Neděle 22. června 2025, svátek má Pavla
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 99 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

ARCHIV: Jazyk naší fantastiky (13)

Ludmila Freiová
  0:05

TOPlistJazyk naší fantastiky (13. část)

Ještě k jazykové rovině. Netvoří ji jen výběr slov, ale také výběr slovních tvarů; a ovšem celých vět.

Pro sloh jsou nejdůležitější tvary slovesné. Vyprávění je neseno dějovými slovesy v činném rodu. (Samozřejmě je třeba udržet jeden vyprávěcí čas a nestřídat slovesné časy bez důvodu. V některých našich textech je to nápadná vada.)

V popisu převažuje vyjadřování jmenné, tj. slovesa v trpném rodu, podstatná a přídavná jména. (I tzv. úřední jazyk dává přednost trpnému rodu, tam je to však na úkor čtivosti a často i srozumitelnosti /např. místo „posoudili jsme“ čteme „bylo posouzeno"/. Úřední jazyk je statický a toporný, a to už od minulého století. Úplně zbytečně.)

Některé scifistické texty tíhnou ke jmennému vyjadřování, dokonce občas čtu přídavné jméno slovesné místo činného rodu: Uprchl do nedalekého lesa a tam seděl třesoucí se se..., chvějící se hrůzou. (Spr.: ...seděl a třásl se... a chvěl se hrůzou. V takových případech lze užít i přechodníku, ale sem se nehodí: „třesa se“ špatně zní a „chvěje se“ nevyhovuje proto, že má tvar shodný s 3. osobou přít. času.) - Rozjel se dolů s pahorku, sedící zpříma a ovládající modrorožce s nedbalostí rozeného jezdce. (Spr.: ...sedě zpříma a ovládaje modrorožce...; nebo: ...seděl... a ovládal...).

Závažnější chyby jsou často ve výběru vět v souvětí. Jde o tzv. nepravé věty vedlejší (zamlžují smysl sdělení), kladené místo vět hlavních nebo místo jiných vět vedlejších. Typický příklad (odjinud): Odjela do Rigy, aby tam v roce 1910 zemřela. (Spr. buď: ... kde v roce...; nebo lépe: ... a v roce 1910 tam zamřela.) Z našich textů: Od komety odvrátil zrak, aby jím přejížděl (spr.: ... a přejížděl jím; méně vhodně větou přívlastkovou: ... kterým přejížděl) po hvězdnaté obloze. - Ze tmy vyskakují sloupky s odrazkami..., aby náhle zmizely do noci. (Spr.: ...a pak náhle mizí; sem se přívlastková věta nehodí.) - Sloup stoupal vzhůru, aby zmizel v mlhavé vznošenosti mraků. (Spr.: ... až zmizel. Tohle je krásný příklad chyby. Z věty jasně vyplývá, že účelem sloupu je zmizet v mracích, což jistě nebyl autorův záměr.) - Sam se nevzdává a svou loď přece jen postaví, aby ji pak nakonec ztratil úplně. (Spr. větou hlavní: ... ale nakonec ji ztratí) - Mávl na panenku, která (spr. aby) mu vyskočila na ruku.

Výjimečně se vyskytne anakolut (= vyšinutí z větné stavby). Typický příklad: Kdo ztratil boty, jsou u školníka. (Spr.: ... má je u...). Z textu SF: Ged po sovách střílel a srážel je k zemi - ty když se dotkly nádvoří, ihned zmizely. (Spr.: ... když se dotkly... Tady stačí vynechat zavádějící zájmeno.)

O správnou stavbu a správný význam vět jde ve všech druzích slohu. Ve vyprávění jde nadto - mnohem víc než v jiných textech - i o délku vět. Jednotvárnost uspává, proto je třeba střídat nepravidelně věty krátké a dlouhé, souvětí souřadná a podřadná. Jedna krátká (třeba i holá) věta mezi několikavětnými souvětími stačí znovu vyburcovat čtenářovu ochabující pozornost. Rovněž krátký odstavec mezi odstavci dlouhými.

Důležitý stylistický prvek je také rytmus. Jiný než rytmus poezie; nenápadný, proměnlivý, ale působivý. Lze jím zklidnit nebo rozvířit základní hladinu textu, posílit i doplnit jeho náladu, nebo - nevhodným rytmem - náladu oslabit, případně i zrušit; lze jím vyvolat dojem rychlosti i pomalého toku děje. (Poslední věta je zároveň ukázkou působení rytmu, který podtrhuje smysl sdělení.)

Je však třeba dávat pozor, aby v próze nevznikly náhodné, zcela pravidelné rytmické celky, někdy dokonce s mimoděčnými rýmy. Takové celky na sebe strhnou nepatřičnou pozornost a čtenář je automaticky vnímá jako velké zdůraznění textu, někdy i jako nevhodný žert. Z našich próz: „Milovala jsi ho?“ - „Co chceš, abych řekla? Vytáhl mě z pekla.“ - Jeho hlavu pokrývaly drsné bílé šediny, jeho oči byly vychytralé štěrbiny. (Oba příklady je možné opravit jiným slovosledem a využitím synonym.) Existuje i rýmovaná próza, ale to je zcela zvláštní případ, řídce se ho využívá a - podle méno názoru - ke sci-fi se nehodí.

Zato se ke sci-fi hodí (myslím) využití lidové stavby vět v přímé řeči. Je to odlehčení, zvlášť tam, kde si autor libuje v příliš složitých souvětích. Lidový jazyk dává přednost větám jednoduchým a souvětí souřadnému. Např. spisovně: Prosila mě, abych mu to neříkal. Lidově: Prosila mě, ať mu to neříkám. Zlidovění jazyka větnou stavbou je působivé a daleko vhodnější než užívání lidového tvarosloví (kterej...) nebo lidových slov (nečum...). Záleží samozřejmě na autorově záměru, ale pak musí dodržet jazykovou rovinu v celém textu a nenechávat některé tvary (slova) trčet mimo a přitahovat nežádoucí pozornost. (Leda by to trčící slovo mělo nějaký speciální smysl.)

Přimlouvám se o to, aby naši autoři (překladatelé) neužívali módních slov (slovních spojení). Text s módními prvky velmi rychle zastará a po čase je někdy nesrozumitelný, někdy směšný. (Kdo například dnes řekne o nápadně ustrojeném chlapci, že je pásek, nebo dokonce štramák? A nedávno to byla běžná módní slova.)

O stylu by se dalo mluvit donekonečna. Vybírala jsem chyby z textů a tím jsem své poznámky omezila. Budou-li dotazy, odpovím. Jinak končíme, nebo skoro. Příště něco o tom, v čem spočívá individuální autorský styl.

A nakonec o nových Pravidlech českého pravopisu (nebo spíš proti nim).

Ludmila Freiová

(Na Sardenu publikováno 24. dubna 2002, převzato z IK 5/1994)

Předchozí díl.

Gita Zbavitelová
21. 6. 2025

Írán je vážně oslaben, ale ostřeluje Izrael dál.

Jan Kovanic
21. 6. 2025

Vysokoškolské tituly se v anglosaském světě moc nepoužívají.

Aston Ondřej Neff
21. 6. 2025

Vidina zeleného socialismu a síla průmyslu dobra je příliš velká.

Petr Homola
21. 6. 2025

Jejich samotné vlastnictví představuje destabilizační faktor.

Martin Tůma
21. 6. 2025

Naše Země by vytvořila černou díru ráže 9mm...

Jiří Plachý
22. 6. 2025

Velet britské letecké jednotce bylo poctou, které se během 2. světové války dostalo jen nemnohým...

Lidovky.cz, ČTK
22. 6. 2025

V ruské Kurské oblasti ovládá Ukrajina nadále přibližně 90 kilometrů čtverečních ruského území,...

Adam Hejduk
22. 6. 2025

Dolní Chabry a Zdiby se neúspěšně obrátily na Ústavní soud kvůli dostavbě severní části Pražského...

Lidovky.cz, ČTK
22. 6. 2025

Írán v neděli popravil muže, kterého odsoudil jako agenta izraelské zpravodajské služby Mossad. Jde...

Lidovky.cz, ČTK
22. 6. 2025

Americké bombardéry B-2 Spirit, které USA použily při svém nočním útoku na íránská jaderná...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz