18.5.2022 | Svátek má Nataša


Diskuse k článku

POLITIKA: Zdražení potravin

To snad ani nejde vymyslet. Ve středu v poslanecké sněmovně vládní strany spolu s SPD a komunisty protlačily hloupý a naivní populistický návrh zákona z dílny ministra zemědělství Tomana.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Písařík 26.1.2021 11:22

Mandarinky se dají pěstovat v květináči, máme 2 stromky a nesou dohromady tak kilo nepříliš sladkých plodů - pro mně, jsem diabetik a hlavně mají chemicky neošetřenou kůru, pro mou ženu - do pečení. Dozrávají kolem Vánoc a přezimují v chladném skleníku - tedy u nás v Brně. Jsou roubované rouby ze soukromé zahrady z Makarské, vlastní práce, ale od té doby se mi žádný stromek nepodařilo naroubovat.

L. Písařík 26.1.2021 11:11

Ještě jsem si vzpomněl na rok 1968 - bydleli jsme na vesnici a pracovali v Brně. 21. srpna jsme odjeli vlakem do Brna do práce, ale vlak byl zadržen v Chrlicích a po asi 1,5 h vrácen zpět na trať do Přerova. Když jsme dojeli domů a šli kolem sámošky, tak lidé na kárkách a kolečkách odváželi poslední pytle mouky. Ale když jsme prodavačkám v samce popovídali, co se děje, přece jen jsme z jakési železné zásoby nějaké potraviny koupit dostali. Ale hladomor to nebyl.

J. Kalina 26.1.2021 9:45

Já bych klidně snesl v regálech třeba i 4 stupně kvality třeba CocaColy nebo čokolády vedle sebe, když bych je poznal na první pohled dle obalu. Stačila by mi na etiketě 1 - 4 asi 2 cm vysoká.

Dotaz: jaká mouka je dražší. ta co se rozemele zrno jedním vrzem a nazve se natural nebo ta, kdy se nejprve omele povrch zrna a teprve pak se umele bílá? S čím je méně práce?

Co je v obchodě dražší: kilo zrní nebo kilo mouky? A je to zrní vůbec k mání mimo bio obchody?

L. Novák 26.1.2021 3:47

Nic "nenormálního" v tom nevidím, a pokud je složení řádně označeno na obalu, tak vůbec nemá smysl se tím zabývat. Buď mi to chutná a kupuji to, a nebo nechutná a nechávám ležet. Co mají pod stejnou značkou třeba v Mexiku, je mi šuma fuk. Někdo vytahuje "k řešení" naprosto nesmyslné spory, aby ty opravdu důležité věci zanikly ve vyvolaném informačním šumu a nikdo si jich nevšiml.

J. David 25.1.2021 23:21

Kurňa, jsem asi starej blbej pragmatik, který žere co mu chutná. Je mi jedno, odkud to pochází. Pravda, vlastní rajčata v sezoně z vlastní zahrádky, toť jiná chuť, než syntetika z hypermarketu. Malínský křen či echtovní český česnek z Moravy, to bych bral, místo "ersatzmittel" z Číny, jako s PC IBM, značky Lenovo. Čínské nudle z Penamu, software od PVT a Slušovic (slzu zamáčknu nad českou mutací Assembleru), nu, a avokádo si vypěstujeme z pecky celoročně v kořenáčích. Etc., etc.

Mrkev a karfiól si můžeme dát i do diennstreglamá (Hašek/Švejk), kdy pole válečné v ČR oplývá mrkví a karfiolem, ale co ságo a mouka z něho? 55% sága z českých palem, takový třeboňský kapr, v ságové placce, zajisté bude multikulti lahůdka i na Nové Guineji.

Asi blbnu, logika mi vázne, furt nějaká opatření proti logice. Zákaz vycházení, jak za Protektorátu, a papálši si udělají mejdan, kde asistuje policejní ředitel. Nuž, asi "pomáhal a chránil", aby jeho adláti neblbli, a beranidlem Bendovi nerozflákali hotelový potrál v Teplicích. (ne)Veselo je veselo, asi se na stáro stanu Vodníkem. Jdu zápasit s algoritmizací výtvarnice nikolivěk mutace viru, ale se špičkou hovězí svíčkové, zamrzle (jako vakcína) špikovat.

J. John 25.1.2021 23:17

Autor není schopen problém domyslet do konce, tak píše hlouposti.

