22.5.2022 | Svátek má Emil


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Richard III. 29.2.2008 22:21

Kosovo ne

Věřme, že Béma nemusíme brát vážně. Dělá vše, aby se politicky odepsal. Je populista socanského typu.

Vážně musíme brát pravděpodobné negativní důsledky neuváženého uznání Kosova.

Wabi. 29.2.2008 20:35

Pro ty ,co se zajímjí o fakta a ne o místní tlachy :

www.rmv.cz  Kniha :Stabilita Balkánu a EU.

Jiri 29.2.2008 18:31

Proč stíhat nějaký vlak!

Kdyby se všichni měli ohlížet na to, ce dělá většina, kde by byla svoboda? Rozum mám svůj, mozek k přemýšlení taky. Takže na rozjetý vlaky nevěřím, samostatné Kosovo je hloupost protiprávní.  Nebezpečná záleležitost, kterou rozhodně nelze omlouvat tím, že většina (připadně) je pro. Bém ať si naskakuje do rozjetých vlaků, Populista chce jen to, co chce většina. Co by sdělil, pokud by se prezident vyjádřil proti? Už vidím ten veletoč. Prezident nic takového nevyjádří a Bém si bude zkoušet rozjeté vlaky. Kde je právo, kde je spravedlnost?

brána 29.2.2008 21:02

Re: Proč stíhat nějaký vlak!

Zajímavé, že považujete za nemoudré to čeho si tolik vážíte - vymanění se z vazalského vztahu vůči mocnějšímu národu. Nebo jste u toho nebyl?

Marat 29.2.2008 17:58

Jde o to,proč ti Albánci nechtěli být pod Srby.

Otázka zní,proč ti Albánci nechtěli být pod Srby? Proč Češi nechtěl být opod R-U? Proč Slováci nechtěli být pod Čechy atd.Račte pochopit,že ani ČSR před I.svět. válkou neexistovalo a také podle toho mezinárodního práva.Dokonce ani poldle toho mezinárodního práva dnešního.Tak se nestarejte tolik o Kosovo.Mají co chtělí a vám do toho vůbec nic není.Nemusí se vám tolíbit,ale můžete jen být jen ticho.

JJ 29.2.2008 18:13

Re: Jde o to,proč ti Albánci nechtěli být pod Srby.

Jasne, ovsem 10-20% obyvatelstva srbu v tom state urcite dlouohdobe neprezije.

V teto situaci neni dobrych reseni. Bohuzel.

zet 29.2.2008 19:45

Re: Jde o to,proč ti Albánci nechtěli být pod Srby.

Na tie prvé námietky ani nemienim reagovať. Ale mali by ste si uvedomiť, že Česi len uplatnili právo na sebaurčenie. V R-U boli len jedným z území s dosť obmedzenou autonómiou, Slováci v Uhorsku nemali ani to. Albánci majú vlastný štát, a vznik ďalšieho Albánska pod iným názvom je absurdum par excelans (excelens?). Ja sledujem celý proces od roku 1985, keď som bol v srbskej Vojvodine na návšteve a prvýkrát som sa stretol s problémom menšín a hlavne Kosova. Je zaujímavé, že najobjektívnejšie informácie podávalo sarajevké rádio, ktoré nešetrilo ani jednu stranu, ale z ich správ a komentárov bolo zrejmé, že hlavným problémom bola nespratnosť kosovských albánskych gangov - ťažko si inak predstaviť, že vo vtedajšej Juhoslávii by siahli k tak drastickému kroku obmedzenia autonómie oblasti, keď ostatné AO nechali na pokoji. Albánci mali autonómiu, o akej sa ostatným ani nesnívalo - dokonca mali v rukách aj miestnu políciu - vyzbrojovanie "osloboditeľských skupín " začalo práve touto cesto. Trochu viac vedieť, kým začnete vynášať nekompromisné súdyRv.

Marat 29.2.2008 17:50

Vito,ty mě jsi nějaký expert na mezinárodní právo.

Nějak ovšem nemáš ponětí kdo to mezinárodní právo tvoří,kdy a jak. Já jsem přesvědčen,že jen občané na tom konkrétním uzémí bydlící můžou o sobě rozhodovat a né jakýs šovinisté bydlící kdes opdal.A co vám vlastně tak vadí na Kosovu,Vždyť vám vůbec nic do toho není,co si obyvatelé Kosova přejí.Opakují,je to blbost se trhat od větších státních celku,ale když chtějí žít ještě mizernějí,jejích věc.

Vito,co to je podle tvých představ to mezinárodní právo? To co vyhovuje tobě a tvým souvěrcum? Což nevíte,že se ve světě vždy měnili hranice,státy zanikaly a vznikaly a tak to bude vždy.Dokonce i mnohé státy zanikly.Vznikali a zaníkali i národy,tak co vás na nynější situaci tak pění? Vždyť několik desítek státu vzniklo i po tom vámi vyřvávaném mezinárodním právu.Zanikly i poválečné dohody vytvářené dle hlupáku na věčné časy.Tedy i to vámi vyřvávané poválečné uspořádahní podle toho mezinárodního práva,kterého se tak hloupě dovoláváte.

A. 29.2.2008 20:13

Re: Vito,ty mě jsi nějaký expert na mezinárodní právo.

Drahý Marate. O přání obyvatel Kosova nejde a nikdy nešlo. Jde jen a pouze o prachy. Konkrétně o prachy amerického ropného koncernu Kellogg, Brown & Root company, dceřinou společností neblaze proslulé firmy Halliburton. Ten má totiž provozovat albánsko-makedonsko-bulharský ropovod AMBO, který spojí koridory mezi Černým mořem a pánví Kaspického moře, a ta obsahuje skoro 50 miliard barelů ropy. Tato společnost také, hned po "humanitárním bombardování" Bělehradu financovala založení vojenské základny Camp Bondsteel v Kosovu, toho času největší vojenské základny USA na světě. A koncern provoz základny financuje dosud, aby měl zajištěn ozbrojený dohled nad svou velice lukrativní investicí. Je zajímavé, že právě o těchhle skutečnostech se u nás úzkostlivě mlčí.

vita 29.2.2008 20:21

Re: Vito,ty mě jsi nějaký expert na mezinárodní právo.

Mezinárodní právo je to, co mezi státy umožňuje řešit spory jinak než bombardováním a "Na zteč!  Urááá!". Kapíren sí?

Stejně jako trestní právo je to, co některým z nás brání vraždit na potkání - a vrahy izoluje od společnosti. To, co nám umožňuje žít jakžtakž v bezpečí a beze strachu.

Ty si dřepíš za vodou, za velkou vodou, jseš nepochybně tak starý, že ti nehrozí, že bys na porušení práva doplatil. Nanejvýš tím, že tvoje dolary jsou dneska na míň než polovině toho, co před pěti lety - a dobře ti tak. Ale TADY, kousek od našich hranic došlo k flagrantnímu porušení mezinárodního práva. A my budem rádi, jestli za to zaplatíme "jen" penězi. Bohužel ještě podléhám branné povinnosti a to, že máme profesionální armádu znamená jen to, že budu-li někomu velet, tak blbům bez výcviku.

Já si myslel, že platí to římské "pacta sunt servanta" - a je důležité zejména pro malé státy a pro méně mocné lidi, aby právo a smlouvy platily. Velmoc si právo (nebo i nadprávo) vynutí. Mafián si je taky vynutí. No, apsoň vím, kam si tě zařadit - a jak ti odpovědět až se zase budeš tvářit "morálně"...

xxx Kubeš 29.2.2008 16:48

Autor

klade otázku, proč Rumunsko se zdráhá uznat Kosovo. Myslím, že odpověď je jednoduchá: poněvadž má k Rusku příliš blízko. Všechny ty řeči, jestli státy rozdělovat či ne, jsou jenom řeči. Hlavní roli je otázka mocenských zájmů a ty především budou rozhodovat. Proto fandím Kosovanům, protože Rusů jsme si užili dost.

Marat 29.2.2008 13:30

Nejsem a nikdy jsme nebyl pro trhání větších státu na menší.

Tedy,mě se vůbec nelíbí to trhání státu na čím dál menší státečky.Je to špatné,ale prostý lid se dá vždy vyhecovat různými "vasteneckými" agitátory za odtržení od většího státu.Jenže čím větší stát.,tím více může dát občanum.Kámen úrazu je v tom,že  politici nesmírně touží po moci ,větší slávě a je lépe být presidentem, ministerským předsedou či jen ministrem státu velikosti okresu,nežli být jen starostou či jen radním města.Lepší být první na vesnici nežli být druhý nebo třetí ve větším městě. Čím menší stát,tím musí mít víc politiku a tím větší daně musí občané platit na to stádo politiku, dobrých tak na vesnické starosty.Ani kosovští albánci si odtržením od většího státu nijak neprospělí.Ovšem mají právo na to odtržení,jak se v ČSR vždy hlasitě řválo,na právo sebeurčení.Vždyť i za R-U bylo lidem rozhodně lépe,jak za Masarykovi republiky.Vznikem ČSR se nic pro občany nezlepšilo,naopak muselí platit na pětkráte více ministru,na několikráte více poslancu a dalších politiku a byrokratu.Nechápu,jak někdo může jásat kromě politiku a psáču,slouhu politiku na život v menších a menších státech.Pro prosté občany to nikdy neznamená lepší existenci ač tomu hloupě věří.

vita 29.2.2008 14:27

Re: Nejsem a nikdy jsme nebyl pro trhání větších státu na menší.

