Pondělí 17. srpna 2026, svátek má Petra

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

POLITIKA: Zdražení potravin

To snad ani nejde vymyslet. Ve středu v poslanecké sněmovně vládní strany spolu s SPD a komunisty protlačily hloupý a naivní populistický návrh zákona z dílny ministra zemědělství Tomana. Podstata normy spočívá v zákonem garantovaném odběru českých potravin a jejich prosazení na domácím trhu, tedy především v supermarketech. Legenda okolo této normy říká, že přece jako správní Češi chceme, aby se na trhu prosadily hlavně české výrobky a aby nám ti cizáci neobsadili regály v sámošce cizími potravinami. Takže v roce 2022 bude na krámě 55 % českého zboží a tento podíl má růst ve velkých obchodech až na 73 % českých výrobků v roce 2028.

Co je tom špatně? Protekcionismus bez ohledu na kvalitu a cenu je vždycky špatně. Tento zákon nám říká, že omezí možnost zákazníků vybrat si jogurty, mrkve a brambory. V obchodě si budeme muset koupit dražší a možná méně chutný výrobek než ten, který jsme kupovali dosud a na který jsme zvyklí. Jenom proto, že ten salám je třeba z Německa a sušenky z Dánska. Zákon je navíc v příkrém rozporu s komunitní legislativou, který výslovně něco takového přímo zakazuje. Buď máme v Evropě volný trh, nebo ho prostě nemáme. Volný trh musí se týkat jak vývozu škodovek z Mladé Boleslavi, tak i dovozu brambor z Polska.

Existuje jediné myslitelné kritérium, které může vyřadit konkrétní potravinu, konkrétní zboží z regálu supermarketu. A tím je potravinová, hygienická a zdravotní bezpečnost. Každá potravina musí splňovat základní parametry zdravé potraviny a jmenuje-li se něco máslo, musí to obsahovat 80 % mléčného tuku. Pokud jakékoliv zboží je vyráběno kvalitně, zdravotně nezávadně a potravinářsky bezpečně, neexistuje žádný důvod pro jeho vyřazení z trhu.

Ve středu 20. ledna poslanecká sněmovna schválila ve třetím čtení zákon, který ležel na stole již od léta 2019 a nikomu se do toho zjevně nechtělo. Nyní se blíží volby, a tak je třeba polechtat trochu nacionalismus a populismus a vyhlásit, že budeme chránit naše skvělé, české zemědělce, kteří vyrábí tak dobré výrobky.

Nyní by bylo možné rozvíjet úvahu na téma, kdo jsou ti slavní čeští zemědělci a jak kvalitní potraviny vyrábí třeba v Kosteleckých uzeninách, ale to je již dostatečně známo. Prakticky vidím jenom jeden dopad zákona. Bude omezena konkurence v obchodech a zákon zdraží ceny potravin v obchodech.

Všichni, kdo se nyní v duchu radují, jak jsme to těm cizákům natřeli nebo jak budeme podporovat české zemědělství, se musí dneska podívat do peněženky a hodit některé bankovky do kanálu. Vládní návrh zákona nám všem zdraží základní potraviny. Pane ministře Tomane, premiére Babiši, vládo, voliči vám za vyšší ceny z celého srdce děkují. A volby budou na podzim.

Martin Mařák
17. 8. 2026

Zákon najednou dovolí větší rozhazování peněz daňových poplatníků

Lubomír Stejskal
17. 8. 2026

V dějinách Blízkého východu nikdy žádný palestinský stát neexistoval.

Miloslav Grundmann
17. 8. 2026

Irský růst nelze vysvětlit jedinou daňovou sazbou.

Aston Ondřej Neff
17. 8. 2026

Stát měl podporovat děti, ber kde ber.

Josef Mlejnek
17. 8. 2026

Ne, česká politická opozice na tom opravdu není dobře. Agentura NMS zveřejnila další dva průzkumy,...

ČTK, Lidovky.cz
16. 8. 2026

Sára Bejlek uspěla i ve druhém českém souboji na tenisovém turnaji v Cincinnati. Nad Barborou...

min Miloslav Novák
16. 8. 2026

Slávističtí fotbalisté poprvé v novém ročníku ztratili body. Ve čtvrtém kole Chance Ligy remizovali...

ČTK, Lidovky.cz
16. 8. 2026

Při dvou požárech, které v neděli vypukly na řeckém ostrově Salamina nedaleko Atén, zahynuli dva...

ČTK, Lidovky.cz
16. 8. 2026

Plavkyně Barbora Seemanová zakončila mistrovství Evropy v Paříži, kde získala zlato na kraulařské...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz