svém útoku nemilosrdně ničí vše, co jim stojí v cestě, a kteří poté odlétají s uloupenými kusy městské infrastruktury (v případě NYC generátory) neznámo kam. Jediným člověkem, který je schopen jim klást alespoň částečný odpor je Joseph Sullivan – Sky Captain (Jude Law), velitel malé soukromé letecké armády, ve svém speciálním letadle, které pod designem známého Curtissu P-40 Warhawk skrývá tolik vylepšení a překvapení, že by i Q záviděl.

Svět zítřka 4Novinářka Polly Perkins (Gwyneth Paltrow) v té samé době začíná vyšetřovat náhlá mizení světových vědců. Do rukou se jí dostávají důkazy, že mizející vědci původně pracovali na tajných projektech dávno zmizelého mysteriózního génia Dr. Totenkopfa.

Sullivanův sidekick Dex (Giovanni Ribisi) dokáže, těsně před zničením vlastní letecké základny a svým únosem při dalším útoku robotů, lokalizovat zdroj signálu ovládajícího agresory a podaří se mu zanechat o tom zprávu svému kapitánovi. Ten se spolu s Polly vypraví na dobrodružnou cestu do bájného údolí Shangri-La v Tibetu, kde objeví opuštěné pozůstatky uranových dolů Dr. Totenkopfa i vodítko k úkrytu tajemného zlosyna. Za pomoci velitelky létající letadlové lodi Royal Navy kapitánky Franky Cook (Angelina Jolie) pak proniknou na základnu Dr. Totenkopfa – ostrov, který je vlastně odpalovací základnou pro obří raketu. Šílený vědec totiž hodlá v raketě „zachránit“ vzorky všech živočišných druhů, které kdy na zemi existovaly, založit ve vesmíru nový Svět zítřka a při odletu navíc zlikvidovat všechen život na Zemi. Po velkém úsilí se hlavním hrdinům naštěstí podaří na poslední chvíli raketu po odstartování zničit a naši planetu zachránit.

Svět zítřka 3Záměrně jsem byl v popisu děje filmu poněkud skoupý – jedná se totiž o nepřetržitý příval akčních, zábavných i monumentálních scén, které je opravdu nejlépe vidět na vlastní oči. Létající stroje i roboty jsou neuvěřitelně uvěřitelné, jejich bojové scény mají výbornou choreografii, okolní prostředí a pozadí jsou opravdovou součástí děje – a vědomí, že úplně celé dílo bylo natočeno digitální technikou na modrém pozadí za pouhých 26 dní, mě vždy znovu ponechává v úžasu.

Rád bych se také na chvíli subjektivně zastavil u výkonu herců. Většinou jsem schopen zhruba rozlišit své oblíbené a neoblíbené herce, popřípadě nějaký opravdu voskový výkon. V případě Světu zítřka jsem si pro sebe zřejmě objevil novou kategorii – kvalitní režijní vedení. Na velice dobrém dojmu z účinkujících postav se podílejí také příjemné dialogy, které navíc dokáží často překvapit vtipným vypointováním situace. Vtip a humor se prolínají celým filmem v dobře odměřených dávkách. Jediným „zklamáním“ je pro mne postava Dexe - Giovanni Ribisiho. Jeho pojetí postavy mi vždy znovu navozuje dojem, že spáchá minimálně zradu, spíše však vraždu některého z hrdinů – a on nic, stále zůstává loajálním členem týmu, opravdu by mne zajímalo, zda to byl režijní záměr....

Svět zítřka 1Celý Svět zítřka je naplněn kulturními odkazy na klasická díla literatury, komiksu i kinematografie – samozřejmě převážně z anglosaské kulturní oblasti, a tak namátkou vybírám ty, které mne napadly okamžitě - Čaroděj ze země Oz, King Kong, Metropolis, Ztracený svět, vynálezy Julese Vernea, Batman. Postava Dr. Totenkopfa byla vytvořena digitálně ze záznamů s již zemřelým Sirem Laurencem Olivierem.

Protože jsem závěrečné shrnutí svých dojmů z filmu umístil preventivně již na začátek článku, nezbývá mi než na tomto místě Svět zítřka upřímně doporučit všem čtenářům a zájemcům o příjemné chvíle před obrazovkou.

Svět zítřka (Sky Captain and The World of Tomorrow) - USA
Režie a scénář Kerry Conran, hrají Jude Law, Gwyneth Paltrow, Giovanni Ribisi, Angelina Jolie, 2004 Paramount Pictures, v ČR vydáno na DVD 2005 Magicbox, 103 minut

Dalmatin


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...