18.1.2020 | Svátek má Vladislav


AKCE: Japonský den: Co je kaizen? Skutečné Japonsko

8.10.2009 1:05

Japonský den Japonsko samurajSobotní Japonský den se uskuteční 17. 10. 2009 na pražské ZŠ Bítovská. Klade si za cíl především propagaci Japonska a japonské kultury a přináší přednášky předních odborníků z Ústavu dálného východu, výstavu zbraní, exhibice bojových umění, čajové obřady, Malé divadlo kjogenu... přičemž spojovacím motivem je kaizen.

Kaizen prochází všemi programovými liniemi stejně, jako prochází všemi aspekty japonské kultury a mysli: znamená „dobrou změnu“, neustálou, postupnou snahu o sebezdokonalování – v práci, v osobním životě, v bojových uměních, ve způsobu nazírání na svět. Na rozdíl od západního přístupu ke změnám je mnohem více ceněna postupná, ale soustavná a vytrvalá práce než náhlé a velké skoky.

Ačkoliv se dnes Japonsku věnuje mnoho pozornosti v médiích, vychází stále více z japonštiny přeložených děl, stále zůstává svým způsobem vzdálenou, exotickou a neuchopitelnou zemí. Koluje o ni mnoho mýtů a polopravd, které se již vžily a jakkoliv jsou zajímavé, zakrývají bohužel pravou podobu Japonska.

Organizátoři přitom věří, že snaha o vzájemné poznání a pochopení může být pouze prospěšná a doufají, že Japonský den bude příležitostí ukázat Japonsko v komplexnější podobě a tento obraz nebude pokřivený obecnými předsudky.

japonský dřevorytTOPlistVálečnické spisy v manažerské praxi

První ze tří bloků Japonského dne chce ukázat, jak japonské firmy dokázaly zařadit princip kaizen do svých každodenních procesů a spojily ve své činnosti tradice spolu se snahou o stálé inovace; jak klasické válečnické spisy jako Umění války od mistra Suna, či Musashiho Kniha pěti kruhů jsou dodnes živé v manažerské praxi a také, v duchu myšlenek Masaakiho Imaie, proč v sobě japonský přístup k práci skrývá velký potenciál i pro západní firmy a že kultivace osobnosti prochází všemi úrovněmi bytí – princip kaizen tu je aplikován jak v pracovním poměru, tak v osobním životě.

Sekce věnovaná klasickým japonským bojovým uměním se bude snažit ukázat jak koryú, tedy staré japonské školy a válečnické principy, tak relativně nové, po restauraci Meiji vzniklá budó. Kaizen je poté záležitostí, která velkou měrou vychází právě z válečníkovy mysli, který se snaží zatínat svůj meč nejen do nepřítele, ale také osekává sebe sama, neustále se přitom snažíce o další a další postupování směrem k dokonalosti v nedokonalém světě.

V sekci bojové umění budou jak ukázky zkušených praktikantů a mistrů různých disciplín, tak přednášky odborníků a výstavy.

Japonsko - poštovní schránkaJaponská kultura

Třetí blok Japonského dne se pokusí komplexním a diferenciovaným způsobem přiblížit japonskou kulturu – jak starou, tak novou a spolu s tím ukázat na místa, kde se obě prolínají a jak Japonci přejímají nové, aby jej začlenili do starého.

 • přednášky předních odborníků z Ústavu dálného východu
 • ukázky čajového obřadu
 • workshop origami
 • workshop Go
 • ukázky tradičního divadla
 • manga výstava českých autorů
 • zastoupení Česko-japonské společnosti
 • japonština pro úplné začátečníky
 • výstava bonsají
 • ikebana
 • přednášky o zenovém buddhismu
 • a další

A na závěr to nejdůležitější - relaxace

Tento podblok, ve skutečnosti ovšem stejně důležitý jako tři předcházející, bude provázet celý den – zde budou návštevníci moci odpočinout a zrelaxovat v japonském duchu a zároveň tak hlouběji poznat aspekty tradiční i moderní japonské kultury v každodenním životě.

Info:

Kde?

 • ZŠ Bítovská, Bítovská 1246/1, Praha 4, se nachází velice blízko stanice metra C Budějovická (www.mapy.cz; maps.google.com)

Kdy?

 • 17. 10. (sobota). Japonský den začne v 9:00 a skončí v 19:00, přičemž v 10:00 je naplánováno oficiální zahájení.

Za kolik?

 • Od návštěvníků nevybíráme žádné vstupné. Pouze v případě, že by vás akce zaujala a přáli byste si přispět na příští ročník (a jeho zkvalitnění), je možné tak učinit formou dobrovolného vstupného.

Více na www.japonskyden.eu.

Imrik


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...