25.5.2020 | Svátek má Viola


Diskuse k článku

ZDRAVOTNICTVÍ: Proč mladí lékaři odcházejí do zahraničí?

Jde o bandu nevděčníků, kteří zde vystudovali za státní (dříve dělnické) peníze, nebo jde o pragmatický a pochopitelný krok mladého člověka, který chce slušně pracovat a žít?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 195, poslední: 23.2. 2019 12:07, přehled diskusí

R. Chodovsky 22.2.2019 13:40

Re: K zamyšlení

Zapomínáte na další, související, otázky.

Co myslíte, zvýší se možnosti, variabilita nabídek a různých smluvních vztahů? Nabídka obce, spolku, firmy: zaplatíme vzdělání a vybavení a průběžné dovzdělávání a doplňování potřebných přístrojů a vybavení za určitých podmínek....

A asi jim bude jedno, zda se do výběrového řízení přihlásí člověk z Prahy či Dilí...

Š. Šafránek 22.2.2019 14:45

Re: K zamyšlení

Dobrá připomínka. Tím se oklikou vracím k příspěvku, kde jsem psal o svých kamarádech lékařích v Anglii. Udržují své děti bilingvní - mimo jiné proto, že počítají s jejich studiem v Česku, protože v Anglii by se i při platu lékaře nedoplatili...

J. Kulheim 22.2.2019 17:30

Re: K zamyšlení

Vás snad porodila Matka Tereza.

"Lékaři se o své zdraví postarají sami, ale co ostatní?" O svoje zdraví se musí každý starat sám. Zdraví zatím nikde nedávají, neprodávají a nedá se ani nikde ukrást. Zatím lékasři jenom léčí nemocné a to je uplně něco jiného než být zdavý. Délka dožití se sice prodlužuje, ale délka dožití ve zdraví je od roku 1960 stejná. Osciluje kolen 62 roků u mužů i u žen. Zbytek je dožití v nemoci. Vyléčit se můžou, ale za co si koupí potraviny?

"zvýšit spoluúčast,kde smlouvu s pojišťovnou.." ČR má nejvyšší složenou daňovou kvótu v Evropě. Uživatel zdravotní péče platí "pojišťovně" zákonem určenou částku a pojišťovna by ho měla zastupovat.

"..z nástupního platu 25 tis Kč hrubého, nebo ze 3500 Euro?" Pokud někdo chzce odejít úracovat tam, kde se bude cítit lépe, tak může odejít studovat na střední školu, aby poznal lidi a naučil se pořádně jazyk. Nemusí zbytečně čekat až dodělá vysokou školu. Na jeho místo může jít nědo, kdo si toho bude vážit.

J. Jurax 22.2.2019 20:19

No, v USA má prý začínající dětský lékař 11 000 dolarů měsíčně. Viz https://stryczek.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=593514

D. Polanský 22.2.2019 11:22

Odchází i jiné profese,

s tím nemá smysl něco dělat. Většina z nich se nakonec vrátí. Nakonec budou na tom odborně i jazykově lépe. O to přece jde.

Dcera když skončila LF (2004), doktorů bylo ještě dost, nastoupila na 10 % úvazek, brala 1 200 Kč, postupně se jí úvazek zvyšoval, pak dělala Ph.D. takže se jí příjem o něco vylepšil, ale i coby Mudr. jsme ji cca 3 roky museli živit, pochopitelně v práci byla 8 a více hodin. Měla z toho trochu komplex, ale tvrdě na sobě pracovala a dnes je s platem někde jinde. Ale to platí pro všechny profese, nejdřív se musíš něco naučit, a pak natahuj ruku.

J. Kratochvíl 22.2.2019 11:07

Mělo by to platit nejen pro lékaře,

každé vzdělání něco stojí společnost a stát, proto by měli absolventi VŠ, kteří nemají povinnost platit školné, mít povinnost odpracovat určité období v zemi, která jim toto vzdělání poskytla a nebo toto školné zaplatit. Není to nic proti porušování lidských práv ani omezování svobody. Každý se přece může sám svobodně rozhodnout.

J. Lepka 22.2.2019 10:31

Bohužel, pane doktore,

k problému se nejhlasitěji vyjadřují ti, co něm ví prd a vořech a jediný jejich okruh zájmu je závist nad doktorskými platy. Nic o délce a náročnosti studia a nemalých nákladech, nic o celoživotním vzdělávání, o rozvráceném rodinném životě, o stresu a odpovědnosti. Zase jsou to jen pozůstatky komunistické pseudorovnostářské politiky, které ovšem u nás dlouhodobě podléhá nemalá část populace.

M. Mikulec 22.2.2019 10:56

Re: Bohužel, pane doktore,

Plác plác, lebko. Vy nevíte nic o trestní odpovědnosti strojvedoucích, řidičů autobusu, pilotů. A jejich celoživotnímu prezkusovani. Kdyby měl lékař stejnou trestní odpovědnost, která spočívá zejména v paragrafu všeobecného ohrožení, bylo by těch lékařů ještě daleko méně.

