Pondělí 9. září 2024, svátek má Daniela
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Richard III.

29. 2. 2008 22:21
Kosovo ne

Věřme, že Béma nemusíme brát vážně. Dělá vše, aby se politicky odepsal. Je populista socanského typu.

Vážně musíme brát pravděpodobné negativní důsledky neuváženého uznání Kosova.

0 0
možnosti

Wabi.

29. 2. 2008 20:35
Pro ty ,co se zajímjí o fakta a ne o místní tlachy :

http://www.rmv.cz" target="_blank" rel="nofollow">http://www.rmv.cz  Kniha :Stabilita Balkánu a EU.

0 0
možnosti

Jiri

29. 2. 2008 18:31
Proč stíhat nějaký vlak!

Kdyby se všichni měli ohlížet na to, ce dělá většina, kde by byla svoboda? Rozum mám svůj, mozek k přemýšlení taky. Takže na rozjetý vlaky nevěřím, samostatné Kosovo je hloupost protiprávní.  Nebezpečná záleležitost, kterou rozhodně nelze omlouvat tím, že většina (připadně) je pro. Bém ať si naskakuje do rozjetých vlaků, Populista chce jen to, co chce většina. Co by sdělil, pokud by se prezident vyjádřil proti? Už vidím ten veletoč. Prezident nic takového nevyjádří a Bém si bude zkoušet rozjeté vlaky. Kde je právo, kde je spravedlnost?

0 0
možnosti

brána

29. 2. 2008 21:02
Re: Proč stíhat nějaký vlak!

Zajímavé, že považujete za nemoudré to čeho si tolik vážíte - vymanění se z vazalského vztahu vůči mocnějšímu národu. Nebo jste u toho nebyl?

0 0
možnosti

Marat

29. 2. 2008 17:58
Jde o to,proč ti Albánci nechtěli být pod Srby.

Otázka zní,proč ti Albánci nechtěli být pod Srby? Proč Češi nechtěl být opod R-U? Proč Slováci nechtěli být pod Čechy atd.Račte pochopit,že ani ČSR před I.svět. válkou neexistovalo a také podle toho mezinárodního práva.Dokonce ani poldle toho mezinárodního práva dnešního.Tak se nestarejte tolik o Kosovo.Mají co chtělí a vám do toho vůbec nic není.Nemusí se vám tolíbit,ale můžete jen být jen ticho.

0 0
možnosti

JJ

29. 2. 2008 18:13
Re: Jde o to,proč ti Albánci nechtěli být pod Srby.

Jasne, ovsem 10-20% obyvatelstva srbu v tom state urcite dlouohdobe neprezije.

V teto situaci neni dobrych reseni. Bohuzel.

0 0
možnosti

Marat

29. 2. 2008 17:50
Vito,ty mě jsi nějaký expert na mezinárodní právo.

Nějak ovšem nemáš ponětí kdo to mezinárodní právo tvoří,kdy a jak. Já jsem přesvědčen,že jen občané na tom konkrétním uzémí bydlící můžou o sobě rozhodovat a né jakýs šovinisté bydlící kdes opdal.A co vám vlastně tak vadí na Kosovu,Vždyť vám vůbec nic do toho není,co si obyvatelé Kosova přejí.Opakují,je to blbost se trhat od větších státních celku,ale když chtějí žít ještě mizernějí,jejích věc.

Vito,co to je podle tvých představ to mezinárodní právo? To co vyhovuje tobě a tvým souvěrcum? Což nevíte,že se ve světě vždy měnili hranice,státy zanikaly a vznikaly a tak to bude vždy.Dokonce i mnohé státy zanikly.Vznikali a zaníkali i národy,tak co vás na nynější situaci tak pění? Vždyť několik desítek státu vzniklo i po tom vámi vyřvávaném mezinárodním právu.Zanikly i poválečné dohody vytvářené dle hlupáku na věčné časy.Tedy i to vámi vyřvávané poválečné uspořádahní podle toho mezinárodního práva,kterého se tak hloupě dovoláváte.

0 0
možnosti

A.

29. 2. 2008 20:13
Re: Vito,ty mě jsi nějaký expert na mezinárodní právo.

