16.5.2024 | Svátek má Přemysl


Diskuse k článku

POLITIKA: Nižší důchod pro bezdětné nebude fér

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) opakovaně mluvil o své důchodové reformě. Nalijme si čistého piva – její podstatou je, že lidé bez dětí budou mít menší důchod od státu, respektive si na něj prý mají více naspořit sami.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Machotka 24.12.2021 10:49

Zaprvé, ten návrh ministra Jurečky neznáme. Zadruhé, ono by stačilo pár tvrzení z článku přeformulovat, aniž by se změnil jejich dopad, a hned by vše vyznívalo jinak - např. místo "nebude fér" a "lidé bez dětí budou mít menší důchod" napsat "nebude rovnostářský" a "stát odmění lidi za výchovu dětí." K tomu druhému by samozřejmě stálo za to vysvětlit, proč by to stát měl dělat.

Jak zde zaznělo od několika dalších diskutujících, stát nepotřebuje ani tak další jedince, jako spíše další daňové poplatníky. V tomto případě se "odměna" dá poměrně snadno odlišit - jednoduše bude penzista dostávat část penze přímo z odvodů svých potomků, budou-li s tím obě strany souhlasit. Bude-li potomek úspěšný, bude se mít penzista o něco lépe. Nebude-li nebo nebudou-li potomci vůbec, bude dostávat penzista jako dříve.

I kdyby však byl nějaký podobný návrh přijat, nebude se jednat o reformu - spíše o relativně kosmetickou úpravu způsobu přerozdělování. Hlavním bodem reformy by totiž mělo být, jak zajistit, aby při očekávaném demografickém vývoji (přinejmenším) zůstala zachována životní úroveň lidí v poproduktivním věku. A to tento návrh neřeší.

Setrvávat na současném způsobu však není řešením o nic více. A že se nestraníkovi, kandidátovi za ČSSD do Poslanecké sněmovny 2021, nelíbí návrhy, které jsou nerovnostářské, asi také překvapující není. V kontextu toho, kam Vaše strana dovedla rezort sociální péče za posledních pár let, by asi bylo fér teď dát šanci někomu jinému.

Z. Lapil 24.12.2021 10:27

No... Ono to celé má neduhy plynoucí ze snahy dostat ze složitého systému jednoduché výsledky. Jako první nástřel mě napadají bezdětní strýčkové a tetičky ochotní brát si neteřinky a synovečky na prázdniny, ne-li rovnou "k moři". Nebo úplně normální rodina, kde mezi starými a mladými lítá spousta peněz tam i zpět - viz u nás, kdy jsem na máminu reakci "já ti "to" musím zaplatit" pravidelně reagoval slovy "Nerozčiluj mě, nebo ti tu nechám peníze za ten oběd".

Z. Lapil 24.12.2021 10:19

Bez záruky, ale ono to takhle zhruba funguje i dnes. Jen se to nedělá skrze větší procento daní, ale skrze zmenšení základu skrzevá vyživované osoby. Ta cifra je docela podstatná.

Z. Lapil 24.12.2021 10:12

Já mám dojem, že po krátkém mezičasí jsme zase v situaci, kdy stát na důchody vyplácí víc, než vybral. Ale možná se zas na nějaký čas vrátí do plusu - ono skoro 50 000 mrtvých navíc, z naprosté většiny 60+, se na tom účtu projevit musí.

Z. Lapil 24.12.2021 10:05

To mi zní, jako byste doporučoval přídavky jen na děti, které BUDOU kvalitně vychované. Ten stroj času by mě zajímal. A definice kvalitně vychovaného dítěte ještě víc.

R. Dubravský 24.12.2021 10:03

Stát na jedné straně znemožní lidem aby měli děti a na druhé straně je bude trestat za to, že neměli děti. Prostě škodí od kolébky do hrobu.

Řeči o šetření na důchod jsou úplně scestné, jednak proto že většina lidí žije z ruky do huby, druhak několikrát za život přijde válka, měnová reforma, inflace nebo jiná událost, která úspory zničí.

V. Kučer 24.12.2021 9:49

Děti jsou vaše bohatství a trestat bezdětné za to že nemohli mít děti je nehumánní. Znám bezdětné kteří mají nahamouněno a zdědí to po nich děti jejich sourozenců. Pokud by něco z toho dali vám tak by vás to stejně moc nevytrhlo.

R. Vacek 24.12.2021 9:41

Tím poškodíte ty, kteří část kariéry obětují výchově dětí. Kvůli tomu mají nižší příjmy -> nižší odvody na důchod -> nižší penzi. Náklady na výchovu nového poplatníka se odhadují na milion Kč.

V. Kučer 24.12.2021 9:37

Průběžný systém nemůže zkrachovat pokud nezkrachuje stát. Nějaké peníze vždy dostanete, platilo to i za protektorátu. Nikdo vám nezakazuje si na penzi šetřit.

V. Kučer 24.12.2021 9:28

Toto je jediný problém a proto Jurečkova reforma nemůže projít.

J. Karlík 24.12.2021 9:27

Nehledě na to, že ty příplatky na děti musí zaplatit i ti bezdětní.

V. Kučer 24.12.2021 9:24

R^

J. Karlík 24.12.2021 9:22

Pokud si pamatuji, tak bezdětní platili po 30 letech věku citelně větší daně, což bylo pružné a účinné, neboť ty peníze šly hned do systému. Trestat bezdětné až na jejich penzi je na nic.

V. Kučer 24.12.2021 9:22

Marian Jurečka chce rozhazovat více než jeho předchůdkyně, možná dostane podobnou přezdívku. Přídavky za děti je sociální dávka a mají to financovat bezdětní. Bude to stačit? kolik bezdětných u nás je a jak se to bude řešit u osob které se o své děti nestarají nebo je špatně vychovali a jejich děti skončili v kriminále? Jeden vězeň stojí daňové poplatníky 1500 Kč denně a asi by to měli platit jeho rodiče. Je možné že to soudy neuznají podobně jako neuznaly příliš velkou solidaritu v roce 2011. Pan Jurečka rozumí zemědělství takže by se toho měl držet.

P. Pepax 24.12.2021 9:20

Je to jednoduché, rodiny s dětmi jejichž rodiče pracují mají mít výrazně nižší daně a možná i vyšší důchody, protože jejich děti jsou budoucnost této země. Autorovy spekulace že jsou manželství, které nemouhou mít děti jsou pouhé manipulace. Vychovat kvalitně děti je pro rodiče velmi pracná a nákladná věc, nejsme v Indii, nebo v jiné podobné množírně autore.

Š. Hašek 24.12.2021 9:19

Úplně by stačilo, kdyby system "opravdu započítal" peníze vložené plátcem! A nikoliv nějakých deset "opravných" koeficientů!!!

A potom "složitější trojčlenkou" vygenerovat penzi. To je totiž metoda početní, účetnická, taková švýcarská, férová, na nic si nehrající!!! Začal bych: Stejné odvody - stejná penze.

Nekalouskovská, nejurečkovská, férová, nekomunistická. Samozřejmě neradostná pro ty vyčůránky nemakající a pro jejich politické ochránce. Tihle všichni chtějí málo platit a více pak dostávat!

V. Kolman 24.12.2021 9:12

týýý ráááásystááááá;-D;-D;-D

J. Karlík 24.12.2021 9:09

Taky toho traktoristu nemám rád, culí se jak měsíček, ale duše černá. Nicméně, když už se prolhali do vlády, tak musí něco dělat. Průběžný systém je neudržitelný. Nebudou děti. A co s těmi, kteří budou mít jedno dítě? Traktoristovo řešení je na nic, ale na víc nemá. Radikální řešení je postupně rušit průběžný systém, snižovat až zrušit penze, platbu soc. pojištění převést na osobní konto zaměstnance, odpadnou náklady na jeho správu. Docela by mě zajímalo, kolik z vybraných peněz se skutečně na penze vyplatí. 60%? Možná míň.

V. Kolman 24.12.2021 9:08

Velmi dobrá úvaha!

