18.10.2021 | Svátek má Lukáš


CENY: Nominace na ceny Nebula 2010

3.3.2011

TOPlistSFWA opět oznámila nominace na prestižní ceny Nebula - jedno z nejprestižnějších ocenění anglofonních zemí. Cena je udělovaná profesionálními spisovateli, což jsou v praxi členové SFWA (Science Fiction Writers of America), svým kolegům z branže. Historie ceny spadá až do roku 1965, kdy byla udělena první Nebula v kategorii román Herbertově Duně.

Nominace se udělují v sedmi kategoriích: román (literární dílo nad 40 000 slov), novela (práce o nejméně 17 500 a nejvíce 40 000 slovech), noveleta (mezi 7 500 a 17 500 slov), povídka (krátká práce mající ne více než 7 500 slov), velmistr žánru (uděluje se nepravidelně), dramatické představení (v letech 1973, 1974 a 1975), nejlepší scénář (od roku 1999).

Nebula AwardZ předběžných nominací se podle počtů hlasů členů SFWA vybere finálová skupina, o jejímž výherci rozhodne vybraná porota. Konečné hlasování proběhne 30. března 2010 (hlasovat budou moci pouze aktivní členové SFWA). Výsledky budou vyhlášeny na Nebula víkendu 21. května 2011, který proběhne ve Washingtonu DC.

Výjimečně nevyšla žádná nominovaná díla v češtině. Cena disponuje velkou prestiží a poměrně hodně zvedá zájem o vyznamenané knihy a jejich autory. K rozdílu mezi Hugem a Nebulou patřil, kromě hlasování (veřejné x porota), zejména také výběr děl z uplynulých dvou let, namísto jednoho roku u Huga. Martin Šust nás o tom minulý rok informoval takto:

Zajímavá je změna pravidel u cen Nebula. V roce 2010 jsou nominovány pouze tituly z minulého ročníku a ne ze dvou předchozích ročníků, jak tomu bylo doposud (ještě v tomto ročníku je počítáno s výjimkou pro část prací vydaných po 1. srpnu 2008). To znemožňuje nominace tak vřele přijatých románů jako jsou Anathem od Neala Stephensona, Matter od Iaina M. Bankse či Incandescence od Grega Egana (ovšem pro Bankse a Egana to není důvod k zarmoucení, americká organizace SFWA romány od těchto autorů vzhledem k jejich britské a australské národnosti dosud stejně nevzala v potaz). - Martin Šust

Více informací o cenách Nebula naleznete na: Nebula Awards.

Nominované tituly a autoři zde.

Jan Pechanec


Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...