Drahý Marate. O přání obyvatel Kosova nejde a nikdy nešlo. Jde jen a pouze o prachy. Konkrétně o prachy amerického ropného koncernu Kellogg, Brown & Root company, dceřinou společností neblaze proslulé firmy Halliburton. Ten má totiž provozovat albánsko-makedonsko-bulharský ropovod AMBO, který spojí koridory mezi Černým mořem a pánví Kaspického moře, a ta obsahuje skoro 50 miliard barelů ropy. Tato společnost také, hned po "humanitárním bombardování" Bělehradu financovala založení vojenské základny Camp Bondsteel v Kosovu, toho času největší vojenské základny USA na světě. A koncern provoz základny financuje dosud, aby měl zajištěn ozbrojený dohled nad svou velice lukrativní investicí. Je zajímavé, že právě o těchhle skutečnostech se u nás úzkostlivě mlčí.

0 0
možnosti

xxx Kubeš

29. 2. 2008 16:48
Autor

klade otázku, proč Rumunsko se zdráhá uznat Kosovo. Myslím, že odpověď je jednoduchá: poněvadž má k Rusku příliš blízko. Všechny ty řeči, jestli státy rozdělovat či ne, jsou jenom řeči. Hlavní roli je otázka mocenských zájmů a ty především budou rozhodovat. Proto fandím Kosovanům, protože Rusů jsme si užili dost.

0 0
možnosti

Marat

29. 2. 2008 13:30
Nejsem a nikdy jsme nebyl pro trhání větších státu na menší.

Tedy,mě se vůbec nelíbí to trhání státu na čím dál menší státečky.Je to špatné,ale prostý lid se dá vždy vyhecovat různými "vasteneckými" agitátory za odtržení od většího státu.Jenže čím větší stát.,tím více může dát občanum.Kámen úrazu je v tom,že  politici nesmírně touží po moci ,větší slávě a je lépe být presidentem, ministerským předsedou či jen ministrem státu velikosti okresu,nežli být jen starostou či jen radním města.Lepší být první na vesnici nežli být druhý nebo třetí ve větším městě. Čím menší stát,tím musí mít víc politiku a tím větší daně musí občané platit na to stádo politiku, dobrých tak na vesnické starosty.Ani kosovští albánci si odtržením od většího státu nijak neprospělí.Ovšem mají právo na to odtržení,jak se v ČSR vždy hlasitě řválo,na právo sebeurčení.Vždyť i za R-U bylo lidem rozhodně lépe,jak za Masarykovi republiky.Vznikem ČSR se nic pro občany nezlepšilo,naopak muselí platit na pětkráte více ministru,na několikráte více poslancu a dalších politiku a byrokratu.Nechápu,jak někdo může jásat kromě politiku a psáču,slouhu politiku na život v menších a menších státech.Pro prosté občany to nikdy neznamená lepší existenci ač tomu hloupě věří.

0 0
možnosti

vita

29. 2. 2008 14:27
Re: Nejsem a nikdy jsme nebyl pro trhání větších státu na menší.

No jasně - hlavně, že se v ČSR žilo hůř než v Rakousku nebo Maďarsku...

ČSR byl ráj proti Rakousku, kde po krizi a inflaci přišla revoluce a další krize. A Maďarsko? Pfff... Kromě Nem nem soha! měli prd. Nějakou příčinu t asi mělo, že se v ČSR udržela demokracie bez pravých i levých excesů, na rozdíl od Rakouska a Maďarska, ne?

A zopakuju ještě jednou, pro ty pomalejší - v době vzniku ČSR (spontánního vzniku - nikdo nám ji nedal, ani Masaryk, ani Wilson) se mezinárodní právo teprve rodilo. Ničím nebyla garantována neměnnost hranic - kromě děl a kulometů maxim za nimi. Protože z rozloženého R-U měla jakous takous armádu jenom ČSR, prostě si ČSR prosadila, že bude uznána. Kdyby se KuK armáda nerozpadla, skončil by pokus o vznik ČSR rumbursky - a nikdo by ani nemekt.

Bohužel, mezinárodní uznání Kosova je zároveň popřením cca 100 let mezinárodního práva a vracíme se od politiky smluv a jednání k politice větších klacků.

0 0
možnosti

Pavel Urban

29. 2. 2008 13:05
Dnešním českým politikům ani nestojí za to přemýšlet o mezinárodních a globálních souvislostech

Ondřeji Šlechtovi ovšem taky ne. On o nich nemusí přemýšlet. On je zná.

