22.5.2022 | Svátek má Emil


EDITORIAL: Podzimní nálada

22.11.2010

TOPlistPodzim vrcholí a blíží se zima. Listí již pomalu odfoukal vítr, obloha se zatahuje a počasí přituhuje. Letní zeleň nahradila šeď oblohy a hněď bahna. Možná cítíte, jak se vám deprese a bezútěšná atmosféra zkracujících se dní zadírá pod kůži. Nenechte se však strhnout stísněností, vždyť právě podzim dokáže zjitřit představivost a zavírá čtenáře, autory i redaktory v teple jejich příbytků a nutí je k tvůrčí činnosti a většímu nasazení.

Nejinak tomu je i na Sardenu. Redaktoři čtou o sto šest a kromě barvitých recenzí mají více času připravovat pro vás rozsáhlejší texty. Všichni se snaží před koncem roku dohnat své resty. Ke zlepšení nálady nakladatelé vydávají ty nejočekávanější novinky letošního roku a motivaci lidí zvyšují i nekřesťanskými slevami v honbě za zákazníky a pohádkovými prodeji.

Pro tento týden jsme si pro vás připravili trochu podzimního bezútěšného čtení v podobě recenzí na Hladové hry, Nejlépe chutná za studena, Spěšný vlak Ch.24.12. (ano už zase) nebo Vyděděnce a jiné povídky. To samozřejmě z literární kritiky není vůbec všechno. Michal Pavlič si pro vás připravil nádherný (ačkoliv zdaleka ne vyčerpávající) přehled Jesenného čitanie. Abychom však nebyli obviněni z ohromného nárůstu sebevražd v komunitě fanoušků fantastiky musíme hrát i na tu veselejší notu. Navnadíme vás na Drakoniánskou čest, možná i zatím posledního překladu Úžasné Zeměplochy. Náladu několika lidem zajisté zvýší možnost si zasoutěžit v širokém portfoliu našich soutěží (zejména Vánoční soutěž Sardenu vřele doporučujeme - první přáníčka pro Ježíška nám udělala ohromnou radost). Na Facebooku dostává každý padesátý knihu, Leonardo nám poskytl "kulhánkovštinu" (ale mnohem vyspělejší a zábavnější) Tovaryš a navíc je tu Soutěž recenzentů pro každého.

Nálada se určitě zlepší i díky informacím o chystaných conech. Obzvláště 27. listopadu bude v Praze veselo (vypadá to, že po Miniconu se srotí dav přátel Pavla Renčína a vydají se společně na skleničku něčeho dobrého). Mimopražské pak třeba zaujme Koprcon 2010. Největší radost pak asi uděláme fanouškům Jeffa Vandermeera a New weirdu, který nám poskytl zajímavý rozhovor (nehledě na to, že laserovskou edici brzy obohatí román Kraken C. Miévilla).

Užijte si podzim i v době, kdy všechno listí opadalo a první sníh na sebe nenechává dlouho čekat. Dokud budete číst Sarden, tak vás minimálně na fantastické scéně žádná šeď nečeká. Snad tomu napomůže i drak z Festivalu Fantazie Speciálu (díky Jani ;-)) - minimálně protože je krásně růžový a usmívá se...

Více na www.sarden.cz.

Jan Pechanec


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více... 

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...