No jasně - hlavně, že se v ČSR žilo hůř než v Rakousku nebo Maďarsku...

ČSR byl ráj proti Rakousku, kde po krizi a inflaci přišla revoluce a další krize. A Maďarsko? Pfff... Kromě Nem nem soha! měli prd. Nějakou příčinu t asi mělo, že se v ČSR udržela demokracie bez pravých i levých excesů, na rozdíl od Rakouska a Maďarska, ne?

A zopakuju ještě jednou, pro ty pomalejší - v době vzniku ČSR (spontánního vzniku - nikdo nám ji nedal, ani Masaryk, ani Wilson) se mezinárodní právo teprve rodilo. Ničím nebyla garantována neměnnost hranic - kromě děl a kulometů maxim za nimi. Protože z rozloženého R-U měla jakous takous armádu jenom ČSR, prostě si ČSR prosadila, že bude uznána. Kdyby se KuK armáda nerozpadla, skončil by pokus o vznik ČSR rumbursky - a nikdo by ani nemekt.

Bohužel, mezinárodní uznání Kosova je zároveň popřením cca 100 let mezinárodního práva a vracíme se od politiky smluv a jednání k politice větších klacků.

Marat 29.2.2008 17:30

Re: Re: Nejsem a nikdy jsme nebyl pro trhání větších státu na menší.

Ctná (ctný) vito,to vámi vyřvávané mezinátrodnín právo bylo v roce 1918 plně jiným právem,jak právo o dvacet roku pozdějí.A o pár roku pozdějí zase bylo to právo jiné.To mezinárodní právo není nic přesného a neměného. O  závazném mezinárodním právu se nedokáže dohodnout a shodnout ani tá přeslavná neslavná OSN.A až se bude schylovat k dalšímu Europskému,nebo světovému klání,.velmoci si vytvoří zase jiné právo a po zkončení toho klání zase jiné právo.Nedělejte si iluze,že to bude stále tak jako doposud.Takže ani věčn  ý mír a večně neměné mezinárodní právo je nesmyslem.Mezinárodní právo je jen tím,co si velmoci vytvoří ve svém zájmu a dohodnou se o tom s těmi druhými velmocemi.Jinak ty sliby a řeči o mezinárodním právu je mlácením prazdné slámy a žvýkačkou pro malé a slabé.

Marat 29.2.2008 18:02

Re: Re: Nejsem a nikdy jsme nebyl pro trhání větších státu na menší.

Vito,třebas proto v ČR nebyla taková těžká krize,že ČSR nemusela platit ty tíživé reparaece,ač nějaké platit přece jen musela.ČSR se vyhnula nezaslouženě některým těžkostem. Diky tomu,že v té době bylo jiné mezinárdodní právo,jak o dvacet roku pozdějí.

vita 29.2.2008 20:24

Re: Re: Re: Nejsem a nikdy jsme nebyl pro trhání větších státu na menší.

ČSR neplatila reparace, ČSR platila "poplatek za osvobození". Jenže ČSR dokázala ustát to, co Rakousko ani Maďarsko ne.

Ale ostatně, co to plácáte o reparacích? ČSR je neplatila (a platila za osvobození), protože to byla ČSR - ne poražený stát.

Pavel Urban 29.2.2008 15:02

Re: Nejsem a nikdy jsme nebyl pro trhání větších státu na menší.

Možná proto, že stát potřebuje občany, kteří se s ním alespoň trochu identifikují. R.-U. mělo takovýchto občanů málo, a proto nepřežilo první větší krizi. Na rozdíl od rovněž poraženého Německa.

Československo dalo Čechům národní stát. Pro většinu z nich to byla hodnota sama o sobě, které byli ochotni odpustit ledacos, i větší režijní náklady. Jestli to bylo správné v nějakém vyšším smyslu, je jiná otázka; oni to chápali takhle. Tohle není otázka racionální argumentace.

Mimochodem, nemyslím, že by Islanďané nebo Estonci odváděli na politiky více, než  Němci nebo Francouzi. 

