18.9.2021 | Svátek má Kryštof


CENY: nominace na cenu A. C. Clarka 2007

25.1.2007

Arthur C. ClarkeTOPlistJedna z nejprestižnějších britských a potažmo celosvětových sci-fi cen vůbec získala své nominované pro letošní klání. Její prestiž bývá srovnávána s Booker Prize v hlavním proudu. Mluvím o Arthur C. Clarke Award 2007. Již od roku 1987 ji za uplynulý rok z grantu uděluje autor, jenž jí propůjčil jméno, tedy sir Clarke. Samozřejmě na to není sám, ale odborná porota (Tu tvoří pět členů. Dva z BSFA a Science Fiction Foundation, jeden pak ze Science Museum). Od roku 2001 byla odměna zvýšena, ze stávajících tisíci liber, na 2001 a od té doby se každoročně tato částka zvyšuje o jednu libru. Letos bude činit 2007 liber. V nominacích se usídlili níže uvedení, zkušení autoři žánru a jejich romány:

  • End of the World Blues - Jon Courtenay Grimwood (Gollancz)
  • Nova Swing - M. John Harrison (Gollancz)
  • Oh Pure and Radiant Heart - Lydia Millet (William Heinemann)
  • Hav - Jan Morris (Faber & Faber)
  • Gradisil - Adam Roberts (Gollancz)
  • Streaking - Brian Stableford (P.S. Publishing)

Vítěze poznáme po SF londýnském filmovém festivalu, kde bude 2. května 2007 vyhlášen. Jak sami vidíte jména autorů mohou znít neznámě, přesto jsme se s většinou z nich mohli v českém překladu setkat a vesměs se jednalo o velice kvalitní a zajímavé počtení. Uvidíme, kdopak z nich sáhne po vítězství skrze hodnocení poroty, přesto už tento výběr dává tušit, že se časem setkáme s jejich dalšími tituly.

Připomenu jen, že minulý rok zvítězil román Air Geoffa Rymana.

Jan Pechanec


Týden kojení 2021: hrajte s námi celý týden o ceny od Canpol babies
Týden kojení 2021: hrajte s námi celý týden o ceny od Canpol babies

Soutěž s Canpol babies probíhá od 13.9. do 19.9.2021

Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...