20.1.2022 | Svátek má Ilona


Diskuse k článku

POLITIKA: Zeman by se měl vzdát funkce

Výsledek voleb znamená naprosto bezprecedentní výprask pro Miloše Zemana a pro Václava Klause - je to naprosté fiasko.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rybák 30.10.2013 18:37

Pokud by se prezident vzdal funkce teď,

když jeho protivníci neuspěli a bojují i o holou politickou existenci (především Sobotkova ČSSD) a jeho "hra" teprve doopravdy začíná, musel by naráz vypít víc slivovice než se letos vypálilo!

J. Vyhnalík 29.10.2013 0:27

Re: Nic proti textu, ale autor

Pěkný příklad! Hlavní viník odsouzen ke 12 rokům a už má odkrouceno více než devět. Manažeři firmy, kteří podle obžaloby měli být schopni včas odhalit neudržitelnost Smetkova projektu, si soudy užívali 14 let a poslední rozsudek byl podmínka!

Peníze Smetka vyházel za masivní reklamní kampaně a za megalomanské projekty typu nákupu rekreačního areálu. Zbytek rozdělil konkurzní správce. Jediný, kdo na dalším pokračování mohl vydělat byli advokáti. Jestli se někdo vysmívá poškozeným, jsou to soudy a ne VK, který tu šaškárnu zastavil.

Mimochodem abolice postihla cca 560 kauz z nichž se u více než 350 za 8 roků a déle neuskutečnilo jediné soudní stání. Za to také může VK? Problém je v tom, že soudy nefungují a ne v tom, kdo v rámci své pravomoci, ty nejkřiklavější případy zastavil.

J. Vyhnalík 29.10.2013 0:10

Re: "v době, kdy měla ODS jasnou většinu ve sněmovně, "

Jaký kariérní postup máte na mysli? Třeba když odmítl vydírání železničářů a Josef Lux za jeho zády odejel za nimi a slíbil jím jménem vlády ústupky?

L. Novák 28.10.2013 23:36

Re: Nic proti textu, ale autor

Myslím, že ne. Ale je to už dlouhá doba a bez času věnovaného systematickému hledání časové posloupnosti, co kdo řekl/napsal nemá smysl dál pokračovat. Výsledek je znám a třeba v kauze H-Systému už jsou dostatečně známy i důsledky...

L. Novák 28.10.2013 23:22

Re: "Ked ste si ho upiekli - tak ho i zecte"!

Vůbec ne. Z kandidujících byl K.S. jediný, kdo měl šanci proti Zemanovi uspět. Zeman zvítězil díky lžím, které on a jeho příznivci začali vypouštět do médií.

L. Novák 28.10.2013 23:18

Re: Naskýtá se otázka, co lidé chtějí a co nechtějí

Nejsem si jist, jestli jeho pokusy o centralizaci řízení na Hrad veřejnost ocení voličskou podporou. :-P

Zatím to vypadá, že spíš ne.

L. Novák 28.10.2013 23:15

Re: "v době, kdy měla ODS jasnou většinu ve sněmovně, "

No jasně, beru zpět, byla to koalice. Nicméně Klaus se nechoval nijak zásadově. Prostě to vždy zařídil tak, aby si udržel kariérní postup. No a to byl i začátek konce ODS.

J. Ráž 28.10.2013 22:29

Re: "Ked ste si ho upiekli - tak ho i zecte"!

Relativně přesné zhodnocení příčin Zemanova vítězství.

P. Vaňura 28.10.2013 22:22

Naskýtá se otázka, co lidé chtějí a co nechtějí

Zkorumované politiky zavedených stran evidentně nechtějí. Pokud Zeman dokáže zřídit polopresidentský systém, splní očekávání svých voličů.

M. Prokop 28.10.2013 22:20

"v době, kdy měla ODS jasnou většinu ve sněmovně, "

Kdy to bylo, pls?

J. Vyhnalík 28.10.2013 21:51

Re: Nic proti textu, ale autor

Ale houby. Prostě považovali za samozřejmost, že presidentská amnestie je presidentova. Vždyť od začátku říkali to samé.

L. Novák 28.10.2013 21:47

Re: Vy jste pil, pane Křivánku ?

Kritizujete formu. Ale obsah je jasný a přesný. Nebo snad ne?  ;-)

M. Prokop 28.10.2013 21:44

Re: jo, jo

Referendum nenajde pravdu stejně jako nereferendum.

Na některé věci ovšem užitečné je.

A SSO mne prostě sere ze všech nejméně.