Podle něj by se česká zahraniční politika měla řídit zásadou "Raději blbě než nejasně". Tvrzení, že není-li cesty zpět, nemá cenu vést dialog platí pouze tehdy, pokud existují pouze dvě jednoduchá řešení. Ale ono jde možná nejen o to, jestli bude Kosovo samostatné (to bude, ať už de iure nebo de facto), ale taky o to, jak ta samostatnost bude vypadat.

Být za každou cenu se silnějnějším je zbabělé. Být za každou cenu proti silnějšímu, jen proto, abych byl "zdravě tvrdohlavý" je hloupé.

Podle OŠ je pro české ministerstvo zahraničí typická "absence jakékoli vize, kritického zhodnocení a vůbec kritického uvažování o problému a v neposlední řadě snaha jevit se moudrým a rozumným." Ponechme stranou, že někdy je lepší jevit se nemoudrým, než předstírat moudrost, které bychom v praxi nemohli dostát. Jakou vizi nabízí Ondřej Šlechta ? Vizi, že kosovské Albánce je možné zpacifikovat podobně, jako Maďary v Rumunsku nebo třeba ve Vojvodině ? Vizi, že etnické a národnostní menšiny se odtrhují proto, že je někdo uzná ? Ano, je to nebezpečný precedent. Ale co s tím ? Není náhodou to, po čem OŠ volá pštrosí politika ? Nezáleží na tom, co se děje, jde jen o to, jestli to uznáme. Když to neuznáme, tak to neexistuje.  Tím "my" nemyslím Českou republiku, ale Západ jako celek. Tohle má být vize, jejíž prapor by Česká republika měla nést ?

Ať Ondřej Šlechta rozebere politiku Západu vůči Kosovu a Srbsku, ať poctivě rozebere možné scénáře a jejich důsledky. Pak můžeme tuto politiku vyhodnotit a případně žádat po české vládě, ať se od této politiky distancuje a odmítne se na ni podílet ve jménu ideje, která je aspoň trochu reálná. Nebo která alespoň nenadělá víc škody, než užitku.

0 0
možnosti

Sowfiw

29. 2. 2008 16:04
S Urbany se zase roztrhl pytel

Tenhle Pavel Urban pise skoro stejne jako Petr Urban alias Gay Peters jinak Vita Zvanovcu.

0 0
možnosti

Xury

29. 2. 2008 12:59
Karel IV

Když už jste vzpomněl významných českých osobností, možná stálo za to připomenout nějaký jejich mezinárodně politický čin. Mimochodem srovnávat Karla IV, který byl v té době jedním z nejmocnějších (ne-li nejmocnější) panovníků s naší současnou diplomacií, není úplně korektní.

0 0
možnosti

Pavel Urban

29. 2. 2008 13:06
Re: Karel IV

Myslím, že Karel IV by Ondřeje Šlechtu do diplomatických služeb nepřijal.

0 0
možnosti

Marat

29. 2. 2008 12:19
Chtěli se odtrhnout od Srbu,tak se odtrhli.Měli na to právo.

Proboha,tak nežvaňte při tom pořád a nějakém právu na sbeurčení a vůbec o lidských právech.Státy mají být pro občany  a né občané pro stát.Celou lidskou historií se státy tvořily a zase zanikaly a neustále se měnily hranice všech státu a najednou takové skučení,takový řev.Těm kosovanum bylo mizerně pod Srby,tak proč by se se svou zemi nemohli odtrhnout od těch,se kterými se jím nežilo dobře.A že tady je paralela se Sudety? Jistě,i ti sudeťáci měli právo na sebeurčení.Státy jsou moc dobré pro politiky a národy pro psáče,nemusí být ale dobré pro občany.V Kosovu je drtivá vtěšina albáncu,nechť tedy oni rozhodnou kam chtějí patřit a českým smrdínkum je do toho houbeles.Země České rovněž několik  individuí odtrhlo od R-U a nikdo proti tomu neprotestuje.Nebo to právo na sebeurčení platí jen někdy a jen pro někoho,když se to zrovna hodí?

0 0
možnosti

vita

29. 2. 2008 12:29
Re: Chtěli se odtrhnout od Srbu,tak se odtrhli.Měli na to právo.

Jsem žádostiv, co budeš mektat, až se Abcházové a Jižní Osetinci odtrhnou od Gruzie i oficiálně - tedy až je oficiálně uzná Rusko. Mají mnohem větší právo, i historické, nebýt podřízeni Gruzínům, se kterými nechtějí mít nic společného a pod nimiž si užili svoje...

Vážně se na to těším.

0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz