21.5.2024 | Svátek má Monika


Diskuse k článku

RADAR: Pochmurné vyhlídky

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Ladislav 13.3.2007 4:36

Re: Proč souhlasit?

Rusko se neridi zadnou ideologii planujici ovladnout svet, na rozdil od SSSR.

V prvni svetove valce byly Centralni mocnosti na dne uz pred vstupem USA do valky, v druhe svetove valce bylo Nemecko porazeno hlavne, hruza pomyslet, Sovetskym Svazem. USA utekly z Vietnamu a utecou z Iraku a dokonce i z Afghanistanu.

Evropa by se mela zmatorit a konecne spolehnout jen sama na sebe.

Ladislav 13.3.2007 4:30

prorokovani

Namisto prorokovani co bude za padesat let mohl autor vzpomenout to co se prihodi mnohem drive - celosvetova energeticka krize. A v te se budou zakladny hodit jako poradny klacek na Rusko, komu ropu prodavat a na koho uz holt nezbyde.

Pro USA je naprosto prirozene chtit si zajistit surovinouvou hegemonii, ovsem CR z toho nebude mit nic, lautr nic. Zadnou ropu, jen trvaly strach z toho ze kdyz se velmoci trochu poskorpi vezme nase zeme za sve. Pekne dekuju za takovou "bezpecnost".

Kdyby zdejsi politici nebyli podplaceni gauneri snazili by se hajit zajmy CR - nenasirat soucastneho dodavatele surovin, snazit se omezit zavislost na nem a prosazovat EU jako vojenskou mocnost, nezavislou na Americe. Ale ono je snazsi prodat zemi za 30 stribrnych.

Lea 13.3.2007 3:30

Re: Re: Americká základna v Čechách

máte pravdu, dvakrát vstoupily US do války a zasloužily se o mír. Je ale také pravdou,že po první světové šly do Německa obrovské finance / i americké / ,které posloužily k novému vyzbrojení našeho souseda.A kdo půjčil nám, "ostrůvku" demokracie? Nikdo.Beneš vyjednal počátkem dvacátých let něco málo a to ještě za hanebných podmínek.

David 13.3.2007 3:14

Re: Americká základna v Čechách

Ten vojensko-průmyslový komplex musí být zoufalí břídilové. Oni získal vliv již v 50-tých letech, ale za pár let jsme se z Rudého práva dozvěděli, že právě (t.j. znovu) získal. Teď nám to tu vysvětluje ten rudý pasáček. Prostě ti hoši chudáci znovu a znovu musí získávat vliv.

Je zajímavé, že ty ošklivé USA (a jejich vojenskoi-průmyslkový komplex) i v době, kdy měli nad svými nepřáteli výrazně navrch, na ně nezaútočili (např. než měli Rusové schopnost dopravit jadernou pumu nad USA, rozpad sov. impérie by při stále ještě vládě komunistů atd.)

A nezajímavější je přesvědčení naše salóního komunisty z Vermontu, že Evropské národy chtějí spolupracovat s Ruskem.  Asi proto je součástí diskuze o energetické bezpečnosti argument většiny (žel ne všech), že nesmí být výrazná závislost na Rusku. Nemluvě o tom, že evropské národy (v rozporu s názory Chiraca či pasáček koz), jsou i Poláci, Estonci, Litevci, Lotyšši a další, kteří mají na Rusy asi trošku příkrejší názor.

Finálně - proč by měli Evropané umírat za Americké zájmy (ne, že by se to nějak výrazně dělo)?? Ze dvou důvodů: 1) Američanů za Evropské zájmy v minulém století i nyní umíralo dost. 2) V oblasti mezinárodní bezpečnosti jsou zájmy USA a Evropy skoro totožné, asymetrie je v tom, že zejména bez USA není schopna Evropa dlohodobě ubránit svůj vnitřnbí klid a vnější bezpečnost (žel).  Pochybovači se můžou podívat na historii všech 3 největších válek v 20-tém století či neschopnost EU nedopusit a posléze zastavit vraždění v bývalé Jugoslávii (nezužovat prosím jen na Kosovo !!!)

mimozemstan 13.3.2007 3:05

Re: Re: Re: Jako vždy je to jinak, než autor píše

No a par dni pred tim poklesem dosahli kursy DJI zase rekordnich vysek.  Jeky zaver jste vyvodil v ty dny kdy padly stare rekordy (a ze tech dnu bylo v 07 pozehnane).

Jo a az pujde ta ami ekonomika do kytek, kam budou Cinani vyvazet? A to pocitate s takovym upadkem ktery by ovlivnil pouze USA, doufam, ze si to nepredtavujete jako v roce 1929?