J. Lepka 22.2.2019 15:03

Re: Bohužel, pane doktore,

Nesmysly plácáte vy Mikulče- Mikulcová, až vám praskne slepák, jsem zvědav jak půjdete za pilotem.

R. Chodovsky 22.2.2019 15:13

Re: Bohužel, pane doktore,

To je argument... a až budete chtít letět na dovolenou, zajdete za doktorem...

P. Grigar 22.2.2019 15:13

Re: Bohužel, pane doktore,

.. nesmysly plácáte vy, pane Lepko. Stavíte na stejnou úroveň princip trestně právní zodpovědnosti za vykonanou práci, proti porovnání profesní způsobilosti k výkonu rozdílných činností. Od pilota se operace apendixu neočekává, stejně tak lékař nebude přistávat s airbusem. Snad jen v Hoólyvůdu..

M. Mikulec 22.2.2019 15:36

Re: Bohužel, pane doktore,

Takže jste se odkopal, ze víte kulový, lebko. Neunesete realitu.

J. Strakoš 22.2.2019 11:51

Re: Bohužel, pane doktore,

Ale kdež - stát si může chtít chránit své investice, to je vše. A nemusí se to omezit jen na lékaře, pochopitelně.

Navíc ty mantry, co se o lékařích tvrdí, stojí na hliněných nohách. Celoživotní vzdělávání - na rovinu, to by mohl říct de-facto každý. Instalatérem počínaje, IT expertem konče. Zodpovědnost - těch odsouzených případů za chybnou léčbu je minimum (v porovnání např. s řidiči). Stres je de-facto všude, v ordinaci (a čekárnách) opravdu nepozoruji více stresu než v Mc Donaldu - vážně, tam jim jde dodat burgr do nějakého času, jinak o zákazníky přijdou, u doktora se klidně objednejte a čekejte.

A rozvracený rodinný život díky povolání? Viděl jste někdy technika doma při dokončování projektu? To ani jeho rodina ne.

A mimochodem, ti lidé, které napadáte lékařům vzdělání platí z daní a pak je platí z pojištění - měli by tedy mít možnost se ptát, zda se finance investují správně.

M. Kosejk 22.2.2019 10:29

-------

Náš stát prostě nemá prachy na to, aby mohl dát lékařům stejné platy jako v západoevropských zemích - takže pokud adorujete globální trh, tak situace je neřešitelná. A zároveň platí, že stát jako majoritní financér školství má povinnost řešit, co financuje, za jakých podmínek to financuje - a jestli to, co financuje, má smysl pro občany tohoto státu.

A také dodejme, že kdyby studenti měli platit kompletní náklady na své studium, tak to by půjčky na vzdělání nedoplatili ani za 10 životů. :) Takže stát stejně bude muset participovat na placení školství - takže stejně by byl povinnen školství řešit a organizovat - když tam posílá veřejné prachy. Tak ať to stát zracionalizuje - a oseká kraviny a podpoří užitečné obory a školy.

A jestě musím říct, že co se týká úvah mladého člověka, který zvažuje studium medicíny, tak pro toho je horší, když mu řeknete, že si na studium musí půčit velké prachy (nebo hledat sponzory), než když se mu řekne - vystuduješ zadarmo, ale pak alespoň pár let odkroutíš pro české zdravotnictví. A není to žádný zásah do svobody - je to pouze nabídka, kterou nemusí nikdo přijímat. A pokud se to někomu nelíbí - a ještě před začátkem studia je rozhodnut, že hned zmizí do ciziny - tak jeho volba (a pro nás lépe, že nebude studovat za naše prachy, když z něj stejně nic mít nebudeme).

p.s. Vyždycky jsem si myslel, že se svobodou je spojena i odpovědnost vůči sobě i svým bližním. A za součást pravicových hodnot jsem považoval pocit opovědonsti za vlastní stát - a ne že si čkověk řekne: Využiju státem financované školství - a pak na své spoluobčany prdím a valím pryč - páč jde jen o mě a moji svobodu.

V. Braun 22.2.2019 10:32

Re: -------

No ještě že nemají restrikce na odchody lékařů, navrhované výše, třeba v takových zemích jako je Ukrajina nebo Bulharsko, to už by se náš systém péče zhroutil úplně.

M. Kosejk 22.2.2019 10:38

Re: -------

Takže je podle vás ideální, když naše kvalifikované lidi vysávávají západní země - a my zase vysáváme východní země - a ty budou vysávat ještě východnější země, nebo co?

A v těch nejchudších zemích si rovnou můžou obyvatelé hodit oprátku na krk a oběsit se, že? A hlavně, ať žije globální trh, viďte? :)

V. Braun 22.2.2019 10:44

Re: -------

Za ideální to rozhodně nepokládám, ani jsem to nikde netvrdil. Reulace typu po dobu deseti let od studia nesmíš vycestovat, ovšem považuji za větší zlo než je současný stav. Ostatně, jak zde již psal někdo jiný, proč by to pak mělo být zavedeno jen na lékaře, proč ne na inženýry nebo instalatéry, těch máme také nedostatek. Už vidím ty davy nových úředníků, kteří to administrují.