L. Novák 28.10.2013 21:43

Re: Nic proti textu, ale autor

Jakl to možná detailně popsal, (resp. vyšlo to najevo až v době, kdy ministr Blažek na "výslechu" u D. Drtinové v ČT24 popřel, že by jeho ministerstvo mělo cokoliv společného s přípravou Klausovy amnestie) ale až po dlouhé době. Nestojí mi to za to se teď pouštět do vyhledávání, co kdo kdy prohlásil, protože pravdu, že si to nakonec napsal Klaus sám z dodaných "materiálů", aniž by se s někým radil o vhodnosti rozsahu, už známe. Než to ale bylo řečeno jasně a stručně, Klausovi lidé (Hrad) se v první fázi snažili odpovědnost jakoby převzít na sebe, aby v tom Klaus nezůstal sám. Teprve později přiznali barvu. :-)

L. Novák 28.10.2013 21:33

Re: "Ked ste si ho upiekli - tak ho i zecte"!

Nazrála doba vyvinout aktivitu a tlak na odstoupení Zemana z prezidentské funkce. Zla už nadělal dost, protesty proti němu jsou čím dál častější a je jen otázkou, kdy už bude jeho chování natolik hloupé a nevhodné pro funkci, kterou zastává, že "bouchnou saze" většímu množství občanů. Akademická obec už vyslala jasný signál, Vladimír Mišík to samé.... A to má Zeman za sebou ani ne rok ve funkci. Co bude dál?

L. Novák 28.10.2013 21:26

Re: jo, jo

Myslím si, že z výsledků voleb nelze usuzovat, jaký je zájem o pravicové hodnoty. To, co dlouhodobě (už od Klausovy éry po rozdělení republiky) předvádí tzv. pravice i to, co předváděl sám Klaus v době, kdy měla ODS jasnou většinu ve sněmovně, vedlo spíš k velké nedůvěře k zavedeným politickým stranám.  Jaká je důvěryhodnost Klause (i Zemana), ukázaly poslední volby.

Takže - považoval bych za mnohem rozumnější testovat důvěryhodnost českých "zavedených" partají i politiků u občanů, než z výsledků voleb odvozovat pravicovost či levicovost občanů. V minulosti jsem měl mnohokrát dojem, že si Klaus i ODS dělají z voličů orientovaných doprava jen legraci a dobrý byznys pro sebe. Pohár přetekl.

MOBILISACÉÉÉ! :-P

P. Vaňura 28.10.2013 20:33

Zelení patří dílem do blázince a dílem do j,

Zelení patří dílem do blázice a dílem do kriminálu.

P. Vaňura 28.10.2013 20:31

Zelení patří dílem do blázince a dílem do j,

M. Kosejk 28.10.2013 20:19

Re: jo, jo

Komunismus na jedné straně a ultraliberalismus na straně opačné jsou oboje utopie. A utopie jsou proto, že obě přeceňují jisté lidské vlastnosti - a jisté lidské vlastnosti naopak podceňují. A to je, co si myslím o straně SSO. A ta jejich víra v prospěšnost přímé demokracie mi do té jejich utopičnosti zapadá.

Navíc prostě nejsou politická strana, ale nějaký debatní spolek, co se blíží sektě. Pokud chtějí dělat politiku, tak musí používat politické nástroje - vyjednávání, kompromisy, spojenectví, propagace, show... A když to nechtějí dělat, tak nemají co dělat v politice.

M. Kosejk 28.10.2013 18:37

Re: "Ked ste si ho upiekli - tak ho i zecte"!

No, nezměnilo. Problém je v principu přímé volby, která:

a) Dává prezidentovi "silnější" mandát - od voličů.

b) Zeman je jedním z klasických modelových typů osobnosti, který tento typ voleb vyhrává.

J. Vyhnalík 28.10.2013 18:34

Re: jo, jo

Problém je v tom, že politici, kteří s přímou volbou nesouhlasili neměli šanci nic změnit. Prostě lid je hloupý a nechal se zblbnout populisty k přímé volbě. Teď lidé vidí tu paseku, ale stejně volí hlasatele přímé demokracie.

Jestli mi něco vadí na SSO, tak to je jejich podpora referenda coby všeléku. Jednak jde o to, že žijeme ve věku profesní specializace a pořádná politika je velmi náročná profese, jak si někdo může myslet, že referendem najde pravdu?

J. Vyhnalík 28.10.2013 18:29

Re: "Ked ste si ho upiekli - tak ho i zecte"!

No, změnilo by to Zemanovo vítězství a chování? Nezměnilo!

Já jsem uvažoval podobně, ale dospěl jsem k tomu, že hlas musím dát tomu, který nevyhraje, abych snížil "sílu" mandátu vítěze. Vítěze jsem uhodl, ale Zemanovo chování také nezměnil.

Klobouk dolů, před Vláďou Mišíkem!

M. Kosejk 28.10.2013 18:17

Re: "Ked ste si ho upiekli - tak ho i zecte"!

A co prostě nevolit ani jednoho z nich? Já přemlouval všechny lidi z mého okolí, ať mi pomůžou snížit volební účast. Kdyby Zeman vyhrál, ale třeba jen při 25% volební účasti, prezidentem by byl také, jistě. Ale výrazně by to ovlivnilo "sílu" jeho mandátu.

Poznámka: Asi tušíte, co myslím tím slovem "síla" - nechtělo se mi to vysvětlovat na x řádcích.