Marat 29.2.2008 17:21

Re: Re: Nejsem a nikdy jsme nebyl pro trhání větších státu na menší.

Že Československo dalo Čechum národní stát?Ale ale ! Což v tom Československu žili jen Češi?Nikoliv ! Ten stát se skládal ze sedmi národnosti a v něm Češi tvořili menšinu ! Z patnácti a půl milionu občanu,tvořili Češi jen šest a půl milionu.Tedy menšinu která se k většině chovala ještě mizernějí,jak to R-U k Čechum.A že to byl demokratický stát? Ale ale ! Vláda necelé desítky politikářu s nekontolovanou a nekontrovatelnou moci, kteří vládli sami a pro sebe,je demokracie?  Demokracie která sice měla parlament,ale místo poslancu pimrlata,která musela zvedat pacičky na rozkaz a mluvit na rozkaz to,co měla nařízeno,kdyby né,tak by v tom okamžiku doposlancovali? To tedy  za starého R-U bylo té demokracie více a poslanci nebyli poviní uposlwechnout rozkazu císaře ani bosu svých stran,což už bylo za té ČSR veledemokracie,kterou svět údajně právem obdivoval a právem záviděl? Nu o co vlastě máte s toho,že vám vládne bezohleně český pán? A že dřete na českého pána,dokonce více pánu a že vás po hřbetě mlátí důtkami český dráb českého pána?

Pavel Urban 29.2.2008 19:26

Ano Československo bylo národním státem

pro ty, kteří se považovali za Čechoslováky, což byla většina Čechů. Že tvořili v novém státě jen menšinu a že tato menšina se chovala k Němcům a Maďarům hůře, než R.-U. je pravda, na postoj Čechů a československy uvažujících Slováků k novému státu to ale evidentně nemělo velký vliv. Jestli to bylo správné nebo rozumné je jiná otázka.

Zmiňoval jsem se o identifikaci občana se státem. To vůbec nemusí být otázka demokracie. Německo za Hitlera rozhodně nebylo demokracií, přesto se s ním většina Němců více či méně identifikovala. Proto také Německo vydrželo ve válce tak dlouho. Jestli to bylo správné či rozumné je jiná otázka.

Vašim problémem Marate je, že se pokoušíte čelit racionální argumentací iracionálním motivům. Obávám se, že ve věci Kosova a kosovských Albánců je takový přístup nanic.

Ludva 29.2.2008 15:20

Re: Nejsem a nikdy jsme nebyl pro trhání větších státu na menší.

Souhlas. Pro normálního občana je lepší větší stát. Rakouska - Uherska bylo škoda, první republiku zažili moji rodiče a za moc prý nestála. Není třeba mít na prvním místě národnost, především jsme lidé a se slušným člověkem se dohodnete vždycky, s neslušným ani když je to bratr. Tady je ovšem paradox - evropské státy se dělí a zmenšují a přitom se na druhé straně slučují do byrokratického gigantu.

Pavel Urban 29.2.2008 13:05

Dnešním českým politikům ani nestojí za to přemýšlet o mezinárodních a globálních souvislostech

Ondřeji Šlechtovi ovšem taky ne. On o nich nemusí přemýšlet. On je zná.

Podle něj by se česká zahraniční politika měla řídit zásadou "Raději blbě než nejasně". Tvrzení, že není-li cesty zpět, nemá cenu vést dialog platí pouze tehdy, pokud existují pouze dvě jednoduchá řešení. Ale ono jde možná nejen o to, jestli bude Kosovo samostatné (to bude, ať už de iure nebo de facto), ale taky o to, jak ta samostatnost bude vypadat.

Být za každou cenu se silnějnějším je zbabělé. Být za každou cenu proti silnějšímu, jen proto, abych byl "zdravě tvrdohlavý" je hloupé.

Podle OŠ je pro české ministerstvo zahraničí typická "absence jakékoli vize, kritického zhodnocení a vůbec kritického uvažování o problému a v neposlední řadě snaha jevit se moudrým a rozumným." Ponechme stranou, že někdy je lepší jevit se nemoudrým, než předstírat moudrost, které bychom v praxi nemohli dostát. Jakou vizi nabízí Ondřej Šlechta ? Vizi, že kosovské Albánce je možné zpacifikovat podobně, jako Maďary v Rumunsku nebo třeba ve Vojvodině ? Vizi, že etnické a národnostní menšiny se odtrhují proto, že je někdo uzná ? Ano, je to nebezpečný precedent. Ale co s tím ? Není náhodou to, po čem OŠ volá pštrosí politika ? Nezáleží na tom, co se děje, jde jen o to, jestli to uznáme. Když to neuznáme, tak to neexistuje.  Tím "my" nemyslím Českou republiku, ale Západ jako celek. Tohle má být vize, jejíž prapor by Česká republika měla nést ?

