3.5.2024 | Svátek má Alexej


Diskuse k článku

POLITIKA: O našem důchodu rozhodují genderové neziskovky

Tak to tady „dlouho“ nebylo. Už jsem se vcelku ztratila v tom, kolikátá reforma reformy reformy reformy to má být tentokrát.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Janyška 4.2.2019 11:07

Skutečnou zábranou realizace tzv. socialismu, tedy realizace

lidského přesvědčení, tedy i EU, že lidský svět lze lidmi zorganizovat je samotná lidská mysl, tedy nejsofistikovanější entita vesmíru. Ona je totiž adaptačním a informačním uzlem spontánního řádu lidského světa a je složena z jeho kulturní evolucí vyvinutých pravidel chování.

Socialisté však požadují, aby se stala součástkou stroje, tedy jimi sestaveného lidského světa, tedy organizace. Vůbec nevědí, ta nevzdělaná rudočerná trdla, že i oni jsou zorganizování lidského světa sami zábranou. Vždyť jsou majiteli lidských myslí, které jediné jim umožňují přežít také... Dzp.

P. Zinga 4.2.2019 11:00

Průběžný systém byl vymyšlen v jiné době

a pokoušet se ho udržet při životě v době dnešní je nesmysl. Zajímavé je, že se o to pokoušejí ponejvíce ti, kteří opovrhují vším starým.

Produktivita od Bismarcka stoupla tisícnásobně a peněz je dost, jsou pouze špatně distribuované. Peníze, uzurpované "vyššími" vrstvami s nesmyslným odůvodněním "supervýkonu", se většinou do oběhu nevrátí.

Jak říká staré úsloví: Víc, než jednou peřinou se nepřikreješ.

Buď dostanou více plátci odvodů nebo dostane více stát. Jinudy cesta nevede.

Jo, třetí možnost: regulovaná doba dožití, sjednaná třeba s pojišťovnou. Pak injekce a Adieu...

V. Petr 4.2.2019 11:11

Nezpomeňte, že v systému, kde mají všichni stejně se

každý snaží pracovat co NEJMÉNĚ! Pak ho budete muset za pozdní příchod do práce zavírat do koncentráku, jako to dělal Stalin!

M. Prokop 4.2.2019 11:14

Mají je ve štrozoku?

"Peníze, uzurpované "vyššími" vrstvami s nesmyslným odůvodněním "supervýkonu", se většinou do oběhu nevrátí." :-P

V. Petr 4.2.2019 11:18

Mají je na Kajmanských ostrovech!

M. Krátký 4.2.2019 10:49

To mi připomíná prověrky z roku 1969,

ve kterých náš dílenský komik napsal té prověrkové komisi názor na vstup vojsk spřátelené ráže do naší vlasti - takto : "Na celou věc mám jiný názor, se kterým zásadně nesouhlasím". A bylo vymalováno - nám v montérkách nemohli sebrat šroubovák, kdo by to potom montoval a tak jsme šaškovali svobodně dál

J. Kavalír 4.2.2019 10:34

vidím jedno plus

Paní Šichtařová již pochopila, že spoření v jakýchkoli fondech je jen mrhání státními příspěvky ve prospěch správců fondů. (Doufám, že to konečně dojde i ostatním ekonomům a politikům). Loni tyto fondy, pokud neskončily ve ztrátě, nevykompenzovaly ani inflaci.

Průběžný systém nemá alternativu a dají se měnit pouze jeho parametry. Reforma by měla zajistit spoření na předčasný odchod do důchodu pro těžce pracující(horníci, hutníci...) a profese, které svou prací představují ve vyšším věku obecné ohrožení (řidiči kamionů, strojvůdce na železnici...). I tyto peníze (z vyšších odvodů zaměstnavatelů v určitých profesích) by měly jít do průběžného systému a nesloužit jen k profitu správců soukromých fondů.

Velice vhodné by bylo i zvýšení penze ženám o určitou částku nad vypočítaný důchod za každé vychované dítě.

Peníze za důchody budou, pokud bude běžet výroba. A pokud se spotřeba důchodců omezí, bude to mít za následek i pokles výroby.

M. Prokop 4.2.2019 10:45

Re: vidím jedno plus

Mají-li fondy nařízeno že nesmí prodělat, zákonitě nevykryjí ani inflaci. Mohou investovat jen do velmi nevýdělečných věcí.

Průběžný systém neudrží penze v dnešní procentu mzdy, protože porodnost se snižuje a doba pobírání penze zvyšuje. Zároveň nelze do nekonečna zvyšovat odvod do průběžného systému, protože by se práce stala nekonkurenceschopnou.

Nezbytné bude z průběžného systému financovat jen základ penzí pro všechny někde kolem životního minima (na víc nebude) a zbytek si každý bude muset zajistit individuálně, ať už prostřednictvím proklínaných fondů, nebo vlastními investicemi do nemovitostí nebo firem.

Celkem jednoduché politické i ekonomické souvislosti.

V. Petr 4.2.2019 11:03

Tak mi řekněte ALESPOŇ JEDEN PŘÍKLAD kam bezpečně

investovat! Pokud je 1/3 pravděpodobnosti, že firma zkrachuje, musí být zisk přes 50%, jinak je to prodělečné. Navíc je riziko, že stát zdaní bezpečné investice, nebo je učiní prodělečné, typicky, investice do činžovních domů, ty se v Evropě, kromě Švýcarska, vůbec nestaví (možná někdo zná vyjímku)! Bezpečné bývaly v USA investice do energetických firem ("cenné papíry vdov a sirotků"), to ale zlikvidovala rudozelená banda!

M. Prokop 4.2.2019 11:15

Re: Tak mi řekněte ALESPOŇ JEDEN PŘÍKLAD kam bezpečně

To vám neřekne nikdo. To si musíte najít sám.

Předpokládám, že nevěříte, že by to uměl státní úředník ...

V. Petr 4.2.2019 11:20

Nikoliv vychované dítě, ale pracující dítě!

Snad udělat vyjímku u postižených!

J. Kavalír 4.2.2019 12:03

Re: Nikoliv vychované dítě, ale pracující dítě!

Pokud máte na mysli onu menšinu, tak těch se to týkat nebude - nemají odpracováno a jedou dál na dávky i v důchodu - u čestných výjimek pracovní návyky předají pravděpodobně i dětem.

A nemám s tím problém ani u nepracujících dětí zbohatlíků, není jich tolik, aby stály za výjimku. Ostatně maminka na tom bude podobně, jako u té menšiny - také nebude mít odpracováno.

M. Šejna 4.2.2019 10:15

on byl zrušen třetí pilíř?

Co to zas madam Šichtařová mele za nesmysly? Třetí pilíř zrušen nebyl. Každý, kdo si chce něco na důchod soukromě našetřit, ho může využívat, a získat tak státní podporu a úlevu na dani.

Pokud jde o reformu důchodového systému, tak je to jen politikum a politické strany se tím snaží nahnat nové voliče. Stejně to nikdo nevyřeší. Pokud je v systému málo peněz, lze to vyřešit jen a pouze tím, že do toho systému nasypeme peněz víc, tedy že zvýšíme sociální pojištění. Nebo tím, že ještě víc zvýhodníme pojištění soukromé, aby do něho lidé více platili.

M. Prokop 4.2.2019 10:47

Re: on byl zrušen třetí pilíř?

Zvýšíte-li sociální pojištění, práce se stane konkurence neschopnou. Ještě víc výroby by se odstěhovalo.

I na "zvýhodnění" je nutno někde vzít peníze.

Nejlepší je, nechat ty peníze lidem, oni si poradí.

M. Valenta 4.2.2019 11:05

Re: on byl zrušen třetí pilíř?

V podstatě máte pravdu, ale ta poslední věta měla být delší ... oni si poradí anebo také ne. A nebude jich málo, zpočátku možná kolem 50%, pak se ono číslo začne pomalu snižovat (množství nehezkých osudů přeci jenom zapůsobí) a ustálí se někde na 20% těch co si neporadí nikdy a to si žádný evropský stát nedovolí. Takže šetřit a pracovat co nejdéle - to bude osud příštích generací.

M. Prokop 4.2.2019 11:17

Re: on byl zrušen třetí pilíř?

Pro ty, kteří si neporadí, zůstává výše zmíněný průběžný systém někde kolem životního minima. Zbytek, "každý svého štěstí strojvedoucím".