Skála 13.3.2007 2:57

Re: Na tématu pro nebo proti radaru si klaďte více otázek , na příklad :

 Ale Milane! Vám vůbec nejde o radar, že? Vám jde především o vaši maličkou pomstu za 89r., že?

Milan 13.3.2007 2:34

Na tématu pro nebo proti radaru si klaďte více otázek , na příklad :

Kdo mimo jiných podepsal Jaltskou dohodu velmocí o poválečném rozdělění sfér vlivu v celém světě a předvším v Evropě ??? I  USA .  Jak nám pomohly USA , když se komouši v Československu drali k moci pučem a potom zavraždili gorily z Moskvy Jana MAsaryka ? Ničím. Zablokovaly USA podpis Mnichoského diktátu před válkou ? Podpořily nějak Československo ? Vůbec ničím , bylo jim to jedno . Jak hlasitě USA protestovaly při okupaci Československa v roce 1968 a co fakticky podnikly proti SSSR ?  Ticho po pěšině a nic . Jak nám pomohly USA prokouknout sametový podraz v roce 89 ? Poslali sem starého Bushe do skleněné kukaně na Václaváku . Při transformaci ekonomiky vyslali Viktorka Koženého a další harvardské managery , za babku vykoupili  vytypované fabriky ( Rakona atd ) , speciální manageři zlikvidovali nebezpečnou konkurenci českých zbrojovek a Tatry Kopřivnice , dtto  v Aero Vodochody a do průseru uvedli dostavbu Temelína Westinghousem , který brzy zkrachoval ( pro jisotu ) , co kdyby JETE vybouchlo a někdo chtěl reparace ??? Kdo má největší podíly v obchodních řetězcích prostřednictvím nastrčených evropských majitelů ??? Co nám nabízely USA  za stíhačky ??? Staré ojetiny za nekřesťanské ceny . Jsou  nám tak úzce nakloněni , že možná za rok a půl , až z nás udělají další odlehčovací strategický cíl pro ruské rakety , se snad začnou bavit o zrušení víz pro naše občany , když oni k nám jezdí bez víz již skoro 18 let . No hergot , to jsou přátelé a spojenci jako když vyšije . A to samozřejmě spousta svinstva zůstává hluboce skryta v diplomatických kufřících třeba pana Kavana a jemu podobných emisarů včetně těch dnešních . Bývalé ruské přátelství i současné přátelství emerické je úplně stejně studené , vypočítavé a zištné , jako vždy , když mravenec leze slonovi do chobotu , aby ho tam podrbal a slon si chobot vrazí do zadku a mravenec drbe do samého udrbání . Nekonečný veget , řekl bych , pro slona . Ale co mravenec ???

68 13.3.2007 2:29

Re: Jako vždy je to jinak, než autor píše

No, Rusko sice takovou potřebu, někoho ohrožovat, opravdu nemá, jenže takovou potřebu také nikdy nemělo. A přesto...  Může to mít třeba v krvi, co já vím. A co vy víte, no ne? -  A hej, Kodl, s tím Volstrítem, dolarem a vůbec financema těch US se nějak netrapte. Jenže vy se vlastně netrápíte, že ne? Tak na to prostě zapomente, at nejste zbytečně zklamanej. (Šak rubl už taky kdysi býval asi za dva US baky, mám dojem, a pak se ale najednou dost zhoršil.)

Kodl 13.3.2007 2:11

Re: Re: Jako vždy je to jinak, než autor píše

Proč myslíte?Že Rusové bohatnou snad vidíte i v Česku, ne?A  doufáte, že ten hrozivý stav předlužené US ekonomiky napraví nějaký Santa?Ani náhodou, před pár dny jste si určitě všimnul, jak  z ničeho nic kursy na WS šupaly hezky dolů.Máte nějaké vysvětlení?Já aspoň toto, a protože se nic ve světě financí neděje ani náhodou, tak věřím v opakování, tak už to chodívá.

Vasekpasek 13.3.2007 1:53

Re: Jako vždy je to jinak, než autor píše

Až na tu "socialistickou mizérii" mi to stylem připomíná (Rudé) Právo...:-/

M. Gebauer 13.3.2007 1:39

Proč souhlasit?

Opravdu se domníváte, že se globální politika Ruska nějak podstatně liší od politiky bývalého SSSR?

Opravdu se domníváte, že naši komunisté jsou demokraté?

