5.10.2022 | Svátek má Eliška


ASFFH: Akademie nakladatelů?

10.5.2005 16:19

Byly vyhlášeny nejlepší SF, fantasy a horor, nejlepší antologie, nejlepší překladová povídková sbírka, nejlepší neangloamerický překlad a Kniha roku - pochopitelně od zahraničních autorů - a oceněni nakladatelé, kteří je vydali.

Byl vyhlášen Počin roku, nejlepší časopis, nejlepší teoretický text, nejlepší překladatel, nejlepší domácí výtvarník, editor/redaktor, nakladatelství...

Výtvarníci, překladatelé, neangloameričtí překladatelé, editorové, počinové a hlavně nakladatelé... Nic proti nim, dělají knížky, časopisy, jsou sočástí fandomu. Ale co zůstalo pro česko/slovenské spisovatele po tom, co byly usnesením loňské valné hromady Akademie "zrušeny povídky"?

Pouze nejlepší původní česká nebo slovenská kniha. Blahopřeju J.W. Procházkovi, jehož Totální ztráta rozměru zvítězila nad Dobrodruhem Leonarda Medka, Útesy křiku Jaroslava Mosteckého a dvojicí knih Miroslava Žambocha Líheň 1 (Smrt zrozená v Praze) a Na křídlech tornáda.

Tentokrát získali i druhou cenu, totiž cenu za dlouholetou práci pro SF, kterou uchvátil pan spisovatel etc. Jaroslav Velinský. Silně mu ji přeju. Kapitán Kid je nepřehlédnutelným zjevem a řekl bych i Otcem Dinosaurem, obecně však tato cena není určena autorům.

Česko/slovenským spisovatelům je určena toliko 1 kategorie ze 16! To odpovídá důležitosti, která je dávána při "výrobě knih" samotným prvovýrobcům. Takové drsné připomenutí zanedbatelnosti našeho autora na knižním veletrhu je skutečně deprimující.

Jeden akademik mi to vysvětloval - roztříštěné uveřejnění povídek, které málokdo zná, a pak získávají jen pár hlasů. Jemináku, tak akademici vytvořte přehled, kde možno tyto povídky najít, případně něco vymyslete. Podle mne je povídka pro spisovatele stejně důležitá, jako kresba pro malíře. Tam se naučí psát, tam získá odezvu na svoji práci. No jo, soutěže, já vím, ale pokud se má jednat o AKADEMII, neměli byste diskreditovat povídky - a tím i spisovatele!

Možná by ani neškodilo, zanominovat mezi "nejlepší SF, fantasy a horor" i nějakou "českou původní knihu" - ovšem, pokud si to zaslouží. Myslím, že některé by si to už zasloužily.

PS: Asi se taky stanu akademikem. Ale nominovat mohu těžko - nemám načteno. Neboť musím furt něco psát...Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více... 

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...