3.6.2020 | Svátek má Tamara


Diskuse k článku

ZDRAVOTNICTVÍ: Proč mladí lékaři odcházejí do zahraničí?

Jde o bandu nevděčníků, kteří zde vystudovali za státní (dříve dělnické) peníze, nebo jde o pragmatický a pochopitelný krok mladého člověka, který chce slušně pracovat a žít?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 195, poslední: 23.2. 2019 12:07, přehled diskusí

P. Khail 22.2.2019 9:53

Re: Teď už je jen na nás

Plácáte nesmysly, zkuste si na prohlídku / návštěvu lékaře zavolat "rychlou". Ani po operaci vás z nemocnice vždycky neodvezou, nemluvě o tom, že pokud to opravdu budete potřebovat, počkáte si na odvoz i několik hodin. Dejte se dohromady.

Š. Hašek 22.2.2019 8:07

Netroufám si tento problém řešit ...

Pan Vodvářka nám naznačil, krom jiného, že v tom má prsty starý Klaus, jak taky jinak, že?

J. Anděl 22.2.2019 8:15

Re: Netroufám si tento problém řešit ...

"V tom má prsty?"

No, já mám pana Klause celkem rád, nicméně ano, pan Klaus byl ve vládě v době, kdy se věci několikráte řešily a vyjadřoval se k nim. Nikdo není dokonalý.

Nikdo - to znamená ani pan Klaus, ani lékaři. Kampaň s pohřebními vozy podle mě nebyla moc povedená a vysloveně sváděla ke komentářům, jako měl pan Klaus. Já se mu nedivím. Stávající kampaň nohama je ovšem podstatně úspěšnější.

Medicínské obory a praxe jsou svého druhu droga. Jen díky tomu tam spousta lidí stále pracuje i v šílených pracovních podmínkách. Ovšem nelze se divit, že ti, kteří si návyk teprve budují, si ho rozhodnou budovat v lepších podmínkách, pokud na ně dosáhnou.

J. Anděl 22.2.2019 8:19

Re: Netroufám si tento problém řešit ...

... ve vládě resp. na Hradě...

J. Kulheim 22.2.2019 8:43

Re: Netroufám si tento problém řešit ...

Kde zdravotníci pracují v šílených podmínkách?

J. Anděl 22.2.2019 9:19

Re: Netroufám si tento problém řešit ...

Všude, kde s obtížemi obsazují směny. Ale máte pravdu, někde v Somálsku budou podmínky šílenější, všechno je relativní. Relativní znamená ve vztahu k něčemu. Já vztahuji ke své zkušenosti v IT. Přičemž mám dílčí osobní (pradávnou, porevoluční) zkušenost i ze zdravotnictví a aktuální zprostředkovanou (sestra v nemocnici na chirurgii v rodině).

S. Lazárek 22.2.2019 9:34

Re: Netroufám si tento problém řešit ...

Přijít do práce sobotu ráno jít z ní domů v pondělí odpoledne je šílené pane Kulheime.

J. Kulheim 22.2.2019 8:27

Re: Netroufám si tento problém řešit ...

Co by v devadesátých letech poradil pan MUDr Vodvářka, pokud by byl předsedou vlády místo VK? Pan Ráth to vyřešil. Šel dělat něco jiného. Ptejme se na to co udělali zdravotníci pro řešení situace ve zdravotnictví?

Všichni ví, že to nemůže tak pokračovat, ale všem to vyhovuje. Ono je dobré se podívat i na to, jak je to uvniř systému např. když má lékař několik ůvazků, souběh praxe privátní a nemocniční, atd.

J. Kulheim 22.2.2019 7:57

Kdo chce reformu systému? Nikdo.

Autor úvodníku popisuje stav v jakém se zdravotní systém v ČR nachází. Bohužel,vůbec nenaznačuje žádná východiska ze současného stavu. Přitom to, že systém zdravotní péče má a do budoucna bude mít, velké problémy se neví od minulého týdne. Stávající systém organizace a finacování zdravotrní péče není reformovatelný. Je potřebné změnit systém.

Zdravotní systém nefunguje bez problémů nikde na světě. Zájmových skupin působí ve zdravotním systém několik. Systém je poplatný tomu, kdo systém tvoří. 1/Lékaři jsou jednou ze zájmových skupin, které ve zdravotnictví působí. Je pochopitelné, že hájí svoje zájmy. To je normání, ale musí předpokládat, že i ostatní si budou hájit svoje zájmy. 2/ Další skupinou je farnaceutická lobby, která má podobné zájmy jako zdravotníci. Potřebují co nejvíc peněz. 3/ Další skupinou jsou zdravotní “pojišťovny”, které peníze přerozdělují. 4/Velmi významnou skupinou jsou úředníci na ministersvu, kteří chtějí mít co nejvíc pravomocí a proto všemožně hájí všechno, co posiluje jejich pravomoci. 5/ Politici mají zájem, aby se co nejdéle udrželi v parlamentě a dobře ví, že se jedná o běh na dlouhou trať a výsledky budou vidět až za dlouhou dobu. 6/ Plátci zdravotní péče, kteří musí platit, nerozhodují o ničem a ani neví na co mají nárok.

Kdo chce reformu systému organizace a financování zdravotní péče? Nikdo. “Přihazování” peněz nevyřeší vůbec nic. Jediným ministrem zdravotnictví, který měl při nástupu naq ministerstvo nějakou představu co chce dělat, měl MUDr Julínek. Ostatní ministry vytahovali jak zajíce z klobouku. Musel odejít a ODS prohrála volby. Největší podíl na tom měl MUDr Rath, pan MUDr Kubek a ČSSD.

Nic se nezmění. Politici nebudou mít nájem strkat hlavu tam, kde je to nebezpečné. Budou dělat to, co jim dá víc peněz. Je to pochopitelné.

Š. Hašek 22.2.2019 8:08

Re: Kdo chce reformu systému? Nikdo.

Vidím to podobně.

M. Mikulec 22.2.2019 8:19

Re: Kdo chce reformu systému? Nikdo.

Dobre napsáno. Nikdo nechce změny a čím nepruhlednejsi systém, tím se ztratí víc peněz.Zda se, ze to všem aktérům vyhovuje.

P. Grigar 22.2.2019 9:29

Re: Kdo chce reformu systému? Nikdo.

.. jediná skupina, která by si přála změny systému, jsou ti, kteří ho financují svými povinnými odvody. A právě ti mají na jeho uspořádání minimální vliv.

A. Hrbek 22.2.2019 7:19

Neustále řešíme problémy,

které jsme si udělali sami.

J. Strakoš 22.2.2019 6:20

Plat lékaře

Můžeme zvýšit třeba na 4 násobek - absolvent by tak bral, dle článku, 120 000,- měsíčně. Ale kde tyto peníze vezmeme? Zvedneme zdravotní pojištění? Nebo zavedeme větší příplatky za ošetření?

J. Schwarz 22.2.2019 8:27

Re: Plat lékaře

Já bych naopak zrušil povinné zdravotní pojištění a rázem bychom potřebovali tak desetinu současného stavu lékařů.

P. Grigar 22.2.2019 9:48

Re: Plat lékaře

.. no jo, ale z čeho potom bude financováno lékařské ošetření těch, kteří 40 let platili do systému a dnes už nejsou výdělečně aktivní? A právě teď, většinou "díky" celoživotní práci, potřebují lékařskou péči? Kdo a jak dokáže radikálně přetnout solidární systém, trvající desítky let? Kdo a jak bude určovat kompenzaci ztrát, vzniklých jeho účastníkům?

Problematika nízkých platů není jenom u lékařů. I poslanci mají málo a proto si přidali.

J. Strakoš 22.2.2019 6:16

Vázání na práci v ČR

Proč po absolventech nevyžadovat práci po nějakou dobu v ČR? A samozřejmě nejenom lékařských, ale všech. Vždyť školství je financováno státem a stát má tedy právo považovat nějakou návratnost této investice. Toto pravidlo by mělo být jasné na začátku studia: Umožníme studovat v ČR za výhodných podmínek, ale pak tady něco odveď na daních. Pokud ne, buď ihned plať na studium nebo studuj někde v cizině, kde tuto podmínku nemají.

J. Pýcha 22.2.2019 8:17

Re: Vázání na práci v ČR

Dobrý muži, čím byste chtěl toto bolševické opatření zdůvodnit? Jaké studium za výhodných podmínek? Dcera studuje na lékařské fakultě sice zadarmo, ale když se to porovná s mými daněmi, tak jsem to studium krutě přeplatil a to nemluvím o nákladech se studiem spojených. Ne každý student má to štěstí, že mu studie zaplatí rodiče. Ti, kdo si musí vzít půjčky potom jdou zákonitě za lepšími podmínkami. A pokud se týče rady pana Klause, ať jdou dělat taxikáře, tak to jen cosi svědčí o lidské úrovni tohoto zamindrákovaného, arogantního hašašíry, ale smysluplná rada to tedy není - ani z hlediska lékařů, ani jejich pacientů.

J. Schwarz 22.2.2019 8:32

Re: Vázání na práci v ČR

Milý pane, kdyby vaše dcera nestudovala vůbec, pak byste to v daních "přeplácel" ještě víc. Nevím co je bolševického chtít, aby si každý vysokoškolské studium zaplatil. To je snad pravý opak bolševického přístupu.

J. Jurax 22.2.2019 9:50

Re: Vázání na práci v ČR

Studium platit, ale taky snížit patřičně procento daně.

