20.9.2021 | Svátek má Oleg


DRBY: Stávka scénáristů a herců je zažehnána

20.2.2008 0:05

TOPlist Už přes půl roku se v různých zprávičkách objevují narážky na chystanou stávku hollywoodských scénáristů a herců kvůli honorářům. Ačkoliv to u nás není příliš známo, v americkém systému jsou odbory - ovšem jen některé a nějakým způsobem - hodně silné... Tak například na Broadway odbory svého času předepisovaly majitelům divadel, kolik hudebníků a za jakou mzdu musí zaměstnávat.

Ve třicátých a čtyřicátých letech to byla studia, která v americkém filmu rozhodovala o tom, kdo, kde, s kým a za kolik bude hrát. I ty největší tehdejší hvězdy se třásly strachem, za jaké porušení smlouvy je bude studio žalovat a jakou smluvní pokutu bude vyžadovat. Dnes je situace tak skoro půl napůl - ty největší hvězdy si mohou vybírat role a dohadovat se o honorářích. Ale ona vrstva herců, kteří se nemohou pyšnit prefixem starring, je v situaci dost podobné, jako jejich předchůdci před půlstoletím.

Podobně tomu je i se scénáristy. A tak obě odborové organizace - gilda scénáristů i ta herecká - si vyhlášením termínu stávky posílily svoji vyjednávací pozici. Scénáristé se se svými zaměstnavateli dohodli již dříve, před nedávnem došlo k dohodě i u herců (tedy herců B a C kategorie), a to o zvýšení platové úrovně o téměř deset procent (to se ovšem promítne na rozpočtech filmů nejvýše tak o 2 - 3 procenta). Natáčení filmů v druhé polovině tohoto roku tedy nebude ohroženo, zato se zvyšuje naděje, že se v Praze budeme setkávat s více hvězdami amerického filmu, než dosud.

Austrálie a Nový Zéland (a do určité míry i Velká Británie) jsou při stěhování filmařů z USA první na ráně - nejenom kvůli láci, ale hlavně kvůli neexistenci jazykové bariéry. Praha a Česká republika však patří hned do následující kategorie, jazykové problémy jsou do značné míry přebity jednak studiovými možnostmi, ale také vynikajícími exteriéry.

Článek původně vyšel 23. srpna 2001.

pagi


Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...