V. Petr 4.2.2019 11:09

Nezapomeňte, že máme "sociální stát!!!"

To třeba znamená, že stát těm, kteří se starali, nedá, přes miliony, zaplacené v odvodech na sociální pojištění, NIC nebo jim sebere i to, co mají a dá to nemakačenkům, kteří se nestarali!

Veškeré "adresné" sociální dávky jsou právě o tom!

Pokud nemáte odvahu věšet zloděje, jste mimo!

P. Grigar 4.2.2019 11:28

Re: on byl zrušen třetí pilíř?

..pane Šejno, státní podpora i sleva na dani je zase jenom vytahování peněz z kapes daňových poplatníků, kolotoč peněz. Co jedněm stát dává, jiným musí vzít. Jestliže příjmová část nestačí ke krytí výdajů, musím snížit výdaje.. a těmi jsou především sociální transfery, nezaložené na zásluhovosti.

M. Malovec 4.2.2019 9:52

Paní ministryně by měla

změnit doktora nebo prášky. Chocholoušek byl dobrý.

M. Prokop 4.2.2019 9:43

Co jsem tak tu ..... Maláčovou slyšel,

tak ty gendernány budou mít v komisi hlavní slovo.

K. Janyška 4.2.2019 9:16

Vzdělávání neomarxistických pitomců je ovšem, autorko.

Na kom jiném ? Dzp.

K. Janyška 4.2.2019 10:20

Re: Vzdělávání neomarxistických pitomců je ovšem, autorko.

Než na vás... Dzp.

J. Kulheim 4.2.2019 9:03

Socialisté s důchody nic dělat nebudou.

Jediná vláda, která se pokusila o řešení systému důchodového zadbezpečení byla vláda pod vedením pana Nečase. Nevím, jestli to byl počin dobrý nebo špatný. Vláda pana Sobotky a ministra financí Babiše zrušila navrhovaný druhý pilíř. To je legální, ale horší je, že to nenahradila ničím jiným. Pouze doporučila, aby si lidé spořili. Dobrá rada nad zlato. Ještě by to chtělo návod, jak to mají dělat lidé s příjmy, které jim sotva dovolují přežívat. V současnosti musí prosit 50% občanů o nějakou sociální dávku

Náhradový poměr mezi průměrnou mzdou a průměrným důchodem klesl od r. 1991 z 58 %, na pouhých 44 % v r. 2011 a rychle se přibližuje k hranici 40 %. Příjmová chudoba roce 2016 pro jednotlivce činila 10 691 korun. Průměrná výše starobního důchodu je 11.850 Kč. Medián důchodu v roce 2016---11 344 Kč. Důchodce, který je závislý pouze na důchodu, který dostává od státu, musí být kouzelník. Inflace činí kolem 2-3%. Ovšem nákupní koš důchodce je jiný než u občanů mež u občanů s nadprůměrnými příjmy. Nejvíc ceny rostou u energií a základních potravin.

Důchody jsou součástí mandatorních výdajů. Mandatorní výdaje byly nastaveny za Klausových vlád a každým rokem klesaly. Rychlý růst mandatorních výdajů v souvislosti s novými sociálními dávkami (např. porodné a rodičovský příspěvek), které byly schváleny před parlamentními volbami v roce 2006 ČSSD a KSČM.

Socialisté s důchody nic dělat nebudou. Je to běh na dlouhou trať, stejně jako financování a organizace zdravotní péče. Nepopulární opatření by mohly přinést ovoce až po tom kdy skončí jejich poslanecký mandát a budoucnost je nezajímá. Dnes všechno "prožerem" a zítra nějak bude.

Jen stát, který důsledně vede své občany ke starosti a odpovědnosti za sebe samé, má nárok na přívlastek sociálně orientovaný či sociální.

J. Holíček 4.2.2019 9:53

Re: Socialisté s důchody nic dělat nebudou.

Je to příliš dlouhé, to vaše psaní, jenže to taky k ničemu nevede. Říkat, že jediná vláda, která se pokusila o řešení systému důchodového zabezpečení byla vláda pod vedením pana Nečase je v principu invalidní, protože to k ničemu nebylo, jen oslabovalo hlavní pilíř.

Že Sobotkova vláda nenahradila zrušený druhý pilíř pak podle mě nevadí, protože, proč nahrazovat nesmysl. Průběžný systém má svoji logiku od Bismarcka.

Chcete říci, že náhradový poměr se od komunistů zhoršuje? To máte pravdu. Ten ale druhý Nečasův (Kalouskův) pilíř také nevylepšoval. Tvrzení, že důchody jsou součástí mandatorních výdajů je sice správné, ale čím by měly být? Nezapomínejte, že příjmy pojistného je aktuálně pokryjí.

Co vlastně chcete? Jaká nepopulární opatření? Jde prostě o zabezpečení lidí a od toho tady stát je. Jediné, čemu je třeba momentálně zabránit, že sociální inženýrství Maláčové. Nebo lépe řečeno: Ať se kočkuje s komisí, ale nic nemění! :-))

J. Kulheim 4.2.2019 11:02

Re: Socialisté s důchody nic dělat nebudou.

Pane Holíčku, jsem rád, že jste si článek přečetl. To, že vláda pana Nečase byla jediná, která měla snahu něco s důchodovým systémem udělat je fakt. To, že ostatní strany neudělali nic je také pravdou. To, že to k ničemu nebylo je váš názor a vy jste také jenom člověk chybující. Já si myslím, že se na tom dalo stavět. Většina států má vícezdrojové financování ve kterém druhý pilíř nechybí. Kdyby stačilo průběžné financování, tak by to asi nekomplikovali.

Nevím jaký byl způsob výpočtu důchodů před rokem 1989. Faktem je, že v roce 1991 byl náhradový poměr kolem 5O%. V současnosti je menší a důchodce žijící pouze z důchodu musí být kouzelník, aby přežil.

Nepopulární by bylo, že by lidé museli myslet na zadní kolečka a museli šetřit, odložit spotřebu. Chápu, že pro socialisticky myslící lidi je to hrůza, když siá musí představit, že se musí naučit žít za své a nikdo jim nic nedá z cizích peněz.

V. Petr 4.2.2019 11:18

Najděte mi bezpečné investice, které alespoň pokryjí

inflaci!

J. Kulheim 4.2.2019 11:45

Re: Najděte mi bezpečné investice, které alespoň pokryjí

To nevím. Skutečností je, že pokud začne někdo spořit na stáří např ve 30_ti letech, tak při 2% inflaci, tak z první uložená 100Kč, bude mít kupní sílu 30Kč při 3% necelá jedna koruna. Proto považuji za legrační, když Sobotka a Babiš říkají maldým lidem, aby spořili. Já si myslím, že přirozenější by bylo, aby vláda hospodařila tak, aby inslace nebyla žádná.

Jenomže paní Maláčová, tak jako všichni socialisté, nechtějí zapřahat koně před vůz, ale oni jsou přesvědčeni o tom, že je lepší zapřáhnout koně za vůz. Necha působit zadlužovací ekonomiku a dluhy splácet inflací.

J. Jurax 4.2.2019 15:35

Snad jediná je do vlastního bydlení. Na důchod se velice hodí!

J. Holíček 4.2.2019 13:24

Re: Socialisté s důchody nic dělat nebudou.

Pane Kulheime, nechci a nebudu polemiku rozvíjet. Smyslem mého příspěvku bylo upozornit vás na vaše protiřečení. Ono nestačí jen opisovat politické floskule, které jejich autoři použili v určitém kontextu, ale téměř vždy s určitým cílem, který však nemířil na blaho penzistů. Chcete-li opravdu přispět, je třeba si materii skutečně zanalyzovat.

A o to by mělo jít. Ne ovšem tak bezhlavě jako to dělá paní Maláčová.

Hezký den.

J. Kulheim 4.2.2019 14:29

Re: Socialisté s důchody nic dělat nebudou.

Souhlasím. Každá věcná diskuse vylepší můj názor. Já nejsem odborním a něco jsem si pouze vygůgloval. Je to rámcový pohled. Stejně v konečné fázi se rozhoduje na detailech. Ale hřžiště je potřebné alespoň nalainovat a určit pravidla.

Jsem důchodce, ale mám našetřené, takže můj životní styl nebylo nutné měnit. Obdivuji a ltuji ty, kteří mají podprůměrný důchod jako jediný zdroj příjmů.