19.10.2021 | Svátek má Michaela


FILM: Dokonalý trik

1.2.2007

Dokonalý trik - poster 1TOPlistMinulý rok na podzim prolétl našimi kiny téměř bez povšimnutí snímek Iluzionista, který byl kvůli svému námětu srovnáván právě s Dokonalým trikem Christophera Nolana (Batman začíná, Memento, Insomnia), jenž sáhl po předloze k románu C. M. Priesta Nežádoucí efekt (v originálu se použilo jednoho názvu The Prestige, pouze v ČR se opět ukázalo, jak se dá čarovat s názvy). Kromě přelomu devatenáctého století, iluzionistických představení a nadprůměrné kvality, bych tyto originální a povedené filmy příliš nesrovnával, přesto musím přiznat, že Dokonalý trik patří k filmům, kterým k dokonalosti příliš nechybí.

Kdo četl knižní předlohu, nebude zklamán, protože na scénáři pracoval zkušený režisér za asistence svého bratra Jonathana (o umu samotného Chrise jsme se mohli přesvědčit z jeho předchozích snímků). Předně se Nolanům podařilo využít všech důležitých aspektů knihy a zároveň literární předlohu zkrátit pro potřeby filmu, proto se nemusíme bát žádných konfrontací s literárními potomky dvou znesvářených varietních kouzelníků. Trochu mi však chyběla malá odbočka do dětství Alfréda Bordena, holt, nemůžu mít všechno a k vysvětlení vzájemné nevraživosti obou mužů by byla skoro zbytečná.

Alfréd Borden (Christian Bale - Batman začíná, Equilibrium) alias Profesor a Robert Angier (Hugh "Wolverine" Jackman) aka Velký Danton začínali jako pomocníci stárnoucího a neoriginálního Miltona. Angier při jednom čísle přišel o svou ženu, díky pokaženému triku, za použití dostatečně neozkoušené inovace, za kterou mohla tvrdohlavost Bordena. Když pak Borden nedokáže odpovědět na jednoduchou otázku, rozhoří se jejich nenávist, částečně také kvůli Bordenovým úspěchům v profesním a osobním životě. Oba dva sice úspěšně budují své kariéry, jenže si je zároveň dokáží navzájem stejně úspěšně kazit. Angier žádá svou pomstu transformovanou do získání vrcholného čísla svého soka. Zaslepeni neporozuměním a nenávistí, se z jejich dětinských potyček stávají nebezpečné výpady, ohrožující nejenom samotná představení, ale také jejich životy. Zmíněný "dokonalý" trik (spíše však dokonale utajovaný) Bordena vyjde najevo až v samotném závěru (pokud budete pozorní, tak na princip přijdete již dříve, ale to nic nezmění na tom, že vás stále bude zajímat vyvrcholení vztahů mezi dvěma fanatiky).

Dokonalý trik - David BowieFilm totiž začíná koncem. Alfréda nalézáme ve vězení za údajnou vraždu Angiera. Jako mávnutím kouzelného proutku do hry vstupují deníky obou iluzionistů, v nichž si každý čte a snaží se odhalit nejlepší kousky dotyčných. Ve filmu se samozřejmě objevují partnerky znesvářených mužů (zejména S. Johansson z Ostrova si v podobě Olivie užije milostného trojúhelníku) a hlavně jejich pomocníci - Angierův vynálezce Cutter (nestárnoucí Michael Caine), o poznání méně často pak Bordenův Follen. Svou důležitou roli si zahrál geniální vynálezce Nikola Tesla, jehož představitelem se stal asi o 20 centimetrů nižší, přesto charismatický a vkusně zvolený muzikant David Bowie, jehož řekněme neamerický akcent patří k výtečným třešničkám na pomyslném dortu.

Dokonalý trik - Caine a JackmanZa čtyřicet miliónů dolarů si tak příjdete na divácky nezapomenutelný zážitek a objasníte si několik klasických iluzí (například chytání vystřelené kulky nebo mizení holubic - respektive kanárků). Relativně nízký rozpočet určitě z většiny pohltily platy herců, jejichž výkony jsou naštěstí bravůrní a skrze plátno jasně absorbujete jejich rozpoložení a náladu. Tímto jsme se dostali k výpravě, která není nikterak honosná, vždyť většina příběhu se odehrává na jevištích nebo v divadelním zákulisí, a tak zůstává jediným opuštěním Londýna pouze výlet do Colorado Springs, kde chvíli experimentoval zmíněný N. Tesla. Kostýmy jsou uvěřitelné době konce devatenáctého století.

Dokonalý trik - Johansson a JackmanNolan opět ukázal, že režii a vznikající film měl plně pod kontrolou, takže se na jeho další filmové potěšení můžeme upřímně těšit (měl by to být Dark Knight ;-). Z náročného a téměř nedějového románu dokázal vkusně vyškrtat nepotřebné, aby to předložil divákovi v jednolitém, napínavém a logicky bezvadně vystavěném dramatu o zhoubné posedlosti dvou mužů, kteří by za jiných okolností dosáhli společně daleko více. Pochválit musím také výborný střih, jenž vás nikdy nezmate a umocní tak váš zážitek.

Jestliže vás unavují béčkové akčňárny, chce se vám zvracet ze zblastěných remaků dávných klasik a nebojíte se udiveně žasnout nad geniální jednoduchostí lidského jednání, pak mi nezbývá než vás zklamat a obrnit trpělivostí při čekání na vydání DVD verzi, neboť tento nezapomenutelný přběh z multikin včera zmizel. Ach, pravda, diváci v menších městech mají ještě šanci.

Dokonalý trik (The Prestige)
Fantasy / Drama / Thriller / Sci-Fi
USA / Velká Británie, 2006, 135 min
Režie: Christopher Nolan
Hrají: Hugh Jackman, Christian Bale, Michael Caine, Piper Perabo, Scarlett Johansson, David Bowie, Andy Serkis, Daniel Davis, Christopher Neame, Roger Rees, Jamie Harris, Ricky Jay

Jan Pechanec


Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...