27.9.2021 | Svátek má Jonáš


FILM+DVD: Devátá brána

10.6.2008 0:05

Devátá brána 1 The Ninth GateTOPlistCo si budu namlouvat, tohle ve stánkové produkci firmy Vapet nedávno vydané DVD jsem si koupil kvůli tváři Johnnyho Deppa na přebalu. Protože podle popisu děje se to tváří jako čisté béčko. Jenže kdo by odolal příležitosti koukat dvě hodiny na ty jeho oči. Pravda, na zadní straně se odhaluje sličná blondýna. A jméno Romana Polanského napovídá něco v tom smyslu, že tentokrát, drahý zákazníku, nekupuješ zajíce v pytli.

Takže jsem čekal sice béčko, ale prvotřídní. Což je ještě jeden z těch lepších způsobů, jak strávit sobotní večer. A ostatně, pokud ke sledování přizvete přítelkyni, zhruba v době, kdy dopijete druhou sklenku vína, nastane ve filmu ta chvíle, od které už o nic nepřicházíte a můžete se věnovat něčemu smysluplnějšímu. Ale k tomu později. Tedy, uvelebte se, ďábel zase jednou vkročí na vaše obrazovky.

„Na nikoho není větší spoleh než na muže, jehož věrnost si můžete koupit.“

Boris Balkan o Deanu Corsovi

Devátá brána 2 The Ninth GateVe filmu o filmu Johnny o své postavě prohlásil, že je to ten typ grázla, kterého ze začátku opravdu nemusíte, a když ho konečně začnete mít rádi, je ve skutečnosti ještě zkaženější, než byl na začátku. Vystihl to úplně přesně. Dean Corso se nám představuje jako lovec vzácných knih bez bázně, jen s tou hanou už to je horší. Perfektní figura pro bláznivého sběratele ďáblových moudrostí, který by se rád ujistil, že jeho výtisk „Devíti bran do království stínů“, knihy, na jejímž sepsání se údajně podílel sám Lucifer, je a zůstane tím jediným pravým (celkem jsou na světě tři). A protože by si nerad ušpinil ruce, posílá ke zbylým dvěma majitelům Deana s tím, že má výtisky porovnat. Chudák mladík se rychle dostane do pekelných kleští, ani neví jak.

Už úvodní sekvencí sebevraždy starého muže (mimochodem perfektní práce s detailem) navozuje film atmosféru našlapaného mysteriózního thrilleru a déle než polovinu celkové stopáže se mu daří ji udržet. Na Deana nebafají žádní rohatí ďáblíci, dokonce ani jeho potencionální protivníci se netváří přespříliš sveřepě, a přesto vás občas zamrazí z mistrně budované atmosféry strachu, neviditelného, ale zcela jistě obcházejícího kolem hlavního hrdiny v čím dál tím menších kruzích. Myslí si, že začíná mít vidiny. Brzy je zavražděn jeho přítel. Tehdy se Dean pokusí ze zakázky vycouvat, leč není mu to dopřáno. Místo toho je do případu vržen po hlavě a má co dělat, aby se neutopil. To je důležitá připomínka, Deanem je téměř celý film manipulováno a on se proti tomu ani nesnaží něco dělat. Teprve když se mu odkryje celá skládačka, převeze posledním tahem všechny ostatní, a to navíc jen proto, že vyšší síly si vybraly zrovna jeho. Na druhou stranu, Deppovi hrdinové už takoví bývají. Role rozhodného siláka by mu prostě nesedla.

Devátá brána 3 The Ninth GatePro mě osobně ztratil film dech při první Deanově rvačce, ve které jeho tajemná průvodkyně projeví několik velmi klišoidních schopností. Od té chvíle se zvrhává spíše do akce a mysteriózní atmosféra je čím dál tím slabší, i když samozřejmě přijdou na řadu povinná setkání uctívačů Satana a invokace samotného Prince temnot. Polanskému už se ale nedaří způsobit to mrazení v zádech, na které první polovina filmu v několika momentech aspiruje. Ne, že by to byl vyloženě důvod film nedokoukat. I několik tajemství se drží a třeba onu bojovnou blondýnu jsem až do jedné ze závěrečných scén považoval za pravý opak toho, čím se ukázala být. Schválně, kdo ji odhalí dřív. Ale jak jsem už napsal, máte-li smysluplnější věci na práci… rozumíme si.

Hudba v Deváté bráně není vůbec špatná a snaží se, seč to jde. Dokud ji podporuje režisér, je toto snažení dokonce více než úspěšné a vysoko znějící smyčce mají ten správný hororový nádech. Bohužel rychle zevšední, stáhne se do pozadí a zrovna tenhle soundtrack není z těch, které bych si pořídil.

Devátá brána 4 The Ninth GateVe střihu a kameře nedochází až na dříve zmíněnou úvodní scénu k výraznějším úchylkám, které by stály za zmínku, celý film by se tak rád nechal táhnout příběhem a Johnnym Deppem. V druhém případě je to vždy sázka na jistotu. V tom prvním to víceméně funguje také, jen kdyby Polanski trochu méně myslel na diváka amerického a více na nás Evropany. Ale to je již století trvající problém největšího světového trhu a my můžeme jen marně žehrat.

Kolektujete-li filmografii Johnnyho Deppa či Romana Polanského, je pro vás tenhle film za sympatických 42 korun povinností. Jinak si ověřte, jestli v době, kdy ho hodláte sledovat, nedávají v televizi nějakou hodnotnější klasiku.

Hodnocení: 65%.

The Ninth Gate (Devátá brána)
horor/thriller/mysteriózní
režie: Roman Polanski
hrají: Johnny Depp, Frank Langella, Lena Olin, Emmanuelle Seigner, Barbara Jefford, Jack Taylor, James Russo, Allen Garfield, Jacques Dacqmine…

David P. Stefanovič


Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...