P. Kmoníček 22.2.2019 8:39

Re: Vázání na práci v ČR

Pane Pýcho, nejen jak toto opatření zdůvodnit, ale jak ho hlavně zajistit !

P. Grigar 22.2.2019 9:55

Re: Vázání na práci v ČR

.. zkuste si zjistit náklady na srovnatelné studium v zahraničí, na to by nestačily ani vaše daně. Navíc část z nich je uložena například i v infrastruktuře státu, kterou celý život používáte.

J. Strakoš 22.2.2019 11:39

Re: Vázání na práci v ČR

No, žiji v přesvědčení, že z Vašich peněz se neplatí jen studium Vaší dcery, ale i jiné věci. Dále předpokldám, že profesoři na katedře neučí zdarma, ale za peníze, které jim dává stát, čili jiní daňoví poplatníci. A stát to dělá proto, aby tady v budoucnu byli lékaři (a jiné profese). No a pokud absolventi odcházejí mimo, pak je to zbytečná investice. Takže můžeme zavést plně placené školství, kde nám může být ukradeno, co se s absolventy stane. Nevidím v tom nic bolševického, ale je to stejné, jako když Vás firma vyšle na nějaké dražší školení s podmínkou setrvání po dobu x let- buď jí vrátíte investici nebo zaplatíte náklady.

R. Vacek 22.2.2019 6:16

Jedná se o jednu z výhod současného systému.

Co může být lepšího, než nechat chudší země, aby vychovaly odborníky, které si pak odeberou bohatší státy?

Děje se to i na úrovni státu, kde u nás lidé z pohraničí odcházejí do měst, do Prahy. Tam je možnost to nějak kompenzovat v rámci přerozdělování.

K. Pavlik 22.2.2019 0:38

Kapitalizmus

Hezke na kapitalizmu je to ze se tento problem na zaver vyresi sam, at uz se to statnim kancelarskym krysam libi nebo ne.

V Kanade se obcas vyjizdi za osetrenim do USA coz ovsem stoji hodne penez ale je to delano okamzite,, Cesi v Kanade s dvojim obcanstvim jezdi do Ceska kde to maji jako penziste zadarmo a vicemene na pockani (na rozdil od kanadskeho systemu).

Napriklad v Argentine pokud mate penize tak si muzete zaplatit opravdu perfektni peci a mate tez perfektni domaci lekare (kteri samozrejme nikam neutikaji). No kdo ty penize tam holt nema tak musi jit do statni nemocnice

R. Meišner 22.2.2019 0:33

velice pochybuji

že tolik lékařů odchází do Německa či Rakouska--a to z prostého důvodu, že valná většina z nich neumí německy tak, jak se požaduje. . to se týká spíše zdravotních sester, kde se na jazykové schopnosti nekladou tak přísné požadavky. všichni lékaři se spíše vezou v angličtině. (cca 90%) jinak platově jsou na tom u nás lékaři velice dobře, průměrná ordinace praktického lékaře cca 200.000 Kč měsíčně ( kapitační platby, řidičáky, zbrojní pasy, vstupní prohlídky, lékoví dealeři atd atd.---znám jich hodně a nikdo se rozhodně nechystá do ciziny). o příjmech 'bokem' se nebavme. že je to práce velice zodpovědná a svým způsobem i riziková je nasnadě,--ale rozhodně to nejsou žádní chudáci. tolik na vysvětlenou.

J. Jurax 22.2.2019 0:47

Budiž, jenže praktik musí mít atestaci. Pak teprve může uvažovat o kariéře praktického lékaře.

A z těch peněz si platí sestru, nájem ordinace a její vybavení.

Mimoto jsem slyšel - nejsa lékař netuším, zda je to pravda - že zavedená praxe se prodává; znalejší nechť mne opraví.

M. Mikulec 22.2.2019 1:01

Re:

Každy drobný podnikatel si hradí náklady, a nikdo se nepozastavuje nad tím, ze platí nájem a pracovní sílu,ale za svoje. Podnikatele s našim zdravim dělají totéž, jen se státní podporou 50Kc měsíčně za to, ze u nich leží zdravotní dokumentace. Násobeno počtem pacientů, cca 2000 zdravotních dokumentaci na 1 ordinaci.

K. Pavlik 22.2.2019 2:35

Re:

Proc vy jste nesel studovat na lekare? Mohl jste byt v baliku.

MIMOCHODEM NEJSEM LEKAR.

P. Dvořák 22.2.2019 4:03

Re:

To je od vás opravdu hloupá otázka.

Proč asi člověk při skončení povinné školní docházky nebo po odmaturování jde dělat to a to nebo studovat nějakou jinou výšku, než lékařskou fakultu?

Vy byste si nejspíš odpověděl: Protože nečte Neviditelného psa nebo si nesežene podrobné informace, jak to bude všude (ale opravdu všude) vypadat s uplatněním, až dostuduje.