M. Kosejk 22.2.2019 10:49

Re: -------

Jenomže je to tak, že pokud stojíte za ideologií volného globálního trhu s prací, tak na tom vždy budou tratit chudší země - a vydělávat estabilishmenty bohatších zemí - a chudší země proto nedostanou nikdy šanci zbohatnout. Tak to prostě je.

Nehledě na to, že nám pracovníci z východu snižují hodnotu práce - a naši pracovníci dělají to samé v západních zěmí. A vydělávají na to jen estabilishmenty (tj. korporace a jimi uplacení politici).

V. Braun 22.2.2019 11:29

Re: -------

Tak nevydělávají na tom jen establishmenty, ale i ti pracovníci co odcházejí za lepším, a často i země, odkud odcházejí. Pokud se pak pracovníci se zkušenostmi ze zahraničí vrátí domů jen lépe. Nic není ideální, ale přílišná regulace škodí. To už by se mohly rovnou zavést umístěnky jako řešení "vnirřní migrace" kdy jdou lékaři, ale i další profese, raději do větších měst než do malých nebo na venkov.

Možná bych to ještě více zobeznil, že všeho moc škodí, jak regulace tak bezbřehé ruky trhu. Vždy je potřeba najít zlatou střední cestu.

R. Chodovsky 22.2.2019 13:16

Re: -------

Pane Braune neviditelná ruka trhu buď funguje, pak ji nechme pracovat. Nebo nefunguje a pak musíme trh regulovat.

Vše ostatní je obutá neobutá ... trochu svobodná a trochu ženatá ... trochu těhotná.... prostě vychytralá socialistická Horákyně.

M. Kosejk 22.2.2019 14:09

Re: -------

Jasně, jasně. Tak například nechte "neviditelnou ruku trhu" prodávat lidem zkažené maso z nemocného skotu či žrádlA plné nebezpečné chemie - a hlavně nic neregulujme.

A taky jsem bez kontroly vpustme všechny lidi z celého světa - svoboda pohybu je totiž tou nejpravicovější hodnotou, viďte?

R. Chodovsky 22.2.2019 14:18

Re: -------

Vy si kupujete zkažené maso? Já proti tomu nic nemám. Já si zkažené maso nekupuji.

Nechte na lidech, co si koupí. A nemyslete si, že jsou všichni pitomci, kteří se nechají pravidelně napálit.

Přesně v tomhle funguje ruka trhu naprosto neomylně. Podvodník se na trhu dlouho neudrží.

M. Kosejk 22.2.2019 14:25

Re: -------

a) Nevíte, co kupujete (jen si myslíte, že víte, co kupujete). :)

b) V tom případě, že máte tyhle názory, chtějte po státu, ať přetane úplbně s kontrolami potravin - a ať umožní vše prodávat, co chtějí (nakažené mrtvoly, jedy.. prostě úplně všechno). :)

R. Chodovsky 22.2.2019 14:30

Re: -------

Vy nevíte co kupujete, pak asi budete muset na sobě zapracovat.

Když koupíte u řezníka maso a bude Vám špatně. Půjdete k němu znovu?

Ostatní jsou jen socialistické, zavádějící řečičky.

R. Chodovsky 22.2.2019 14:35

Re: -------

A se svou zkušeností špatného nákupu se pochlubíte i všem známým. Budete je varovat, že.

R. Chodovsky 22.2.2019 14:38

Re: -------

Ostatně, kolik stovek let existuje tento státní dozor a kontrola potravin? Jak jsme to mohli přežít?

R. Langer 22.2.2019 16:57

Re: -------

Jo, jestli nevíte, co kupujete, tak to máte těžké. Musíte si holt o tom napřed neco zjistit.

A ano, ať stát klidně s kontrolami přestane, já je k ničemu nepotřebuji. Jestli vy nějakou kontrolu vyžadujete, zaplaťte si ji sám. :-P

R. Chodovsky 22.2.2019 14:27

Re: -------

A ano, svoboda pohybu zboží i lidí je pravicová hodnota. Jenže si ji nesmíte levicově vysvětlovat. Jakože někdo přijde a něco zadarmo dostane, protože na to má právo, proto přicházejí v současnosti davy lidí. Pokud někdo přijde a zařadí se do společnosti - nic proti tomu nemám.

M. Kosejk 22.2.2019 14:06

Re: -------

Že na tom vydělá pár jedinců, ale tratí celé společnosti - to je to, o co kráčí. A politik má hájit zájmy všech občanů státu jako celku.

A já osobně politicky spíš vycházím z pravicového názoru. Jenže nejsem tupým ideologem, který klade ideologii nad realitu. A tak jen píšu, kam reálně směřuje to, o čem tak pěkně mluvíte z pouze hlediska ideologie.

R. Chodovsky 22.2.2019 14:32

Re: -------

Vy vycházíte z reality? V jaké realitě hájí politik zájmy všech občanů? Vždyť to je naprosto nereálný požadavek.