Ač tedy nejsem vůbec odborník na vojenské otázky, ani nemohu posoudit otázky technické, které se instalace amerického radaru týkají, jsem pro jeho umístění v naší republice "všemi deseti", byť by měl být umístěn přímo "za humny" našeho domku. Zkušenosti se shora jmenovanými subjekty má, domnívám se, za ona dlouhá léta, po něž tvořily  "mírovou politiku" této země většina lidí takovou, že jen naprostý ignorant a omezenec jim může věřit. Navíc se nějak zapomíná na skutečnost, že jsou to USA, které rozhodující měrou přispěly k vítězství Dohody a později spojenců v obou světových válkách. Ač má každý stát právo na vlastní nezávislou politiku, nad zapomnětlivoistí této skutečnosti zejména Francouzi, cítím žaludeční nevolnost.

Kodl 13.3.2007 1:36

Jako vždy je to jinak, než autor píše

Rusko nemá potřebu nikoho ohrožovat, protože je státem s tržní ekonomikou, bez nesmyslných regulací a bez omezování  bruselskými byrokraty.Surovinové zdroje, především ropa a zemní plyn jsou zaručeným argumentem pro jeho zbohatnutí na úroveň, o které se celé generaci dnešních  Rusů pamatujících socialistickou mizérii ani nesnilo.Putin jim dal vizi bohatého státu a při současných a především budoucích cenách surovin je jasné, že cesta, kterou se Rusko ubírá, je cesta do finančního ráje.USA jsou úplně jinde, dolar ztrácí vliv, Wall Street reaguje na to, jak dopadnou obchody v Šanghaji(kdo by si to před deseti lety za asijské krize pomyslel), zemi hrozí chaos z náhlého propadu cen dluhopisů a riskantních finančních derivátů, které jsou zajištěny fiktivními a silně nejistými budoucími výnosy.Jinými slovy, USA zažijí v příštích několika letech těžké finanční rány, jak je vyřeší, to je ve hvězdách.Takže Mlejnku, radarem se netrapte,  budete mít úplně jiné starosti.;-(

Vasekpasek 13.3.2007 1:24

Heh

No, ti níže pode mnou sice autora chválí, ale zapomněli, že jeho hlavní závěr je, že radar bychom odmítnout neměli. Opakovat se nehodlám, jen dodám, že řeči o imperiální politice USA jsou přinejmenším trapné, zvlášť po zkušenostech s Rusy...

jv 13.3.2007 1:16

Re: Americká základna v Čechách

Divide et Impera. Jednoduse neni v narodnim zajmu USA mit vedle sebe silnou Evropu. A ty nasi blbci ve vlade jim na to skacou.. Jinak k tematu doporucuji precist si knizticku americkeho neokonzervativce Roberta Kagana Of Paradise and Power, zacinajici

"It is time to stop pretending that Europeans and Americans share a

common view of the world, or even that they occupy the same world"

Pasáček koz ve Vermontu 13.3.2007 0:55

Americká základna v Čechách

Proč vojenská základna v Čechách, musí být americká a nemůže být základnou NATO ? Důvod je prostý: Staří členové NATO (Francie, Německo a další) se obávají americké agresivní politiky a odmítají další americké vojenské základny. Těch jsou po celém světě už desítky. Mnoho států NATO odepřelo účast na agresi USA proti Iráku, ty, které byly přinuceny, ted´ z Iráku odcházejí. Odmítají také posílat další vojáky do Afganistánu. Spojeným státům se stalo to, čím bylo postiženo Německo ve 30 letech minulého století. Rozhodující vliv v USA získal vojensko průmyslový komplex a ten určuje vnitřní a zejména zahraniční politiku země. To se projevuje agresemi proti jiným zemím, stále se zvětšujícím vojenským rozpočtem, omezováním práv amerických občanů (Patriot Act), pohrdáním OSN a mezinárodním právem a dalšími negativními jevy.

Evropské národy chtějí žít v míru a spolupracovat s Ruskem. To je pro USA nepřijatelné. Proto Američané chtějí vybudovat nové základny proti Rusku v evropských zemích, kde jsou vlády protirusky zaměřeny a ochotně základny přivítají. I když většina občanů těchto zemí je proti.

Tím, že Česká republika dovolí americkou zakladnu, stane se spoluzodpovědnou za další americké agrese se všemi důsledky.

Proč by měli Evropané umírat za americké zájmy ?

S pozdravem  Trvalými válkami za trvalý mír.   P. K.

Martin 13.3.2007 0:10

dobre ze autor napsal

tu zalezitost s rozvojem systemu

protoze celou dobu jsem poslouchaje argumenty priznivcu radaru slysel, jak system vyvijeji nejaci idioti, kteri ho tvori na veky vekuv proti raketam na urovni V2