Ať Ondřej Šlechta rozebere politiku Západu vůči Kosovu a Srbsku, ať poctivě rozebere možné scénáře a jejich důsledky. Pak můžeme tuto politiku vyhodnotit a případně žádat po české vládě, ať se od této politiky distancuje a odmítne se na ni podílet ve jménu ideje, která je aspoň trochu reálná. Nebo která alespoň nenadělá víc škody, než užitku.

Sowfiw 29.2.2008 16:04

S Urbany se zase roztrhl pytel

Tenhle Pavel Urban pise skoro stejne jako Petr Urban alias Gay Peters jinak Vita Zvanovcu.

Xury 29.2.2008 12:59

Karel IV

Když už jste vzpomněl významných českých osobností, možná stálo za to připomenout nějaký jejich mezinárodně politický čin. Mimochodem srovnávat Karla IV, který byl v té době jedním z nejmocnějších (ne-li nejmocnější) panovníků s naší současnou diplomacií, není úplně korektní.

Pavel Urban 29.2.2008 13:06

Re: Karel IV

Myslím, že Karel IV by Ondřeje Šlechtu do diplomatických služeb nepřijal.

kaiser 29.2.2008 21:09

Re: Re: Karel IV

zatímco Vás by nenechal dělat ani správce latrín

Marat 29.2.2008 12:19

Chtěli se odtrhnout od Srbu,tak se odtrhli.Měli na to právo.

Proboha,tak nežvaňte při tom pořád a nějakém právu na sbeurčení a vůbec o lidských právech.Státy mají být pro občany  a né občané pro stát.Celou lidskou historií se státy tvořily a zase zanikaly a neustále se měnily hranice všech státu a najednou takové skučení,takový řev.Těm kosovanum bylo mizerně pod Srby,tak proč by se se svou zemi nemohli odtrhnout od těch,se kterými se jím nežilo dobře.A že tady je paralela se Sudety? Jistě,i ti sudeťáci měli právo na sebeurčení.Státy jsou moc dobré pro politiky a národy pro psáče,nemusí být ale dobré pro občany.V Kosovu je drtivá vtěšina albáncu,nechť tedy oni rozhodnou kam chtějí patřit a českým smrdínkum je do toho houbeles.Země České rovněž několik  individuí odtrhlo od R-U a nikdo proti tomu neprotestuje.Nebo to právo na sebeurčení platí jen někdy a jen pro někoho,když se to zrovna hodí?

vita 29.2.2008 12:29

Re: Chtěli se odtrhnout od Srbu,tak se odtrhli.Měli na to právo.

Jsem žádostiv, co budeš mektat, až se Abcházové a Jižní Osetinci odtrhnou od Gruzie i oficiálně - tedy až je oficiálně uzná Rusko. Mají mnohem větší právo, i historické, nebýt podřízeni Gruzínům, se kterými nechtějí mít nic společného a pod nimiž si užili svoje...

Vážně se na to těším.

Marat 29.2.2008 13:34

Re: Re: Chtěli se odtrhnout od Srbu,tak se odtrhli.Měli na to právo.

Nebudu mektat vůbec nic,protože to je věci jen Abcházie a J.Osetie a mě do toho vůbec nic není jak tobě osle,(oslice)Nevím totíž zda jsi samec nebo samice,A zrovna tak nic do toho nebude tobě,ani českým lidičkám..

vita 29.2.2008 13:57

Re: Re: Re: Chtěli se odtrhnout od Srbu,tak se odtrhli.Měli na to právo.

Těším se na to.

A už jsme si vynadali tolikrát, že by sis mohl pamatovat, kdo jsem, troubo nenávistnej...

Wabi. 29.2.2008 12:53

Re: Marat nezklame.

Plácá tu o něčem, o čem toho moc neví. Jediným motivem jeho všech připomínekje nanávist k zemi, kde býval. Díky USA tu máme první muslimský stát v Evropě. Kosovo by nevyhlásilo samostatnost, kdyby nemělo před tím souhlas USA a mnichovských stáů GB a Fr. Říká se tomu kukaččí mládě. Jen se můžem těšit, ;-( že oblasti, jako Nové Mexiko a jiné, kde se už dnes domluvíte jen španělsky, uskuteční totéž. O tom , jak se albánci dostali ke zbraním, pokrytectví Havla škoda mluvit.