Nakonec ale logickou úvahou lze dojít k tomu, že nejspravedlivějším (ovšem nesplnitelným, protože......) řešením by bylo: Vrátit se od bankocetlí zpět ke zlaťákům/stříbrňákům/měďákům a co by si kdo na stáří našetřil - to by měl. Žádná inflace, žádné dávky "cocálky", žádné přerozdělování.

"Přerozdělovači" všeho druhu by utřeli hu....ústa ale o soli-do-ritě by se také nedalo hovořit;-D

Š. Hašek 24.12.2021 9:04

Důležitá poznámka!

Š. Hašek 24.12.2021 9:03

Průběžný důchodový system není přímo založen na počtu dětí.

Průběžný důchodový system je založen na ekonomickém běhu státu, na důchodové dani po určitou dobu, na výši přidělované penze, na odhadu a zjištění délky pobírání penze. Ten system vznikal jednotnou, nízkou penzí, po dlouhé době práce (!!!). Vše zapomenuto! A vzrostl počet neproduktivních dohližitelů na konkrétní práci jiných.

Ten průběžný důchodový system lze on line modifikovat. Bylo by dobré těm ovčanům občas připomenout, jak to funguje!!! A že taky může být průběžná penze nižší!

A nekrmit občany chytrými kecy Kalouska (spořit si přímo penězi u státu na dobu za čtyřicet let !!!), případně kecy traktoristy Jurečka. Ten zas v plných porodnicích vidí rovnou důchody (!!!). Důchody vznikají z každodenní konkrétní rychoty!!! Lemplové je netvoří!!!

Modifikací je několik, z toho důvodu je velice těžké se dohodnout. Zvláště v udržení současného komunistického systemu, kdy více platícím nakonec seberou peníze ti méně platící. 70% méně platících nedalo peníze do systemu, ale koupilo si dovolenou, nebo auto.

Je to jasné. 70% méně platících si na tohle nedá šáhnout! Aby platili všici stejně a potom všici stejně brali. A nekoupili si Chorvatsko, dali to do průběžného systemu.

Zkráceno. Umím počítat, negeneruji dluhy. Jurečka by se měl vrátit na ten trachtor.

J. Pokoutný 24.12.2021 8:37

Pak si ovšem vzpomeňte na jistého našeho etnika, které žije z 95% ze sociálky, ale dětí mívá dvojnásobek.

V. Kučer 24.12.2021 8:34

Peníze mají dostávat mladé matky nikoliv staré báby. S poslední větou souhlas.

J. Krejčí 24.12.2021 7:31

Autor je možná právník a publicista ale o životě neví nic.Kdo nemá děti ať už z jakéhokoli důvodu, měl možnost si na důchod našetřit víc než ten, kdo nějaké děti vychoval. Jediný problém vidím v tom, jak odlišit ty děti, kteří budou většinu života nezaměstnatelní stejně jako jejich rodiče a tito "rodičové" by pak byli zvýhodněni hrubě nespravedlivě.

R. Vacek 24.12.2021 7:22

Snad by byl vhodnější systém, kdy penzisté budou dostávat část penze z daní svých dětí. Výchova řádného a daně platícího občana stojí totiž rodiče spoustu peněz.

M. Šálek 24.12.2021 7:03

Ta asignace části sociálního pojištění rodičům ve vládním prohlášení je, ale je to pouze JEDNO procento. A je to zatím jenom prohlášení.

P. Dvořák 24.12.2021 6:41

Zcela pokrytecky, rozuměj - korektně, se nikde nehovoří o jisté skupině obyvatel, kteří mají dětí víc, než je obvyklé a udělají toho za život mnohem míň, než je obvyklé.

Pokud tedy v životě vůbec kdy vstávali do práce, protože od osmnácti mají invalidní důchod za profetovaná játra, jiní za mozek vymaštěný z toluenu. Ti rafinovanější si invalidní důchod koupí.

Ti kteří nemají důchod, tak si jezdí na pracák pro dávky. Když už tam jedou autem s řidičem nebo taxíkem, tak se aspoň naučili, že než vejdou do budovy úřadu práce, strčí si do kapsy toho půl kilogramu zlata, které obvykle mají na krku a na rukách. Poctivého zlata, jak jinak, za poctivé peníze.

Bude mezi mnohadětné s nárokem na důchod počítat i ty, kteří si jako sousedé (nebo babičky a pod.) vzájemně "vyměňují" děti, na které berou prachy jako pěstouni? A vážení, to není podle tabulek jako mateřská!!!

To je ta pravá squadra pro Jurečkovy mnohadětné důchodce!

Černopr..... Jurečko, běž do pr.... jakékoliv barvy.

J. Strakoš 24.12.2021 6:22

Přesně tohle mě při čtení článků napadlo taky - systém důchodů je nastaven jako průchozí, což má výhody např. pro odolnost vůči inflaci a také nevýhody - nespravedlivé hození do jednoho pytle lidi, co celý život měli různé příjmy.

To, co navrhujete bych viděl jako příležitost v podpoře pracující další generaci - aby princip celé této hry byl nastaven tak, že výhodné by bylo mít dobré vztahy se svými pracujícími potomky. Protože tento systém se historicky osvědčil a jakmile se do toho vloží stát a začne některé věci suplovat, může se brzy stát, že tu budeme mít třeba generace nepracujících, kteří nemají extra důvod s tímto přístupem skončit. Takže ta možnost adresace části odvodu rodičům mi připadá velmi zajímavá.

A asi to bude vypadat krutě, nicméně důvody bezdětných párů bych nijak nezkoumal - prostě pokud jejich děti nevydělávají, nemají bonusy, protože prostě v systému nejsou.

J. Jurax 24.12.2021 1:50

Nesouhlas.

Bezdětní dostávají své důchody v našem průtočném systému díky odvodům dětí, které vychoval někdo jiný. A výchova dětí je velice finančně (i jinak) náročný špás, přičemž veškerá podpora od státu (placená mateřská, úlevy na daních či dětské přídavky) pokryje jen zanedbatelný zlomek nákladů na ně vynaložených. Tyhle peníze si pak můžou ti, kdož děti nevychovávali, ušetřit na důchod. Je zcela lhostejné, zda děti mít nechtěli či nemohli nebo jim to nějak nevyšlo, ty peníze jim prostě zůstanou.

A ano, lze namítnout, ze všichni si povinně platí sociální pojištění a měli by tedy mít důchod jen v závislosti na tom, kolik do systému vložili. To stejně nemají ani dnes, čím víc tam vloží, tím víc jsou obráni ve jménu nadekretované solidarity, ale to je jiná otázka teď sem nepatřící. Dokonce lze říci, že zejména ženy nebrzděné v kariéře mateřstvím, možná odvedou víc než kdyby ty děti měly. Ale furt zůstává základní problém - ty odvedené peníze jsou v průběžném systému dávno fuč a jejich důchod je plně závislý na daňových poplatnících, na jejichž nákladech na výchovu se bezdětní nijak nepodíleli. A když poplatníků nebude dost, letadlo spadne.

Mne osobně by se nejvíc líbil způsob, když by jistá část - tak třicet i víc procent - sociálního pojištění pracovníků šla přímo do důchodů těch, kdož je vychovávali, tedy rodičů. Kdo do svých dětí investoval, dopřál jim vzdělání a dobře je vychoval, takže hodně vydělávají a tedy hodně odvádějí na pojistném, bude profitovat, kdo vychoval byť i půltuctu lemplů žijících z dávek dostane kulové a kdo nevychoval nikoho, má mít našetřeno. No a kdo vychoval děti, jež nejsou účastny na našem sociálním pojištění třeba proto, že žijí v zahraničí, má smůlu. Tohle by bylo třeba domyslet.

A nakonec - argumentovat v zemi, kde domorodců kvůli nízké porodnosti ubývá vysokým počtem lidí na Zemi je hovadina. Ti lidi někde z Bangladéše nebo z Nigérie nám na důchody dávat nebudou.