J. Vyhnalík 28.10.2013 18:15

Re: Nic proti textu, ale autor

Kdo okolo Klause mlžil. Klaus i Jakl se ke svému podílu jasně přihlásili. IMHO se jednalo o umělý problém, kdy si novináři vymysleli otázku, ale odmítli jasnou odpověď. Novináři záhy zjistili, že nedokáží najít mezi kauzami, kterých se amnestie dotkla žádnou, kde by nedocházelo k dlouhodobému selhávání policie a justice a tak jim nezbylo hrát hru na utajované autory.

Přitom Ladislav Jakl jasně vysvětlil jak to bylo. Dlouhodobě se na Hradě hromadila agenda stěžující si na špatně fungující justici a proto se stále častěji bavili o možnosti amnestie. Navíc se sešel konec Klausova mandátu s 20. výročím vzniku ČR a tak si postupně vyžádali podklady a názory ministerstva spravedlnosti a jak interních, tak externích právníků. Vzhledem k tomu, že jde o citlivou záležitost a zvěsti o amnestii už mnohokrát ve světě vyvolaly vězeňské vzpoury a vzhledem k tomu, že očekávání amnestie by mohlo vyvolat snahy o zneužití (obvinění se přiznají aby byli rychle odsouzeni ještě před vyhlášením amnestie), byly i konzultace obecné a nekonkrétní.

Nakonec o přesných parametrech amnestie, tedy na jaké tresty se amnestie vztahuje rozhodl president. Co je na tom nejasného?

Tu mlhu okolo systematicky rozviřovali novináři, kteří záhy pochopili, že se jim vyplatí předstírat, že jasné vysvětlení neslyšeli.

J. Vyhnalík 28.10.2013 17:57

Re: "Ked ste si ho upiekli - tak ho i zecte"!

Hlasoval jsem stejně, ale rozumím i argumentaci těch, co říkali, že volí Zemana, protože věří, že se dokáže rychleji zdiskreditovat, že Zemanův papalášský styl lidem otevře rychleji oči, zatímco závazky, do kterých by nás zatáhl Schwarzenberg, by nám škodily po desítky let.

Myslím si ovšem, že rozsah Zemanovy arogance vyrazil dech i těm, kdo od něho nic dobrého nečekali.

M. Kosejk 28.10.2013 17:52

jo, jo

Já teda nemám na ruce sliz od Zemanova volebního lístku, jako má autor článku. Já dokonce i varoval před důsledky přímé volby prezidenta. Varoval jsem i před tím, že nerealistické a podpásové nadávání na malou pravicovost ODS a TOP09 jen posílí levici a populisty. A tak tady teď máme Babiše s Okamurou na koni, rozkládající se ČSSD pod patronátem Zemana, oslabenou ODS a TOP09, navrácenou KDU-ČSL, která "půjde s každým", pokud jí to zajistí moc... atd. A Svobodní získali jen mizerných 2,5% - to fakt na oslavu není.

Ale doufal jsem, že výsledky těchto voleb, které dokazují téměř nulový zájem o pravicové hodnoty, umlčí ty žvanily, co řvou, že problémem ODS je malá pravicovost. Ale chyba, idealističtí utopisté jsou nepoučitelní. A Klaus je už fakt mimo, viz:

http://www.lidovky.cz/ideove-vyprazdnena-ods-prejimala-ideologii-havlismu-komentuje-klaus-porazku-1xk-/zpravy-domov.aspx?c=A131028_155204_ln_domov_sk

J. Mrázek 28.10.2013 17:48

Autor se vzdal rozumu,to stačí

Ani ČSSD není Zemanova ( o SPO nemluvě") natož ODS není Klausova. Oba zakládali JINÉ  a program levicový a pravicový plnící strany. .  Ne tenhle současný paskvil na obou stranách....ale to je pro autaro na jeho IQ příliš náročné k pochopení.......

L. Novák 28.10.2013 17:20

Re: Nic proti textu, ale autor

Mlžili lidé kolem Klause. Kdyby rovnou řekli, že přesné znění psal Klaus sám osobně po vyhodnocení vyžádaných zdrojů, tak by novináři nespekulovali. Ale oni tvrdili, že se na přípravě podíleli - bez bližších podrobností. Tím vznikla "mlha"...

L. Novák 28.10.2013 17:05

Re: Polemika.

Magor je obecnější pojem než zelený magor. Takže kombinaci "zelený magor" považuji za přesnější, podobně jako "rudý magor" nebo "hnědý magor".

L. Novák 28.10.2013 16:57

Re: "Ked ste si ho upiekli - tak ho i zecte"!

Taky jsem volil Schwarzenberga proti Zemanovi. jinou možnost jsem ani neměl, jinak bych o hlas přišel. Zeman je odstrašující případ už dlouhá léta, a teď je ještě navíc těžce nemocný a v letech...  Hlasování voličů nakonec ukázalo, kde je se svou politikou Klaus i Zeman.