Jak zachovat volný trh, když západní producenti jsou více dotováni z peněz EU (tedy i z našich daní) a ještě jim státy mohou poskytovat vyšší dotace?

Navíc řetězce ve vlastnictví zahraničních korporací cenovou politikou upřednostňují zboží ze zemí svého vlastníka tím, že si stanoví nižší marže na zahraniční zboží. Tím se české zboží stává drahé a takto zlikvidují českou konkurenci.

Nařízení části českého zboží tyto neférové podmínky zlepší, i když je nevyřeší.

V. Čermák 25.1.2021 23:17

To jste četla v Bobkovém listu...;-D

L. Netolická 25.1.2021 23:08

Kdesi jsem četla, že tento zákon je udělán proto, jakmile bude přijat, Toman vypíše tučné dotační tituly a velcí agrobaroni v čele s Babišem se napakují a i když bude zrušen kvůli EU,vracet už nic nebudou. 8-o

K. Salajka 25.1.2021 22:41

Normální není, když se výrobek v různé kvalitě označuje jako stejný - pod stejným názvem !!!

L. Novák 25.1.2021 22:34

Po nějaké době (pamatujete na aféru ČSSD s "kakaovým Bobem" a jejich kšefty s kakaem?) se zase kakao objevilo v Kauflandu ve stejně velkém balení, ale s jiným potiskem jako "kakao Sweet". Předtím ale na trh vstoupilo jakési české kakao za přemrštěnou cenu v balení pouze 100g. A to výborné Bensdorp Benco z českého trhu zcela vymizelo.

Takže já jsem vůči potravinové propagandě české vlády krajně obezřetný a sleduji, v jakých kšeftech jedou vládní úředníci. ;-)

L. Novák 25.1.2021 22:33

Je přece normální, že různé značkové potraviny mají své specifické úpravy pro geograficky nebo kulturou či nábožensky vzdálené oblasti. Unifikace jednoty produktu pro celý svět je nesmysl. A podvádět nízkou kvalitou v některých teritoriích, to by se značkovému výrobci mohlo sakramentsky vymstít. Nesmíte si myslet, že co bylo zvykem u českých výrobců po roce 1990 nebo i před ním, musí být nutně i praxí zahraničních společností. Může, vyloučit to nelze.

Příklad: Za komunistické totality se prodávalo v omezeném množství rychlorozpustné granulované kakao Bensdorp Benco. Zkopíroval je český výrobce jako Granko. Vcelku dobře. Jenomže v inflačním prostředí "liberalizace cen" začal švindlovat a zvyšovat podíl cukru, aby ušetřil náklady za kakao. Já díky tomu přestal Granko zcela kupovat, protože bylo na můj vkus přeslazené a měl jsem možnost zajistit si za dobrou cenu kakaový prášek z Polska (200 g balení v akcích Kauflandu, někdy i méně) a z toho jsem si namixoval nápoj podle vlastní chuti. Vyšlo to snad i levněji.

Potíž byla v tom, že "někomu nahoře" tohle kakao kazilo kšefty, tak si poslali kontrolu potravinářské inspekce kamsi do vietnamské provozovny, kde to kakao měli taky (samozřejmě nešli do Kauflandu, tam by s nimi asi zametli... :-)) . No a dali to kakao na analýzu a zjistili, že obsahuje stopy rozemletých kakaových bobů se slupkami (prý obsah řádově do 1%), tak zavedli vůči dovozsi nějaké sankce.

L. Novák 25.1.2021 22:09

Přepošlu to výš... ;-D

K. Salajka 25.1.2021 22:08

To jako myslíte, že dotace za neobdělávanou půdu firem pod Agrofertem, měl dostávat M.Lechvy ?

Š. Hašek 25.1.2021 21:55

...... asi nepatřilo přímo Vám.

K. Salajka 25.1.2021 21:54

Podstata podvodu je v tom, že zboží označené jako stejný produkt má v prodejnách stejného řetězce jiné složení. Vyprávění o jiné chuti mlsných českých jazýčků jsou kecy na koledu.

Lobisté přiměli EK aby se usnesla, že to podvod není. To je jako kdyby se vyhlásilo, že čtverec je kulatý.

Š. Hašek 25.1.2021 21:53

Na trhu je všechno o několikerých kvalitách. Bylo, je, bude, dokud nebude přídělový komunismus,

Vy chcete vnucovat všem švýcarské hodinky? A kožené boty? Vy budete rozhodovat? Vy jim to budete platit?

Tohle chtěli komouši, všechno všem a za jednu cenu.

L. Novák 25.1.2021 20:57

Na trhu jsou potraviny různé kvality. Proč zrovna dvojí ne? A proč by to měl být podvod? ;-)

L. Novák 25.1.2021 20:51

No nevím, jak vy, ale já vajíčka kupuji podle ceny. Když je plato (30 vajec M) kolem 50,- Kč nebo i míň (taky se to občas stává ;-) ), tak beru. A je mi fuk, odkud jsou nebo jestli jsou od slepic navoněných parfémem. :-) Jeden známý z venkova je nakupuje taky, aby ta svá, domácí, mohl prodávat za dvojnásobnou cenu "fajnšmekrům", když jsou ochotni zaplatit... :-P

Š. Hašek 25.1.2021 20:47

Až budu mít dotace na hektar jako Belgičan, tak nebudu řešit ceny na pultě. Klidně budu pěstovat do kompostu.

Parlament řešil umělé sumy v regálech, kdy Němec vždy vyhraje!!!!!

Magoři řeší banány a avokádo. Já řeším, proč je mrkev z Belgie vždy levnějš, než od Brandýsa! I v září!!!

J. Jurax 25.1.2021 20:04

Když pominul politiku, tak ty hladomory byly dány neschopnosti vypěstovat dost potravin pro svou populaci zpravidla rychle rostoucí a nemožností zaplatit si dovoz potravin s přiměřenou cenou.

Takže to zachraňují humanitní programy, jež platí rozvinuté státy a zachraňují tak za peníze vlastních daňových poplatníků své dotované farmáře od přebytků, jež by snížily cenu na jejich trhu; ta humanitní pomoc pak ničí zemědělce přijímajících států neschopné konkurovat potravinám skoro zadarmo.

Ovšem - zjednodušuju ...

J. Jurax 25.1.2021 19:44

Kilo vepřového aktuálně stojí v maloobchodě od 90 do 150 Kč řekněme, podle druhu; panenka cca 230 :-)

J. Jurax 25.1.2021 19:41

No, víte, výběrová šunka za 15 Kč deset deka - pokud není v akci - je skutečně vybraná - výběr z horších surovin ... :-)

J. Jurax 25.1.2021 19:33

Ano. To se musí vyplatit! Ve Španělsku i Belgii jsou díky obchodu bez hranic levnější vajíčka!

J. Jurax 25.1.2021 19:26

No, není to prosté.

Třeba "česká" buchta třeba i z mouky umleté z na českém poli vyrostlé pšenice má v sobě nečeské kvasnice (u nás se už vůbec nevyrábí), polská vajíčka, maďarské meruňky a cukr z Francie. A kvůli úspoře místo másla palmový tuk z Indonézie. A barviva a konzervanty čertvíodkud. I když ji peče ryze český Penam ... :-)

Ovšem třeba v Kauflandu vidím hromady rakouských a německých buchet, bábovek, piškotů, briošek a biskupských chlebíčků, na nichž je český nanejvýš text na obalech; a mraženého rozpékaného pečiva tuším z Polska nebo odkud ...

J. Jurax 25.1.2021 19:09

Tak, tak, dobrý muži, a což teprve mandarinky?

J. Jurax 25.1.2021 19:08

Ano.

Z takové výroby máme celkem jen tuzemské houno.

K. Salajka 25.1.2021 17:45

V návaznosti na ukončení členství GB by bylo namístě navrhnout, aby Brusel přijal směrnici , jak se vypočítá vypořádací podíl při zániku členství v EU.

K. Salajka 25.1.2021 17:38

Co takhle prosadit na program OSN plánované rodičovství ?

K. Salajka 25.1.2021 17:37

Když se falšuje v dodacích listech, pozná se to snadno , jak je vidět na českých vajíčkách z Polska. Co nepozná zákazník, pozná kontrolní orgán při přezkoumání povinných dokladů.

K. Salajka 25.1.2021 17:34

Jakou marži asi potřebuje obchodník z Německa, který nechce tratit a kupovat brambory v Čechách dráž než tři koruny ? Výdaje má jenom s tím, aby prosadil zákaz aby lidi nemohli prodávat ivlastní brambory u cesty za 5 Kč. Je třeba taky zaplatit tuzemské lhaní o tom, že chceme vyhláškou konkurovat banánovým republikám. Je třeba oddstrant zmínky že zákon zakazuje podvádění s dvojí kvalitou potravin.